Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat zamojski: Remont za prawie 11 milionów złotych. Ma poprawić jakość życia mieszkańców kilku gmin

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Ta droga zostanie wreszcie wyremontowana
Ta droga zostanie wreszcie wyremontowana Bogdan Nowak
To jedna z najważniejszych inwestycji w powiecie zamojskim w ostatnich latach. Droga powiatowa z Radecznicy do Deszkowic Pierwszych nadal jest wprawdzie wąska, pełna wertepów i kolein, ale to się ma zmienić. Lada dzień ruszy tam remont warty ponad 10,8 mln zł.

- Świetna wiadomość! Zdaję sobie sprawę, że remont tej drogi będzie się wiązał z niedogodnościami, jednak bardzo się z niego cieszę – mówi jeden z mieszkańców Mokregolipia (w gm. Radecznica). - Bo ta droga jest niebezpieczna i dziurawa. Ludzie się jej wstydzą przed gośćmi czy turystami.

- Dlatego od dawna czekamy na drogowców z utęsknieniem - dodaje Jacek Magdziarz, sołtys wsi Sąsiadka (gm. Sułów).

Pytają, takie ich prawo

Sołtys Jacek Magdziarz uważa, że kompleksowy remont tej drogi odmieni życie nie tylko mieszkańców jego rodzinnej wsi, ale także sąsiednich miejscowości. Z wielu powodów.

- Gdy wybiorę się do sklepu, to ludzie mnie wypytują: kiedy wreszcie ruszą te prace, kiedy remont? Bo wszędzie coś się dzieje, a u nas wertepy – opowiada sołtys Sąsiadki. - Nie ma w naszej wsi nawet chodnika, więc dzieci chodzą do szkoły poboczem drogi. Z duszą na ramieniu! Ludzie mają tego wszystkiego dosyć.

Droga z Deszkowic Pierwszych do Radecznicy ma ok. 11 km. długości. Tędy można najszybciej dojechać m.in. z Zamościa do Radecznicy. Korzystają z tego połączenia nie tylko miejscowi, ale także turyści i pielgrzymi przybywający do Sanktuarium i Bazyliki św. Antoniego w Radecznicy. To ważne na mapie Zamojszczyzny miejsce. Od 1644 r. trwa tam nieprzerwanie kult św. Antoniego, który ukazał się wówczas niejakiemu Szymonowi Tkaczowi. Wierni zaczęli się w tym miejscu gromadzić, potem postawiono krzyż. W 1677 r. powstał natomiast w Radecznicy klasztor oraz wspaniały kościół, który góruje nad okolicą.

Do tego miejsca nadal przybywają tłumy ludzi, zwłaszcza podczas corocznego odpustu. Nie brakuje także turystów z różnych zakątków Polski: zmotoryzowanych i rowerzystów. To oni dopytują się o kiepską drogę od strony Zamościa, od lat wprowadzając miejscowych w konsternację.

- Pytają, takie ich prawo. Nikt nie chce się tłuc po wertepach tak żenującej drogi – mówi z żalem mieszkaniec Mokregolipia.

Remont za remontem

Teraz to się zmieni. Powiat zamojski rusza właśnie z remontem 11-kilometrowego odcinka ulicy z Deszkowic Pierwszych do Radecznicy. Przetarg na tę inwestycję wygrało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Sadex”.

- Umowa z wykonawcą już jest podpisana. Roboty ruszą lada dzień – mówi Piotr Kuter, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Zamościu. - Wartość zaplanowanych robót oszacowano na ponad 10 mln 900 tys. zł. Połowę tej kwoty stanowi dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Resztę kosztów pokryje wspólnie powiat zamojski oraz gminy, przez teren których przebiega trasa.

Marian Szuper, wójt gminy Radecznicy nie kryje zadowolenia. - Pamiętam, że jeszcze w 2017 roku żadna droga powiatowa w naszej gminie nie miała odpowiedniej dokumentacji technicznej, która mogłaby posłużyć do rozpoczęcia remontów – wspomina. - Wielokrotnie apelowaliśmy w starostwie o zmianę takiej sytuacji. Nasze starania o remonty powoli zaczęły jednak przynosić rezultaty. To naprawdę cieszy.

Jakie roboty zaplanowano?

Droga z Deszkowic Pierwszych do Radecznicy zostanie poszerzona, a jej nawierzchnia - kompleksowo wyremontowana. Zaplanowano także budowę kilku nowych zatok autobusowych oraz chodników m.in. w miejscowości Mokrelipie oraz w Sąsiadce. Ponadto wyremontowany będzie most w tej ostatniej miejscowości oraz poszerzone i przebudowane zostaną okoliczne rowy odwadniające (to także ma znaczenie, bo jak twierdzą miejscowi: drogę często „namula”). Owe roboty mają zakończyć się w maju 2022 r.

To jednak nie wszystko. Powiat zamojski rozpoczął ostatnio także przebudowę drogi z miejscowości Tarzymiechy do Starego Zamościa (ponad 4 km. ulicy za ponad 3,4 mln zł) oraz z Suchowoli do Majdanu Ruszowskiego (ponad 5,5 km za prawie 3,2 mln zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski