Postępowanie dyscyplinarne wobec nauczycieli II LO w Chełmie. Dyrektorka szkoły ukarana naganą z ostrzeżeniem

MS
Budynek II Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie
Budynek II Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie Karolina Ryniak
Nagana z ostrzeżeniem to najłagodniejsza z kar dyscyplinarnych dla nauczycieli. Właśnie zapadło orzeczenie w sprawie dyrektorki II LO w Chełmie. To jednak nie jedyne postępowanie dyscyplinarne w toku, które dotyczy nauczycieli z tej szkoły.

Przypomnijmy. Wobec dyrektorki II Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne w związku z tym, że nie zostało zorganizowane indywidualne nauczanie dla ciężko chorego ucznia przebywającego w szpitalu. Stało się to po skardze, jaka wpłynęła do kuratorium oświaty.

Obwiniona nie chciała wcześniej komentować tej sprawy. Zarzutami wobec dyrektorki zajmowała się Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubelskim. W czwartek dowiedzieliśmy się, że dyrektorka II LO została ukarana naganą z ostrzeżeniem.

- Odwołać od niej może się do komisji przy ministrze edukacji - przypomina Krzysztof Grudzień, lubelski rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli.

Incydent na próbie poloneza

W czwartek obradowała też komisja dyscyplinarna, która zajęła się sprawą dwójki nauczycieli z II LO w Chełmie. Chłopak, który przyszedł z uczennicą szkoły na próbę poloneza przed balem miał usłyszeć pod swoim adresem rasistowskie komentarze dotyczące jego ciemniejszego koloru skóry.

- Chodzi o użycie nieodpowiednich słów wobec ucznia. Komisja wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec tych dwóch nauczycieli - potwierdził w czwartek Krzysztof Grudzień z Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

Temat był opisywany w mediach. Komentarzami wymieniły się też szkoły dziewczyny i chłopaka.

Dyrekcja i grono pedagogiczne II LO w Chełmie poprosiło 24 stycznia na oficjalnym koncie facebookowym szkoły o "zaprzestanie eskalowania konfliktu". - Wszelkie zachowania pogardy wobec drugiego człowieka są obce społeczności II LO i zdecydowanie potępiane - czytamy w ówczesnym oświadczeniu.

Z kolei samorząd uczniowski szkoły, do której chodził uczeń zaproszony na próbę poloneza w swoim stanowisku napisał m.in.: - Komentarze dotyczące koloru skóry, nie licujące nie tylko z etyką zawodu nauczyciela, ale również poczuciem przyzwoitości zasługują jedynie na bezwzględną pogardę oraz jednoznaczne potępienie. Podkreślając, że "nawet rywalizacja tocząca się pomiędzy naszymi liceami nie stanowi choćby cienia wytłumaczenia dla takich zachowań".

Na tym nie koniec

Kuratorium informuje, że nauczyciel, który już ma postępowanie dyscyplinarne w związku z komentarzami, które miały mieć rasistowski charakter, może też odpowiadać w związku z inną sprawą.

Ustaliliśmy, że tym razem ma chodzić o "nieodpowiednie użycie słów" wobec dyrektora szkoły w czasie rozmowy prowadzonej z uczennicą za pośrednictwem Facebooka. Miała to być wypowiedź o obraźliwym charakterze. - W tej sprawie na razie jest prowadzone postępowanie wyjaśniające - zaznacza Krzysztof Grudzień.

Kary dyscyplinarne dla nauczycieli to: nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z trzyletnim zakazem pracy w zawodzie oraz wydalenie z zawodu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KatzPodola

Problem leży gdzie indziej. Na miejsce dyrektora szkoły szykują już inną osobę z poparciem Urzędu Miasta. Chełm to czerwone miasto od kiedy przyjechała ta zaraza na ruskich czołgach do dnia dzisiejszego władze sprawują potomkowie czerwonoarmistów i żydokomuny.

K
Klimas

"...nie zostało zorganizowane indywidualne nauczanie dla ciężko chorego ucznia przebywającego w szpitalu". Komisja dyscyplinarna od siedmiu boleści. Tak trudno zrozumieć prostą sprawę, że nie było takiej możliwości by uczyć go w izolatce? A może nie zadano sobie odrobinę trudu, by tą kwestię wyjaśnić? Prościej skrzywdzić człowieka. Ciekawe, czy ktoś z osób decyzyjnych w tym postępowaniu dyscyplinarnym nie ma parcia na stanowisko dyrektora II LO. Może tu jest pies pogrzebany. No cóż, pożyjemy - zobaczymy. I wtedy wszystko będzie jasne.

Dodaj ogłoszenie