Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwania IPN na górkach czechowskich. Jest komunikat o wynikach. Czy znaleziono nieekshumowane mogiły ofiar z czasów II wojny światowej?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Krzysztof Mikołajczyk/IPN
Przełomu nie ma – IPN nie znalazł niezbitych dowodów na to, że w wąwozie na górkach czechowskich znajdują się nieekshumowane mogiły ofiar z czasów II wojny światowej. Przyznaje jednak, że w przypadku jednego z badanych obszarów informacje będą jeszcze analizowane. Zapowiada jednocześnie kolejny etap prac na terenie dawnego poligonu na Czechowie.

IPN przeprowadził prace poszukiwawcze na górkach czechowskich między 15 a 19 listopada. - Ich celem była weryfikacja miejsc, w których miały występować potencjalne, nieekshumowane mogiły ofiar z okresu II wojny światowej – przypomina Dawid Florczak, rzecznik lubelskiego oddziału IPN.

Badania przeprowadzono w środkowym pasie górek czechowskich (przy ich wschodnim skraju) na wysokości ul. Arnsztajnowej. Poszukiwaniami objęto dwa obszary. - Oba miejsca zostały wytypowane w oparciu o wskazania od lokalnych społeczników, ponadto – o analizę zdjęć lotniczych i danych z fotogrametrii – informuje Florczak.

Obszar pierwszy to teren położony w jednej z południowych odnóg, dużego wschodniego odgałęzienia głównego wąwozu. Zbadano sektor o wymiarach 4 na 34 metry.

- Nie zaobserwowano żadnych zakłóceń w naturalnej stratygrafii osadów, które można by powiązać z poszukiwanymi obiektami – mówi Florczak.

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN wykonali tu 154 odwierty na głębokość od 0,9 do 1,8 metra.

Drugi z badanych obszarów - położony w dużej, wschodniej odnodze głównego wąwozu – miał wymiary 9 na 14 metrów. Wykonano tu 119 odwiertów na głębokość od 0,7 do 3,1 metra. - Podczas przeprowadzonych czynności zaobserwowano kilka zakłóceń naturalnej stratygrafii osadów. Ich pochodzenia, ze względu na brak innych przesłanek, nie można jednoznacznie zinterpretować – twierdzi Florczak. Dodaje jednocześnie: - Zebrane tu informację będą jeszcze analizowane i korelowane z innymi źródłami. Należy pamiętać, że w tym rejonie biegnie kanał burzowy, którego budowa z pewnością mogła być jedną z przyczyn zaobserwowanych anomalii.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN planuje kolejny poszukiwania na górkach czechowskich.

IPN informuje, że w latach 1940-1942 na terenie górek czechowskich Niemcy przeprowadzili co najmniej sześć masowych egzekucji. Liczba ofiar nie jest dokładnie ustalona. W czterech z nich (III 1940, 10 IV 1940, 5 V 1941, 1 VI 1942) zamordowano co najmniej 171 osób.

Po wojnie - w okresie od 9 grudnia 1947 do 5 stycznia 1948 r. - na terenie górek czechowskich przeprowadzono osiem ekshumacji, w trakcie których wydobyto łącznie 231 ciał.

W 2020 r. IPN prowadził poszukiwania na górkach czechowskich. Objęły one teren ok. 40 arów w północnej części dawnego poligonu. Nie znaleziono żadnych szczątków ludzkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski