"Potrzebujemy tego dnia, aby odkrywać swoje korzenie". Obchody 25. Dnia Judaizmu na KUL

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Ks. dr Tomasz Adamczyk
Ks. dr Tomasz Adamczyk Fot. Tomasz Rytych/eKAI
Udostępnij:
Archidiecezja Lubelska oraz KUL zorganizowały obchody Dnia Judaizmu. Rabin gminy żydowskiej w Buenos Aires zaprezentował wykład o dialogu żydowsko-katolickim. Można było również poznać bliżej losy ks. Grzegorza Pawłowskiego - polskiego Żyda, który stał się katolickim duszpasterzem. Wydarzenie było transmitowane online.

Hasło pierwszego Dnia Judaizmu brzmiało: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm".

– Wyznawcy judaizmu to nasi starsi bracia w wierze – przypomina słowa Papieża-Polaka ks. dr Tomasz Adamczyk, pracownik naukowy KUL i dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie. – Jak trafnie ujął to św. Jan Paweł II, religia żydowska nie jest wobec naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, a wewnętrzną, dlatego nasz stosunek do niej jest inny, aniżeli do jakiejkolwiek innej religii (...) Potrzebujemy Dnia Judaizmu, aby odkrywać swoje religijne korzenie, a przez wspólną modlitwę i dialog z przedstawicielami środowisk żydowskich chcemy szukać tego, co nas łączy i budować wzajemny szacunek i braterstwo.

Dzień Judaizmu został zapoczątkowany ćwierć wieku temu przez Konferencją Episkopatu Polski. Chrześcijanie mieli dzięki niemu głębiej poznawać swoje korzenie i tożsamość. Chrześcijanie, chcący pogłębiać swoją religijność, mogą czerpać z bogactwa tradycji judaistycznej.

Udowadnia to postać ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego. Przyszedł na świat jako Jakub Hersz Griner w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. W czasie II wojny światowej uratowali go Polacy. Po wojnie został duchownym katolickim.

– Ksiądz Grzegorz Pawłowski był cudownie ocalałym z Holokaustu synem zamojskich Żydów. To człowiek, który harmonijnie potrafił połączyć w sobie dwie tożsamości: chrześcijańską i judaistyczną. Jego życie ukazywało to, co piękne w naszej historii, gdzie wiele różnych religii i kultur potrafiło pięknie współistnieć i wzajemnie się ubogacać. Pomimo dramatycznej osobistej historii był człowiekiem wnoszącym w życie wielu ludzi uśmiech. Całe życie pomagał innym i doskonale pasują do niego słowa z książek o nim, że był Sługą Mesjasza – mówi ks. dr Adamczyk.

Ks. infułat Pawłowski zmarł w 2021 roku w Izraelu. Od 1970 r. pełnił tam funkcję duszpasterza Polonii.

Podczas spotkania odczytany został fragment niepublikowanej wcześniej książki ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego pt. "Mesjasz i jego wyznawcy". Jest to komentarz biblijno-archeologiczny do tekstów Ewangelii i Dziejów Apostolskich, opisujących życie Jezusa i 12 apostołów oraz wspólnoty pierwotnego Kościoła. Stanowi także świadectwo wiary Żyda, który uwierzył w Ewangelię i został katolickim kapłanem.

Przypomnienie związków katolików z żydami może wpłynąć pozytywnie również na relacje polsko-żydowskie.

– Podczas wielu spotkań z innymi grupami religijnymi doświadczałem sytuacji, gdy na początku skupialiśmy się na tym, co nas dzieli. Gdy jednak poznawaliśmy się bliżej, odkrywaliśmy, że łączy nas znacznie więcej, bo wszyscy pragniemy żyć w pokoju, doświadczać miłości i kochać, poszukujemy odpowiedzi na te same egzystencjalne pytania. Różni nas system pojęć, ale łączy to, co najważniejsze i wierzę, że dzięki wspólnym spotkaniom będziemy sobie coraz bliżsi – argumentuje ks. dr Adamczyk.

Wykład o żydowsko-katolickim dialogu wygłosił zdalnie prof. Abraham Skórka, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires. Ze względów ograniczeń pandemicznych spotkanie nie mogło odbyć się stacjonarnie.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. metropolita lubelski oraz rektor KUL. Rabin wspólnie z biskupem Mieczysławem Cisło zdalnie poprowadzili modlitwę o pokój. Na zakończenie wygłoszona została modlitwa Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego.

Tegoroczny Dzień Judaizmu odbył się po raz 25. W kalendarzu kościelnych wydarzeń jest teraz Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25.01), a następnie Dzień Islamu (26.01).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Trzaskowski zarobił mniej niż wiceprezydenci Warszawy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie