MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powódź w woj. śląskim - zalane domy, wiele ulic było pod wodą. Prawie 9 tys. interwencji straży pożarnej. Miasta i gminy szacują szkody

Woda wdarła się do Czechowic-Dziedzic
Woda wdarła się do Czechowic-Dziedzic Jacek Drost / Dziennik Zachodni
Straż pożarna w województwie śląskim odnotowała ponad 8,7 tys. interwencji w związku z powodziami. W nocy z 15 na 16 września w rzekach na południu województwa śląskiego znacząco zostały przekroczone stany alarmowe. Niektóre rzeki wylały. Alarm został przekroczony na Wiśle w Wiśle, Skoczowie i Ustroniu. Ogromne przyrosty wystąpiły na rzece Białej w Bielsku-Białej. W Bielsku-Białej obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk ogłosił Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

AKTUALIZACJA, 21 września, godz. 15:00 - wojewoda śląski o wstępnym bilansie strat

- Razem, gdyby zsumować obszar objęty stanem klęski żywiołowej, mówimy o 553 (uszkodzonych) drogach, 95 mostach, 91 szkołach, 43 przedszkolach, 3022 budynkach mieszkalnych, 136 budynkach użyteczności publicznej i 1518 budynkach gospodarczych. To jest stan strat w województwie śląskim w obszarze objętym stanem klęski żywiołowej - podsumował Marek Wójcik, zastrzegając, że obecnie jest jeszcze za wcześnie na podawanie konkretnych wycen strat po powodzi.

AKTUALIZACJA, 21 września, godz. 9 - utrudnienia drogowe

Śląska Policja rano 21 września poinformowała, że aktualnie utrudnienia w związku z podtopieniami występują już tylko w Międzybrodziu Żywieckim na ul. Spacerowej (to ulica prowadząca od centrum Międzybrodzia Żywieckiego wzdłuż rzeki Soły aż do zapory w Tresnej).

W minionym tygodniu do największych utrudnień na drogach woj. śląskiego doszło w Będzinie, Bytomiu, Cieszynie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Piekarach Śląskich, Pszczynie, Rybniku, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Wodzisławiu Śląskim, Rydułtowach i Zabrzu.

AKTUALIZACJA, 20 września, godz. 21.20 - uwaga na fałszywe zbiórki dla powodzian

W czasie gdy wielu mieszkańców południa Polski zmaga się ze skutkami powodzi, niektórzy zakładają fałszywe zbiórki, aby wziąć pieniądze i z nimi zniknąć.

- Weryfikatorem jest wiarygodność. Lepiej wybierać organizacje, które prowadzą sprawozdania i osoby, którym po prostu ufamy. Jeśli mamy wątpliwości lepiej postawić na organizacje, które działają od dawna i współpracują np. z samorządami - mówi Michał Bednarczyk z Caritasu Archidiecezji Katowickiej.

AKTUALIZACJA, 20 września, godz. 19.55 - zalania Czechowic-Dziedzic można było uniknąć?

- Trzeba powiedzieć, że w 2010 roku wyciągaliśmy wnioski z tego, co się stało w 1997 roku. Na tej podstawie ówczesny rząd i minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller uruchomił taki program ochrony wód górnej Wisły, który obejmował m.in. Czechowice-Dziedzice. W ramach tych działań prowadzone były prace projektowe odnośnie rzeki Iłownicy, która zalała miasto. Miały być budowane wały, podniesiona rzędna ich wysokości, ale także miały być budowane zbiorniki retencyjne. Chociażby na rzece Jasienicy, która jest dopływem Iłownicy. W 2015 roku ten program wylądował w koszu. Nic z niego nie zostało do dziś zrealizowane. To powoduje największe rozgoryczenie mieszkańców, skierowane w moją stronę. To są emocje, ale ja czuje największe rozgoryczenie z tej niemocy i bezsilności – tłumaczy Marian Błachut, burmistrz miasta.

AKTUALIZACJA, 20 września, godz. 16.15 - W czeskiej Opawie trwa sprzątanie po powodzi

W czeskiej Opawie trwa sprzątanie po powodzi. Skala zniszczeń w śląskim mieście jest olbrzymia.

- Mieszkańcy Opawy nie mogą obecnie nabyć bardzo potrzebnych gumowców. Nadal istnieje duży problem z dostawami energii elektrycznej. Ludzie ładują swoje telefony komórkowe, gdzie tylko mogą. Niektórzy mają już suszarki do włosów, ale nie mają gdzie ich podłączyć. W wielu miejscach w mieście działają agregaty. Mieszkańcom miasta często brakuje ciepłej wody, która potrzebna jest nie tylko do utrzymania higieny po oczyszczeniu zalanych obszarów - informuje Opavsky Denik.

AKTUALIZACJA, 20 września, godz. 13:45. Służby apelują o bezpieczeństwo

Decyzją dyrektora Wód Polskich w Gliwicach przedłużony został zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach, który obowiązuje do dnia 29 września 2024 roku.

- Prosimy o zachowanie bezpieczeństwa i rozsądku. Takie zachowanie jest nie tylko niebezpieczne, ale często utrudnia sprawne działania służbom, blokując np. przejazdy. Prosimy, aby nie zatrzymywać się w miejscach akcji ratunkowych, nie gromadzić się wokół miejsc zdarzeń i zachować szczególną ostrożność - apeluje z kolei policja.

AKTUALIZACJA, 20 września, godz. 11:10. Coraz mniej wody w zbiorniku Racibórz Dolny

W zbiorniku Racibórz Dolny trwa stopniowe obniżanie się poziomu wody, który aktualnie wynosi ok. 102 mln m3 (ok. 55% pojemności). Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami i pozostaje pod nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy nadzorują jego prawidłową pracę, prowadzą kontrolę poprawności aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika. Dzięki obniżonemu odpływowi wód z czaszy stabilizuje się rzędna wody w korycie rzeki Odry poniżej, co umożliwia odciążenie nadwyrężonego obwałowania, szczególnie w newralgicznych miejscach.

Również w Polderze Buków obniża się poziom wody aktualnie wynosząc ok. 20,2 mln3 (ok. 35% pojemności). Obiekt wykonuje swoje zadania bezawaryjnie pod nadzorem pracowników Wód Polskich w Gliwicach.

AKTUALIZACJA, 20 września, godz. 9:00. Sytuacja powodziowa na Śląsku stabilna

Stabilizuje się sytuacja w zlewniach rzeki Wisły i Odry na obszarze działań Wód Polskich w Gliwicach. - Poziom wód sukcesywnie się obniża W dalszym ciągu pozostajemy w terenie, gdzie nadzorujemy pracę obiektów hydrotechnicznych i podejmujemy niezbędne interwencje - przekazują Wody Polskie.

AKTUALIZACJA, 19 września, godz. 19.02. Wielkie sprzątanie w Zebrzydowicach.
Trwa sprzątanie po powodzi. Gmina Zebrzydowice (powiat cieszyński) należy do tych w województwie śląskim, które ucierpiały najbardziej. Graniczące z Republiką Czeską miejscowości musiały zmierzyć się z wielką wodą, która popłynęła z południa. Koryto opuściła Piotrówka, prawy dopływ Olzy. Niepozorna, licząca raptem 31 kilometrów długości rzeka, w weekend rozlała się szerokim pasem, zwłaszcza w Marklowicach Górnych i Zebrzydowicach.
Szczegóły poniżej:

Podczas feralnego weekendu (14-15 września), ulica Szkolna w Marklowicach Górnych zamieniła się w rwący potok. Posesja Bogdana Gmitruka została zalana na wysokość co najmniej jednego metra. Woda najpierw zmiotła z powierzchni ogrodzenie, a potem wdarła się do piwnicy.

Sprzątanie po powodzi w gminie Zebrzydowice. Woda zniszczyła...

AKTUALIZACJA, 19 września, godz. 18.08. "Bytomska Wenecja" na razie zostaje.
Od czasu powodzi w 1997 roku minęło prawie 30 lat, a Bytom wciąż nie doczekał się budowy kluczowego zbiornika retencyjnego, który miałby zapobiegać zalewaniu ulic podczas nawalnych deszczów. Mimo gotowej dokumentacji, wykonawca wycofał się z realizacji projektu, co zmusza miasto do poszukiwania nowego partnera, aby móc w końcu ruszyć z inwestycją pod Placem Sobieskiego.

AKTUALIZACJA, 19 września, godz. 16. Konsternacja urzędników na Śląsku.
Można odnieść wrażenie, że ogłoszony przez rząd stan klęski żywiołowej, m.in. w części województwa śląskiego wywołał niemałą konsternację wśród urzędników. Dzisiaj wykonałem przynajmniej 20 telefonów do różnych instytucji - od Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach począwszy, poprzez różne starostwa powiatowe, a na Kancelarii Premiera skończywszy, żeby zasięgnąć informacji na temat owego stanu i co? I niewiele wskórałem
Więcej w linku poniżej

AKTUALIZACJA, 19 września, godz. 9.20 - sytuacja na drogach po zalaniach

Policja Śląska oraz inne służby monitorują na bieżąco sytuację drogową w województwie śląskim w związku z podniesionym stanem wód i rozlewisk. Najpoważniejsze utrudnienia występują na autostradzie A1 przy granicy z Czechami oraz w Międzybrodziu Żywieckim. Do 20 września br. zamknięty jest czeski odcinek autostrady D1 od zjazdu 372 Bohumin do 361 Místecká.

AKTUALIZACJA, 19 września, godz. 8.25 - na 57 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry przekroczono stany alarmowe

Na godz. 18 (18 września) stan alarmowy został przekroczony na 57 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 341 cm na stacji Krzyżanowice na rzece Odra, oraz na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 33 cm na stacji Pszczyna na rzece Pszczynka.

AKTUALIZACJA, 19 września, godz. 7.55 - zrób to sam, czyli Mszana da materiał, a mieszkaniec naprawi drogę

Po ostatnich intensywnych opadach deszczu, które spowodowały podtopienia w powiecie wodzisławskim, wielu mieszkańców boryka się z uszkodzeniami prywatnych dróg dojazdowych. W odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności, Urząd Gminy w Mszanie wyszedł z inicjatywą wsparcia mieszkańców w naprawie dróg, oferując bezpłatny materiał w postaci frezu asfaltowego.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 22.10 - do Czechowic-Dziedzic dotarła pomoc z Gdańska

- Dlaczego przyjechaliśmy? Bo chcieliśmy bezpośrednio dostarczyć pomoc do gminy, która potrzebuje wsparcia. Tak zdecydowaliśmy wspólnie z mieszkańcami, i tak to zrealizowaliśmy – mówią dwaj mieszkańcy Gdańska, którzy dotarli do gminy Czechowice-Dziedzice z pomocą rzeczową.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 21.25 - policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami

Jak pomagać skutecznie i nie dać się zwieść oszustom? Śląscy policjanci przypominają kilka podstawowych zasad.

- Wspierajmy przede wszystkim znane i zaufane fundacje lub organizacje pomocowe, które działają od lat mają doświadczenie oraz są transparentne zarówno w działaniu, jak i w późniejszym rozliczaniu zebranych środków - podkreśla policja.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 21.10 - Opera Śląska pomaga powodzianom z Lądka-Zdroju

Do pomocy powodzianom dołączyła Opera Śląska w Bytomiu, której pracownicy w ciągu dwóch dni zebrali niezbędne dary. 19 września przekażą je bezpośrednio mieszkańcom Lądka-Zdroju, z którymi związani są od lat.

- Tutaj co roku występujemy i jesteśmy zawsze miło przyjmowani. Większość pracowników bardzo dobrze się tam czuje, a i ja zawsze spędzam kilka dni dłużej. Jesteśmy również zaprzyjaźnieni z dyrektorką centrum kultury oraz z mieszkańcami, którzy przyjeżdżają potem do nas do Bytomia na nasze spektakle baletowe oraz operowe - mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 19.50 - miasta w Zagłębiu dołączają do pomocy powodzianom

Sytuacja powodziowa na południu kraju nadal jest trudna. Tam, gdzie woda powoli opada, oczom wszystkich ukazuje się ogrom zniszczeń. Wiele osób straciło niemal cały dobytek. Natychmiast rozpoczęły się więc zbiórki na rzecz powodzian. Przyłączyły się do nich również zagłębiowskie miasta. Zbiórki organizowane są m.in. w Sosnowcu, Czeladzi, Będzinie, Sławkowie i Dąbrowie Górniczej.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 19.05 - w Chorzowie trwają zbiórki dla powodzian

W Chorzowskim Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego uruchomiono zbiórkę na rzecz powodzian.

- Pilnie potrzebne są: wody w butelkach, napoje, żywność długoterminowa, środki czystości i środki higieny osobistej - informuje Urząd Miasta Chorzów.

Co istotne, w CIM nie jest zbierana odzież.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 18.10 - Mysłowice liczą straty po ulewach

W Mysłowicach podsumowano działania po podtopieniach, które dotknęły miasto w wyniku intensywnych opadów. Najbardziej ucierpiały okolice ulic Kaczej, Kołłątaja, a także Park Zamkowy i Promenada. Miasto zastanawia się nad inwestycjami, które mają zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Mysłowice liczą straty po zalaniach
Mysłowice liczą straty po zalaniach Dariusz Wójtowicz

- Na szczęście w Mysłowicach po ostatnich bardzo intensywnych opadach deszczu nie odnotowaliśmy drastycznych strat. Po ciężkiej pracy związanej z odpompowaniem wody przez strażaków przyszedł czas na przystąpienie do uporządkowania i usunięcia zanieczyszczeń w parkach i placach zabaw — wyjaśnia Anna Górny, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mysłowicach.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 17.35 - Śląskie WOPR pomaga powodzianom we wrocławskim Jarnołtowie

Śląskie WOPR pomaga powodzianom we wrocławskim Jarnołtowie. Ratownicy uczestniczyli w ewakuacji jedynego zalanego gospodarstwa na tym terenie, gdzie nie tylko pomocy potrzebowali jego właściciele, ale również ich zwierzęta. Najpierw trzeba było przeprowadzić przez wodę konie i kozy.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 17.20 - Pilchowice pomagają... Pilchowicom

Mieszkańcy Pilchowic w województwie śląskim postanowili wesprzeć Pilchowice z województwa dolnośląskiego, które ucierpiały podczas ostatnich powodzi. Choć śląskie Pilchowice (pow. gliwicki) nie zostały dotknięte przez żywioł, mieszkańcy zdecydowali się na organizację pomocy dla poszkodowanych z dolnośląskiej miejscowości, solidaryzując się z nimi w trudnych chwilach.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 17.05 - Dymisja rzecznika ministerstwa klimatu

Niejedna osoba chwytała się za głowę słuchając słów minister klimatu Pauliny Hennig-Kloska o oprocentowanych na 1,5-2,5 procenta pożyczkach dla samorządów dotkniętych powodzią. W język nie gryzł się prezydent Sosnowca, wytykając brak elementarnej wiedzy.

- Trzeba nie mieć pojęcia na temat samorządów, na temat tego co się dzieje na terenach powodziowych... trzeba być oderwanym od normalnego życia, żeby wymyślić coś takiego. Żenada - skomentował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Kryzys wizerunkowy jest tak duży, że 18 września do dymisji podał się rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 15.35 - Wojciech Saługa: likwidacja skutków powodzi potrwa miesiącami, jak nie latami

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zapowiedział wsparcie samorządu w walce ze skutkami powodzi.

- Nie zostawimy samorządów i ludzi samych. Dołożymy się tyle, ile możemy do tego wspólnego dzieła pomocy odbudowy i likwidacji tej tragedii. To będzie trwało miesiącami, jak nie latami - mówił w Radiu Katowice.

Zanim jednak urząd marszałkowski ruszy z pomocą, najpierw będzie musiał oszacować straty.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 15.25 - W Częstochowie odwołano stan pogotowia przeciwpowodziowego

- Prognozy pogody są dobre, a zbiornik Poraj rozpoczął odbudowę swoich rezerw pojemnościowych na wypadek przyszłego zagrożenia powodzią. Dlatego w związku z poprawą sytuacji hydrologicznej na terenie Częstochowy i obniżeniem poziomu wody w rzekach poniżej stanów ostrzegawczych, 18 września z upoważnienia prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka od godz. 14 odwołane zostało trwające kilka dni pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta - przekazały służby prasowe częstochowskiego magistratu.

AKTUALIZACJA, środa, 18 września, godz. 15.10. Beskidzki GOPR pomagał powodzianom na Dolnym Śląsku

– Zdjęcia i filmy nie oddają tego, co zobaczyliśmy na miejscu, ale pokazują, jak wielka i długofalowa pomoc będzie potrzebna mieszkańcom, w którą z pewnością będziemy się dalej angażować. Zachęcamy do tego wszystkich Was! – mówią ratownicy.

AKTUALIZACJA, środa,18 września, godz. 14:30. Transport pomocy humanitarnej zwolniony z opłaty drogowej

Ciężarówki wiozące pomoc humanitarną na tereny objęte powodzią zostaną zwolnione z opłaty drogowej - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Przewoźnicy, którzy będą się ubiegać o zwolnienie z opłaty za przejazd, powinni przesłać wniosek wg zamieszczonego na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego specjalnego formularza na adres [email protected].

Po weryfikacji wniosku przewoźnik będzie mógł wyłączyć urządzenie pokładowe i nie będzie podlegał karze administracyjnej. Procedura ta będzie obowiązywać do czasu trwania stanu klęski żywiołowej.

AKTUALIZACJA, środa,18 września, godz. 13.00 Wsparcie dla ofiar powodzi - zapowiada marszałek woj. śląskiego

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zapowiedział wsparcie samorządu w walce ze skutkami powodzi.

- Nie zostawimy samorządów (lokalnych - red.) i ludzi samych. Dołożymy się tyle, ile możemy do tego wspólnego dzieła pomocy odbudowy i likwidacji tej tragedii. To będzie trwało miesiącami, jak nie latami - mówił dziś w Radiu Katowice.

AKTUALIZACJA, środa,18 września, godz. 11. To jedyna ofiara powodzi w woj. śląskim. Jutro pogrzeb

Daniel Bąk, wieloletni pracownik Urzędu Gminy w Jaworzu oraz znany i lubiany trener piłkarski, jest pierwszą w Beskidach oraz drugą w kraju ofiarą ostatniej powodzi. 43-letni Daniel Bąk zginął w nieszczęśliwym wypadku, do którego doszło w sobotę. Jutro, 20 września, odbędzie się jego pogrzeb w bielskiej dzielnicy Cygański Las.

Daniel Bąk, wieloletni pracownik Urzędu Gminy w Jaworzu oraz znany i lubiany trener piłkarski
Daniel Bąk, wieloletni pracownik Urzędu Gminy w Jaworzu oraz znany i lubiany trener piłkarski jaworze.pl

AKTUALIZACJA, środa, godz. 7.58. Prognoza pogody dla Śląska na 18 i 19 września
Zbliżające się dni na Śląsku będą pełne kontrastów pogodowych. IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące gęstych mgieł, które mogą znacząco utrudniać widoczność na drogach. W najbliższych godzinach przewidywane są również burze oraz przelotne opady deszczu, które obejmą nie tylko region Śląska, ale również centralną i wschodnią część Polski.
Więcej w linku poniżej

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 22.06. Zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe w Gliwicach
Ze względu na trudną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach wprowadził tymczasowy, bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Zakaz, który dotyczy zarówno pieszych, jak i pojazdów mechanicznych, obowiązuje na terenie całej administracji RZGW Gliwice do 20 września. Decyzja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia powodziowego.

Ze względu na trudną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną,[/b] Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach wprowadził tymczasowy, bezwzględny
Ze względu na trudną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną,[/b] Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach wprowadził tymczasowy, bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. RZGW

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 21.14 Wiele miejscowości nie ma wody pitnej

Kłopoty na wsiach w powiecie bielskim. Zmętnienie wody odkryto w próbkach wody z miejscowości Bystra, Meszna oraz Godziszka – zalecono pić butelkowaną wodę. 17 września z powodu obecności w wodzie bakterii Escherichia coli oraz grupy coli woda nie jest zdatna do spożycia w Dankowicach, Starej Wsi oraz części Pisarzowic, Wilamowic i Jawiszowic.
Więcej w linku poniżej

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 20.12. Kolejne miasta na Podbeskidziu liczą straty

Wielka woda przyniosła wielkie straty w Międzyrzeczu Dolnym w gminie Jasienica. Zniszczony tam został teren rekreacyjno-sportowy, w skład którego wchodzą między innymi duże boisko piłkarskie, zadaszona scena z widownią i sporych rozmiarów tężnia solankowa. Woda wdarła się także do świeżo wyremontowanego budynku przy boisku.

Zalany kompleks rekreacyjno-sportowy w Międzyrzeczu Dolnym.

Zalane boisko, tężnia i sala imprez w Międzyrzeczu Dolnym. D...

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 19. Zobaczcie wideo z drona - tak wygląda dziś zbiornik Racibórz Dolny. Jest wypełniony w 80 procentach.

Zbiornik w Raciborzu to tzw. polder, suchy zbiornik przeciwpowodziowy, którego zadaniem jest przyjęcie nadmiaru wody i złagodzenie fali powodziowej do takiego poziomu, by nie stanowiła zagrożenia dla mieszkańców. Zbiornik ma pojemność 185 milionów metrów sześciennych i jest w stanie zredukować falę powodziową o skali porównywalnej do katastrofalnej fali z 1997 roku.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 17.10 - Aktualny poziom rzek w województwie śląskim

Stany wód w górnych partiach rzek w woj. śląskim we wtorek rano opadały – wynika z danych służb kryzysowych. O ok. metr od najwyższego poziomu, który odnotowano w niedzielę, spadł już stan Odry w przygranicznych Chałupkach. Niestety, na śląskich stacjach pomiaru poziomu wody stany alarmowe są znacznie przekroczone. Gdzie najwięcej? Sprawdź w tabelach w naszej galerii:

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 16.43 - Historia zatoczyła koło? Tak wyglądała powódź w 1997 na Śląsku

Powódź zalewa Śląsk od piątku. Czy jest podobna do tej z 1997 roku? Jak wtedy przebiegała? Choć walka nadal trwa, czas na pierwsze podsumowania. Przypominamy kalendarium zdarzeń sprzed 27 lat. Niestety, wygląda na to, że historia zatoczyła koło, choć jesteśmy lepiej przygotowani do walki z wielką wodą...

Więcej tutaj:

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 13.00 - czeska Opawa zalana

Od niedzieli wielka woda zalewa Śląsk po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Trwa walka związana z zapewnieniem bezpieczeństwa ludziom, których domy znalazły się pod wodą. Bardzo trudna sytuacja jest też w czeskiej Opawie. Jak wczoraj podawał portal Opavsky Denik, rzeka Opawa osiągnęła swój najwyższy poziom w niedzielę 15 września, a woda powoli zaczyna opadać, jednak znaczna część miasta nadal pozostaje bez prądu. Wciąż też zalane są duże areały miasta.

Powódź w czeskiej Opawie
Powódź w czeskiej Opawie David Machač

- Fala uderzeniowa była bardzo duża - mówi David Machač, autor zdjęć, które prezentujemy w artykule poniżej. - Brama do garażu aż trzeszczała pod naporem wody, w końcu dostała się do środka domu mojego przyjaciela - dodaje.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 12.45 - służby dementują fake newsy

emisja bez ograniczeń wiekowych

W sieci zaczęły pojawiać się informacje o konieczności ewakuacji mieszkańców pow. raciborskiego. Obecnie sytuacja jest stabilna, a wszelkie spekulacje o ewakuacji są nieprawdziwe.

- Sytuacja powodziowa na terenie gminy Kuźnia Raciborska oraz gminy Nędza jest stabilna. Poziom wody w rzekach Suminka oraz Rudka nie podnosi się. W nocy zakończyły się działania strażaków w przepompowni w Ciechowicach. Udało się zapobiec zalaniu tejże przepompowni. Dodatkowo pompy dużej wydajności, które ustawili strażacy w połączeniu z pompami zamontowanymi w przepompowni spowodowały znaczne obniżenie się poziomu wody w cieku wodnym Łęgoń. Prewencyjnie ustawiane będą również dodatkowe pompy przy przepompowni w miejscowości Turze. W gminie Kuźnia Raciborska w dalszym ciągu prowadzone są działania, które mają na celu zapobiec skutkom ewentualnej cofki z rzeki Odra - przekazała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Aktualnie zbiornik Racibórz Dolny zgromadził 147 mln m3 wody, co stanowi ok. 80 proc. jego pojemności (stan na godzinę 10:30). Zgodnie z prognozami hydro-meteorologicznymi oraz odczytami wodowskazów dopływ do zbiornika będzie malał – zbiornik przechwycił falę wezbraniową i piętrzy ją w sposób zgodny z instrukcją gospodarowania wodą.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 12.15 - częstochowskie liceum zbiera dary dla powodzian

W najbliższą środę i czwartek (18-19 września) młodzież z IV LO w Częstochowie będzie zbierać pomoc rzeczową w kilkunastu sklepach popularnej sieci w całym mieście. Dary zbierane są także w szkołach. To inicjatywa miejskiego Wydziału Edukacji. Swoje zbiórki prowadzi też częstochowski WORD i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce.

- Pomożemy razem, bo powódź mogła dotknąć każdego z nas. I głęboko wierzymy, że nasza sala teatralna będzie pękać w szwach od darów! - przekonują w "Sienkiewiczu", którzy jako jedni z pierwszych ruszyli ze zbiórką dla powodzian.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 11.55 - z powodu ulew runęła ściana pałacu w Sławikowie

Zawaliła się ściana oranżerii w ruinach pałacu w Sławikowie (powiat raciborski). To efekt intensywnych opadów deszczu, które ostatnio nawiedziły województwo śląskie. Warunki pogodowe przyczyniły się do pogorszenia stanu poddawanego renowacji obiektu. Pałacem opiekuje się Fundacja Gniazdo, która tymczasowo zamknęła to zabytkowe miejsce dla zwiedzających.

Runęła ściana w zabytkowym pałacu w Sławikowie
Runęła ściana w zabytkowym pałacu w Sławikowie Fundacja Gniazdo

– Niestety przegraliśmy wyścig z czasem i z żywiołami. Dziś runęła cała przednia ściana oranżerii z częścią podpiwniczenia. Prawdopodobnie pałac będzie nieczynny aż do posprzątania gruzowiska – czytamy we wpisie fundacji na Facebooku.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 11.45 - Odwołano ewakuację mieszkańców

W Kuźni Raciborskiej odwołano ewakuację mieszkańców. Sytuacja staje się coraz stabilniejsza.

- Stan wodowskazów na poziomie 788 cm nie zagraża gminie. Stan przepompowni w Turzu wzrósł o ok. 0,5 m. Napływ jest większy. Rozlewiska robią się na polach. Z kolei rzeka Suminka odnotowała duży spadek. Spadek rzeki w Rudach jest znaczny lecz Ruda Kozielska spada w wolniejszym tempie co jest naturalnym procesem - przekazano w komunikacie.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 11.25 - Zasiłek dla rodziców, którzy musieli zostać z dziećmi w domach

Od 16 września 2024 r. zawieszono zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w czterech województwach narażonych najbardziej na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek w całej Polsce. W związku z tym ZUS przypomina, że rodzice, którzy na czas nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, czy szkoły, muszą zaopiekować się swoim małym dzieckiem, mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy.

- Przypominamy, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie zamknięcie tej placówki, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze?

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 11.10 - Zbiornik Racibórz Dolny zapełniony w 79 proc.

Służby zabezpieczyły już przeciek w rowie opaskowym na przedpolu zbiornika Racibórz Dolny. Praca zbiornika pozostaje pod stałym nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach. W toku tych czynności nie stwierdzono dotąd innych nieprawidłowości.

- Na wszystkie zdarzenia reagujemy bezzwłocznie. Mechanizmy wlotowe i upustowe działają poprawnie - przekazują Wody Polskie.

Zbiornik przyjął ok. 147 mln m3 wody (godz. 9.00), co stanowi ok. 79 proc. jego pojemności. Zgodnie z prognozami hydro-meteorologicznymi oraz odczytami wodowskazów dopływ do zbiornika będzie malał – zbiornik przechwycił falę wezbraniową i piętrzy ją w sposób prawidłowy i zgodny z instrukcją gospodarowania wodą.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 10.55 - kolejne podmioty i miasta włączają się do zbiórki dla powodzian

W obliczu powodzi, które dotknęły południowo-zachodnią Polskę, Katowice, Polska Grupa Górnicza, serwis Pomagam.pl oraz śląscy posłowie organizują zbiórki i wsparcie dla poszkodowanych. Do akcji włączył się również WOŚP.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 10.40 - ponad 8400 interwencji w woj. śląskim

Aktualna sytuacja powodziowa w Śląskiem jest bacznie monitorowana przez służby, które nieustannie pracują przy usuwaniu skutków intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru, jakie pod koniec tygodnia nawiedziły województwo śląskie. Na terenach, gdzie doszło do podtopień, strażacy wciąż wypompowują wodę. Choć w niektórych miejscach sytuacja poprawiła się, to działania podejmowane przez służby nie ustają.

– Codziennie około 700 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej jest zaangażowanych w działania, przy czym są oni rozdysponowywani z gminy do gminy, w zależności od bieżących potrzeb – mówi Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 9.15 - strażacy z Lublińca podsumowali ostatnie trzy dni

Lublinieccy strażacy podsumowali najbardziej intensywne pod względem interwencji trzy dni. W związku z intensywnymi opadami deszczu i silnymi wiatrami lublinieccy strażacy od 14 września do godzin porannych 16 września odnotowali 65 zdarzeń. Strażacy brali też udział w akcjach poza powiatem lublinieckim.

Na terenie powiatu lublinieckiego cały czas prowadzony był monitoring cieków wodnych za pomocą drona z OSP w Solarni, w terenie była również Grupa Operacyjna z KP PSP w Lublińcu wraz z komendantem powiatowym PSP w Lublińcu st. bryg. Januszem Bulą.

- W powiecie nie było konieczności przeprowadzania ewakuacji ludzi, zwierząt ani mienia, sytuacja cały czas była pod kontrolą. Byliśmy i cały czas jesteśmy w gotowości żeby wspomóc inne powiaty. KP PSP w Lublińcu nawiązała współpracę z komórkami Zarządzania Kryzysowego Starosty oraz poszczególnych gmin w których występowało zagrożenie - mówi mł. bryg. Wojciech Kwapień.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 8.35 - Przeciek w zbiorniku Racibórz Dolny

Strażacy z kilku jednostek, około stu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pracownicy Wód Polskich zabezpieczali w nocy z poniedziałku na wtorek zbiornik Racibórz Dolny, gdzie doszło do przecieku.

- W czasie nocnego dozoru pracy zbiornika Racibórz Dolny pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach stwierdzili konieczność interwencji służb, związaną ze zlokalizowaniem wysięku w przedpolu zbiornika. Bezzwłocznie wezwano służby na miejsce, które podjęły działania mające na celu umocnienie w miejsca wysięku. Trwa, rozpoczęte w nocy zabezpieczanie przez pracowników PGW WP i służby miejsca wysięku - poinformowała Linda Hofman, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 7.25 - Sytuacja na Odrze w pow. raciborskim wciąż niebezpieczna

Trwa akcja usuwania skutków podtopień w sołectwach gminy Krzyżanowice oraz stały nadzór obwałowań Odry w Chałupkach oraz cofki w rejonie Zabełkowa. W Zabełkowie oraz w części Chałupek po sprawdzeniu warunków przywrócone zostało zasilanie energetyczne.

Sytuacja na Odrze nadal jest bardzo niebezpieczna. Zalane zostały tereny, domy i przedsiębiorstwa znajdujące się najbliżej rzeki przez tzw. cofkę. Nadal obowiązuje nakaz ewakuacji i mieszkańcy nie mogą wrócić do swych domów ze względu na niebezpieczeństwo przerwania wałów przeciwpowodziowych.

Sanepid w Raciborzu zalecił mieszkańcom gminy Krzyżanowice spożywanie wody butelkowanej. Nie mniej na terenie pow. raciborskiego nie wystąpiły żadne zdarzenia niszczące infrastrukturę wodociągową.

AKTUALIZACJA - 16.09 godz. 21:46 - Podsumowanie sztabu kryzysowego zwołanego przez Donalda Tuska z ministrami, wojewodami, służbami, władzami lokalnymi

Wojewoda Śląski, Marek Wójcik opublikował podsumowanie sztabu kryzysowego zwołanego przez premiera Donalda Tuska z udziałem ministrów Tomasza Siemoniaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Dariusza Klimczaka, wiceministra Wiesława Leśniakiewicza, wojewodów, służb, władz lokalnych oraz instytucji odpowiedzialnych za walkę ze skutkami powodzi. Premier poinformował m.in. o rozporządzeniu ws. wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie części województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

- Rozporządzenie jest w ten sposób skonstruowane, że każdego dnia będziemy gotowi z Ministrem Spraw Wewnętrznych do wprowadzania koniecznych zmian, a więc uzupełniania o ewentualne nowe powiaty czy gminy, jeśli uznamy, że stan klęski żywiołowej ułatwi nam działania ochronne i ratunkowe - mówił premier Donald Tusk.

Woda wdziera się do skansenu w Pszczynie
Woda wdziera się do skansenu w Pszczynie FB Grzegorz Wanot

Podczas posiedzenia szef rządu podkreślił również, że służby będą pilnowały dobytku pozostawionego przez osoby, które musiały się ewakuować. Zapewnił również o wypłacie wynagrodzenia dla funkcjonariuszy Państwowa Straż Pożarna za pracę w godzinach nadliczbowych.

AKTUALIZACJA - 16.09 godz. 20.36 - Najwięcej interwencji strażackich na terenie powiatów cieszyńskiego, raciborskiego i bielskiego oraz miasta Bielsko-Biała

Od północy do godziny 18 straż pożarna w województwie śląskim odnotowała 635 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu. Od początku zjawiska, tj. od 12 września, było ich już 8 326.

Najwięcej interwencji strażacy prowadzą na terenie powiatów cieszyńskiego, raciborskiego i bielskiego oraz miasta Bielsko-Biała.
Obecnie prawie 800 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa śląskiego prowadzi działania związane z umacnianiem wałów przeciwpowodziowych, kontrolą umocnień, wypompowywaniem wody z zalanych budynków i posesji oraz usuwaniem skutków zniszczeń spowodowanych przez powódź.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 19:57 - Uspokoiła się sytuacja w Gliwicach i powiecie gliwickim. Najgorzej było w Przyszowicach

Skutki ulew oraz silnego wiatru, które pod koniec tygodnia nawiedziły południe Polski dały się we znaki również mieszkańcom Gliwic i powiatu gliwickiego. Tam jednak sytuacja uspokoiła się już w niedzielę, 15 września 2024 roku. Jak informuje straż pożarna w Gliwicach, najgorzej było w Przyszowicach, gdzie woda przeciekała przez wały przeciwpowodziowe. Najwięcej interwencji odnotowano jednak w samych Gliwicach. Tam doszło do przepełnienia rowów melioracyjnych, a w efekcie zalania piwnic oraz posesji.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 18:46 - Stabilizuje się sytuacja powodziowa w Zebrzydowicach. Trwa usuwanie skutków podtopień

Po kilku dniach intensywnych opadów deszczu, które przyniosły liczne podtopienia i poważne zakłócenia w regionie, sytuacja w Zebrzydowicach w pow. cieszyńskim zaczyna się stabilizować. Wójt gminy Janusz Król, 16 września o godzinie 14:00 ogłosił odwołanie pogotowia przeciwpowodziowego. Opady ustały, a poziom wód w rzekach i potokach zaczyna stopniowo spadać. Mimo, że woda powoli opada, władze gminy i służby ratunkowe nadal apelują o zachowanie ostrożności, szczególnie w rejonach, gdzie rzeki przekroczyły stany alarmowe.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 17:05 - Pękł wał przeciwpowodziowy w Ostrawie. To zaledwie 30 km od śląskich Chałupek

W poniedziałek czeskie media poinformowały o pęknięciu wału przeciwpowodziowego w Ostrawie u zbiegu Odry i Opawy. Woda z obu rzek wdziera się do miasta, powodując zalanie. Strażacy i saperzy pracują nad zatamowaniem wyrwy, która osiągnęła już ponad 50 metrów. Woda z uszkodzonej zapory zalewa Ostrawę, w tym tory kolejowe i główny dworzec. Ich naprawa potrwa co najmniej kilka dni. Władze apelują, aby nie przyjeżdżać do miasta. Pęknięcie tamy w Ostrawie ma poważne konsekwencje dla przygranicznych miejscowości województwa śląskiego.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 16:31 - Rada Ministrów zatwierdziła stan klęski żywiołowej w woj. śląskim

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Decyzja ta została podjęta w związku z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. Stan klęski żywiołowej będzie obowiązywał przez 30 dni. W województwie śląskim objęte są nim: powiat bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz Bielsko-Biała.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 16:06 - Zakończył się sztab kryzysowy w Pszczynie: "Nie możemy jeszcze powiedzieć, że sytuacja się stabilizuje"

W Pszczynie zakończył się właśnie sztab kryzysowy. "To jeszcze nie moment, w którym możemy powiedzieć, że sytuacja się stabilizuje" - mówi nam Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Strażacy nadal prowadzą działania w Wiśle Wielkiej, Goczałkowicach, w Kobiórze, w Miedźnej w Górze na Woli.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 15:48 - Ponad 1800 interwencji w pow. bielskim. Nadal są zalane niektóre posesje i drogi

Przez cały dzisiejszy dzień (poniedziałek, 16 września) strażacy nadal pracują przy usuwaniu skutków powodzi w powiecie bielskim: w gminach Czechowice-Dziedzice oraz Wilamowice. W bielskim Starostwie Powiatowym zebrał się Powiatowy Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego. Na terenie powiatu są jeszcze nieprzejezdne drogi. Tymczasem w ostatnich dniach powiecie bielskim i mieście Bielsku-Białej strażacy interweniowali ponad 1800 razy. - To najwięcej w całym województwie śląskim - mówił na spotkaniu Roman Marekwica, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 14.51 - aktualna sytuacja na drogach w gminie Krzyżanowice

Gmina Krzyżanowice zaktualizowała informacje na temat sytuacji na drogach. Nieprzejezdna jest droga krajowa nr 78 w Chałupkach, zalana wodami Odry. Przejezdna jest natomiast DK 45 na całej długości w gminie Krzyżanowice. Stare przejście graniczne i most w Chałupkach są zamknięte. Nie sposób wjechać do Bohumina z DK78. Do Czech można próbować dojechać przez Szylerzowice (Šilheřovice).

Zdecydowana większość dróg w gminie jest przejezdna, z wyjątkiem grobli na Nowym Dworze.

Dojazd do Krzyżanowic z autostrady A1 możliwy zjazdem na Gorzyczki lub, wcześniej, na Rybnik/Racibórz.

DK 78 będzie zamknięta (od mostu na Odrze przed Olzą do skrzyżowania w Chałupkach) do czasu, gdy opadną wody Odry, przelewające się przez jezdnię.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 14.00 - Śląsk Cieszyński rusza z pomocą powodzianom

Osuszacze, środki do odgrzybiania i chemiczne, odzież, meble oraz inne rzeczy potrzebują natychmiast powodzianie w powiecie cieszyńskim. To jeden z najbardziej zdewastowanych przez ulewy i wichury regionów na Śląsku. Strażacy wyjeżdżali tam tylko w weekend do ponad 1500 zgłoszeń. Straty są olbrzymie. Bardzo cierpiały miasta Skoczów, Ustroń, Cieszyn, Wisła. Mieszkańcy zalanych domów zgłaszają szkody do samorządów, które organizują doraźną i systemowa pomoc.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 13.20 - Raport po ulewie w Świętochłowicach

Ten weekend dla mieszkańców południa Polski był pełen strachu i obaw. Mimo to w Świętochłowicach było stosunkowo spokojnie.

- W miniony weekend strażacy interweniowali łącznie 42 razy, z tego 33 interwencje związane były z opadami deszczu. Spośród nich 22 związane było z usuwaniem skutków zalanych piwnic, ulic i innych terenów, 9 dotyczyło przewróconych drzew i konarów - 3 razy drzewa lub konary uszkodziły samochody, jednak w tych zdarzeniach nie było osób poszkodowanych. Raz zabezpieczaliśmy przeciekający dach w budynku wielorodzinnym. Powodem był zły stan techniczny. Jedno zdarzenie związane było z oberwanym przewodem telefonicznym - mówi st. kpt. Rafał Binięda, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.

Strażacy interweniowali m.in. w szpitalu miejskim. Na szczęście sytuacja nie była groźna. Jak dodaje st. kpt. Rafał Binięda, do budynku przedostało się do holu niewiele wody. Strażacy zabezpieczyli teren przy drzwiach, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Skansen w Pszczynie nie miał tyle szczęścia

Skansen w Pszczynie zalany
Skansen w Pszczynie zalany Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni

Interwencje dotyczące zalanych ulic (zazwyczaj z powodu zapchania studzienek kanalizacyjnych) dotyczyły np. ul. Wojska Polskiego w okolicy Mijanki (pod wiaduktem), ul. Bytomskiej, Opolskiej, Metalowców, Piastowskiej.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 13.20 - Żołnierze WOT pomagają podczas powodzi w Śląskiem

- Nasze jednostki, wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, policją, pozostałymi służbami administracji publicznej i mieszkańcami, prowadzą nieustanną walkę z siłami natury. Nie tylko ewakuujemy mieszkańców z zalanych terenów, ale także wzmacniamy wały przeciwpowodziowe, aby chronić miasto przed niepowstrzymaną siłą wody. Łodzie, ciężarówki i wiele sprzętu wojskowego działają na pełnych obrotach, ratując ludzi, ich dorobek życia oraz zwierzęta – podają jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 13.10 - będą zapomogi dla powodzian

- Pieniądze na zapomogi w wysokości do 6 tys. zł dla osób poszkodowanych czekają na koncie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wypłaty w odpowiedzi na wnioski będą realizowane niezwłocznie – zapewnia wojewoda Marek Wójcik.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 13.00 - Śląskie rusza z pomocą dla powodzian

W obliczu powodzi, które dotknęły południowo-zachodnią Polskę, Katowice, Polska Grupa Górnicza, serwis Pomagam.pl oraz śląscy posłowie organizują zbiórki i wsparcie dla poszkodowanych. Do akcji włączył się również WOŚP.

- Wsparcie wyślemy do najbardziej potrzebujących z terenów dotkniętych i zagrożonych powodzią. W tym celu jesteśmy w kontakcie m.in. z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach - przekazuje PGG w mediach społecznościowych.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 12.15 - Czechowice-Dziedzice pod wodą

Wypompowywanie wody z posesji, porządkowanie zniszczonego mienia, liczenie strat i przeglądanie prognoz pogody - tak wygląda poniedziałek, 16 września, w Czechowicach-Dziedzicach. To jedna z kilku gmin na południu województwa śląskiego, które najbardziej ucierpiały z powodu ulewnych deszczy, jakie od piątku utrzymywały się w regionie, a później wylanych rzek i potoków.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 12.00 - chorzowski "Katolik" zalany

W Chorzowie zalana została szkoła katolicka - w poniedziałek wyłączono z użytku pierwsze piętro. Placówka jest w trakcie rozbudowy. Zniszczenia nie są duże, lecz mogłoby tak nie być, gdyby nie solidarna postawa, uczniów, nauczycieli, absolwentów, a także pracowników firmy budowlanej, którzy przez cały weekend czuwali i monitorowali sytuację.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 11.20 - stan klęski żywiołowej w województwie śląskim

Marek Wójcik zapowiedział wprowadzenie 16 września stanu klęski żywiołowej. Pozwoli to na podejmowanie działań ratunkowych, takich jak ewakuacje i usuwanie skutków powodzi. Zapowiedziano również pomoc finansową dla poszkodowanych.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 11.05 - poważna sytuacja w Krzyżanowicach

- Wały przeciwpowodziowe są bardzo nasiąknięte i narażone na wysokie ciśnienie, stąd wciąż zachodzi niebezpieczeństwo ich przerwania. Apelujemy do mieszkańców o najwyższą ostrożność, cierpliwość i zachowanie spokoju, nadal nie ma możliwości powrotu do domów. Policja dba o bezpieczeństwo pozostawionego dobytku - poinformowała gmina Krzyżanowice.

Trwają rozmowy z Tauronem, by w możliwie szybkim czasie przywrócić dostawy energii elektrycznej w Zabełkowie oraz do tych posesji w Chałupkach, które nie zostały zalane. Najprawdopodobniej nastąpi to ok. południa, po sprawdzeniu wszystkich warunków. Analizowana jest także możliwość otwarcia DK 78 w kierunku Wodzisławia.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 10.55 - awaryjne skrócenie linii tramwajowych w Częstochowie

Od poniedziałku 16 września do odwołania linie tramwajowe nr 1, 2 i 3 w Częstochowie kursują tylko do przystanku Promenada Niemena. Dalej w zastępstwie jeżdżą autobusy. Jest to spowodowane ulewami, które przeszły nad miastem w miniony weekend.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 10.40 - trudna sytuacja w Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu

Przez całą niedzielę 15 września, strażacy z regionu mieli ręce pełne roboty. Setki interwencji dotyczących lokalnych podtopień i walka o to, by nie doszło do powodzi. Wielu mieszkańców zostało pozbawionych prądu, część dróg stała się nieprzejezdna. Zobaczcie podsumowanie tego co wydarzyło się w ostatnich kilkudziesięciu godzinach w Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i okolicach.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 10.35 - Czechowice-Dziedzice zalane

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 10.30 - Stabilizuje się sytuacja w pow. raciborskim

Stan wód na Odrze: Chałupki – 699 cm, Krzyżanowice – 914 cm, Miedonia – 740 cm, co oznacza przekroczenie stanów alarmowych we wszystkich trzech punktach pomiarowych. Aktualnie sytuacja na obszarze powiatu i miasta Raciborza jest stabilna. Według prognoz hydrologicznych od godzin porannych dnia jutrzejszego spodziewana jest stabilizacja stanów rzeki Odry na w/w wodowskazach. - Ze względów bezpieczeństwa w dalszym ciągu utrzymuję stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie Powiatu Raciborskiego, ma to na celu pozostawanie służb w ciągłej gotowości oraz lepsze koordynowanie działań - dodaje Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 9.05 - Zalew Rybnicki obroniony

W Rybniku-Stodołach, w poniedziałek (16 września, stan na godzinę 8.30) sytuacja nie jest już krytyczna. Nie była konieczna ewakuacja mieszkańców, choć miasto informowało, że może do tego dojść. Strażakom udało się uszczelnić wały na rzece Rudzie, bezpośrednio przy tamie Zalewu Rybnickiego, z którego spuszczana jest woda. Niestety, ucierpiała m.in. z tego powodu Kuźnia Raciborska, gdzie burmistrz zarządził ewakuację mieszkańców. Teraz wszystko zależy od aury, jeśli znowu zacznie padać, sytuacja może się pogorszyć.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 9.00 - ewakuacja mieszkańców Kuźni Raciborskiej

Dynamiczna sytuacja powodziowa spowodowała konieczność ewakuacji części mieszkańców Kuźni Raciborskiej, Rud oraz Rudy Kozielskiej. Mieszkańcy otrzymali możliwość schronienia w miejscowej szkole, remizie OSP oraz w miejskim ośrodku kultury. W Nędzy, w pow. raciborskim rozdysponowano z kolei Wojska Obrony Terytorialnej.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 8.40 - ponad 8000 interwencji straży w woj. śląskim

Od 12 do 15 września Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odnotowała ponad 8 tysięcy interwencji. Od północy (15 września) do godziny 6 rano mundurowi mieli zaledwie 27 zgłoszeń z Raciborza, Rybnika oraz Bielska. Bryg. Aneta Gołębiowska, oficer prasowy KWPSP, poinformowała nas o 600 zgłoszeniach, które są aktualnie rozwiązywane.

Czechowice-Dziedzice zalane
Czechowice-Dziedzice zalane Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 8.25 - odwołane lekcje w 20 szkołach w Śląskiem

Najwięcej placówek edukacyjnych (ponad 210), które odwołały zajęcia, znajduje się w województwie dolnośląskim. Głównie w Kotlinie Kłodzkiej, rejonie Wałbrzycha i Jeleniej Góry. W województwie opolskim sytuacja dotyczy ponad 120 szkół – głównie w Głuchołazach, Nysie i pozostałej części powiatu nyskiego. W naszym województwie zajęcia odwołano w 20 szkołach, a w województwie lubuskim w 7.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 7.55 - nieprzejezdne drogi w województwie śląskim

Trwa walka z powodzią w całej Polsce, a najtrudniejsza sytuacja panuje w województwach opolskim i dolnośląskim. Z powodu intensywnych opadów deszczu, występują liczne utrudnienia na drogach krajowych. W województwie śląskim zablokowane są kluczowe trasy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała z kolei o usunięciu utrudnień na drodze S86 w Sosnowcu.

- Ruch odbywa się już w pełnym przekrojem drogi. W dalszym ciągu walczymy z usunięciem zalegającej wody na węźle Agata. Tam w dalszym ciągu przejazd nie jest możliwy - czytamy na stronie.

Którędy nie przejedziemy? Wykaz w tekście poniżej.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 7.45 - dramatyczna sytuacja na Zalewie Rybnickim

W związku z pogarszającą się sytuacją na Zalewie Rybnickim, spowodowaną ciągłym dopływem wody z rzek, w dzielnicy Stodoły może wystąpić krytyczna sytuacja w ciągu najbliższych godzin - poinformował 15 września po południu rybnicki ratusz. Z akwenu spuszczana jest woda. Nie można wykluczyć, że mieszkańcy będą musieli opuścić swoje domy. Również miasto i gmina Kuźnia Raciborska przygotowuje się do ewakuacji. Co należy zabrać ze sobą i jak przygotować się na taką ewentualność?

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 7.25 - Beskidy zaczynają liczyć straty

Weekend w Beskidach nie należał do spokojnych. Najgorsza była noc z soboty na niedzielę - wprawdzie nie lało już tak mocno jak kilkanaście godzin wcześniej, ale niebezpiecznie podniósł się stan beskidzkich potoków i rzek, a w niektórych miejscach doszło do ich wylania, ewakuowano wiele osób, trwało zabezpieczanie mienia. Wielka woda dała się we znaki mieszkańcom powiatów bielskiego i cieszyńskiego. Zalanych zostało wiele miejscowości, m.in. Zebrzydowice, Cieszyn, Skoczów i Ustroń.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 7.15. Wciąż trudna sytuacja w Bohuminie

W niedzielny wieczór, w czeskim Bohuminie rzeka Odra osiągnęła swój najwyższy poziom, wynoszący około siedmiu metrów. W nocy poziom wody w zalanych rejonach Starego Bohumina wzrósł od 30 do 40 centymetrów. Zespół kryzysowy ponownie zbierze się o godzinie 8 rano. - Sytuacja w większości części miasta nadal jest poważna - przyznają służby.

Duża część Bohumina pozostaje bez dostępu do prądu, a podstacja w Pudłowie, która zasila sporą część miasta, jest wciąż pod wodą. Zalana została również autostrada, a ruch pociągów został wstrzymany z powodu zalania torów.

AKTUALIZACJA, 16.09 godz. 6.30. Służby wciąż w gotowości

- Stan wody Odry w Chałupkach nie przekracza wałów i jest stale monitorowany przez strażaków z OSP Rudyszwałd - poinformowała o 2 w nocy gmina Krzyżanowice. - Obecnie nie ma zagrożenia przelania się wody przez wały podano w komunikacie. Zgodnie z danymi IMGW na godzinę 4:20, Odra utrzymywała się na poziomie 696 cm, w trendzie bez zmian. Niestety wciąż rośnie poziom Odry na stacji pomiarowej w Olzie. Rzeka osiągnęła tam poziom 980 cm, przy stanie alarmowym 610 cm.

W nocy nastąpiła też częściowa ewakuacja mieszkańców Kuźni Raciborskiej.

- Informujemy mieszkańców ulic Słowackiego, Drzymały, Łącznej, Żwirowej, Krzyżowej, Kolejowej, Ogrodowej oraz Staszica o przygotowaniu się do ewakuacji. Wyłączeniu urządzeń elektrycznych jak również zabezpieczeniu mienia - poinformowały służby.

AKTUALIZACJA, godz. 22.30. Które gminy na Śląsku ucierpiały najbardziej?
Powódź na Śląski trwa od dwóch dni. Najbardziej zagrożone i dotknięte żywiołem są południowe rejony województwa. Pod wodą znalazły się ulice Bielsko-Białej, Czechowic-Dziedzic, Ustronia czy Skoczowa. Wielka woda zaatakowała także mniejsze miejscowości, a lokalne podtopienia i zalania wystąpiły niemal w całym województwie. Oto najbardziej tragiczne i dramatyczne wydarzenia soboty i niedzieli.

Nasze podsumowanie dnia poniżej:

Powódź w województwie śląskim. Przez miasta płyną rzeki, Bielsko-Biała, w tle ratusz
Powódź w województwie śląskim. Przez miasta płyną rzeki, Bielsko-Biała, w tle ratusz arc

AKTUALIZACJA, godz. 21. Pogranicze polsko-czeskie
Kulminacja Odry na czesko-polskiej granicy jest spodziewana w niedzielę około północy. Jak poinformowała PAP rzeczniczka państwowego zarządcy wód na tym terenie (Povodi Odry) Szarka Vlczkova - przepływ ma być niższy niż zapowiadane wcześniej 2 tys. metrów sześciennych na sekundę.

Prognozę taką przedstawił wcześniej w niedzielę minister rolnictwa Marek Vyborny, który odpowiada za gospodarkę wodną. „Teraz te prognozy zostały dopracowane i szczytowy przepływ jest obecnie szacowany na 1500 do 1600 metrów sześciennych na sekundę" - powiedziała PAP Vlczkova. Odra osiąga czesko-polską granicę na wysokości Starego Bogumina, przez chwilę jest rzeką graniczną, a od ujścia do niej Olzy płynie już po polskim terytorium.

Rzeczniczka zapewniła PAP, że Povodi Odry nie prowadzi żadnych zrzutów wody z zapór, które znajdują się w jej administracji. „Obecnie nie uwalniamy niczego z zapór, ponieważ zatrzymujemy całą znajdującą się w nich wodę. Oznacza to, że ogromne masy wody, które trafiają do Odry, pochodzą z rzeki Opawy i z padającego wciąż deszczu” - wyjaśniła Vlczkova.

Bohumin pod wodą
Bohumin pod wodą Mesto Bohumin/Facebook

AKTUALIZACJA, godz. 19.10 Warszawa
Premier Donald Tusk zapowiada wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

AKTUALIZACJA, godz. 18.25 Katowice
W Katowicach zakończył się sztab kryzysowy, w którym udział wzięli przedstawiciele rządu, wojska oraz służb ratunkowych, m.in. wicepremier i minister MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister MSWiA Wiesław Leśniakiewicz oraz komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski i komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń.

AKTUALIZACJA, godz. 17.14 Jastrzębie-Zdrój
Kolejne dramatyczne wydarzenia związane z powodzią na Śląsku. Woda porwała samochód, którym 41-letnia kobieta podróżowała między Mszaną a Jastrzębiem-Zdrojem. Rzeka Szotkówka, prawy dopływ Olzy, która normalnie jest niewielkim ciekiem wodnym, w wyniku ulewnych deszczy przekształciła się w niebezpieczny żywioł, który zagrażał życiu kierowcy.

Powódź w woj. śląskim - zalane domy, wiele ulic było pod wodą. Prawie 9 tys. interwencji straży pożarnej. Miasta i gminy szacują szkody

AKTUALIZACJA, godz. 17. Najbardziej zniszczone miasto w Polsce. Lądek-Zdrój
Gigantyczne szkody po przejściu fali powodziowej. Na Śląsk najwyższa fala ma przejść około godziny 23. na Raciborszczyźnie.

Niedziela, 15 września, na długo zapisze się w pamięci mieszkańców Lądka-Zdroju. Gdy myśleli, że najgorsze już za nimi - przyszła informacja o tym, że wały przy tamie w Stroniu Śląskim nie wytrzymały. Przez miasto przetoczyła się niszczycielska fala.

Koszmar w Lądku-Zdroju. Fala, która przeszła przez miasto, w...

AKTUALIZACJA, godz. 16.33. Katowice-Zarzecze
Mieszkańcy katowickiego Zarzecza układają worki wzdłuż rzeki Mleczna. Obawiają się wylania. Rzeka jest największym dopływem Gostyni, która wpada do Wisły w Bieruniu. Stan wody jest bardzo wysoki.

AKTUALIZACJA, godz. 16.33
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec o sytuacji na drogach w Śląskiem

AKTUALIZACJA, godz. 16. Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny zaczyna zbierać wodę. Ma ochronić trzy województwa. To największa przeciwpowodziowa hydrologiczna inwestycja w Polsce ostatnich lat, najważniejsza po powodzi w 1997 roku

Dlaczego Zbiornik Racibórz Dolny jest tak ważny dla bezpieczeństwa Śląska, Opolszczyzny i Dolnego Śląska?Dowiesz się z linku poniżej. Zobacz jaki to gigant!

AKTUALIZACJA, godz. 15.36. Aktualna sytuacja na drogach. Nowe dane śląskiej policji.
W linku poniżej podajemy pełną listę dróg, które są nieprzejezdne w województwie śląskim. Na podstawie danych śląskiej policji

Sytuacja na drogach na Śląsku
Sytuacja na drogach na Śląsku GDDKiA

AKTUALIZACJA, godz. 15.00. Sytuacja na drogach na Śląsku. Które drogi są nieprzejezdne?

  • 𝐃𝐊𝟕𝟖 w Chałupkach
  • węzeł Agata 𝐒𝟖𝟔 w Katowicach
  • 𝐀𝟏 od węzła Częstochowa Jasna Góra do węzła Mykanów
  • 𝐃𝐊𝟏 w Czechowice-Dziedzice
  • na węźle 𝐃𝐊𝟒𝟒 𝐳 𝐃𝐊𝟖𝟖 zalany jest tunel na łącznicy z Gliwic na Katowice

Zamknięty został kolejny odcinek 𝐃𝐊𝟒𝟎. W związku z wysokim stanem wody na rzece Prudnik w Prudniku 𝐰 𝐰𝐨𝐣. 𝐨𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐦 przejazd mostem w ciągu drogi krajowej zamknięty do odwołania.
Utrudnienia również na 𝐃𝐊𝟑𝟎 między Jelenią Górą i Gryfowem Śląskim 𝐰 𝐰𝐨𝐣. 𝐝𝐨𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐥𝐚̨𝐬𝐤𝐢𝐦. W Pasieczniku i Chmieleniu ruch odbywa się wahadłowo.

AKTUALIZACJA, godz. 14.24. Pierwsza ofiara powodzi na Śląsku. 42-latek z Bielska-Białej
W Bielsku-Białej znaleziono zwłoki 42-letniego mężczyzny w rejonie potoku w dzielnicy Kamienica. To pierwsza ofiara powodzi w woj. śląskim. Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie okoliczności jego śmierci. Wstępne ustalenia wskazują, że mężczyzna najprawdopodobniej utonął, a ostateczną przyczynę zgonu ma potwierdzić sekcja zwłok. Ciało zostało odnalezione 15 września około godziny 7:00.
Więcej w linku poniżej:

AKTUALIZACJA, godz. 14.09. Częstochowa
Autostrada A1 w kierunku Katowic sprzątana po zalaniach z przerwanego wału.

AKTUALIZACJA - 15.09, godz. 13:40, Krzyżanowice w powiecie raciborskim

Woda wdziera się na posesje w gminie Krzyżawice. Odra w Chałupkach przekroczyła 7 metrów głębokości, czeski Bohumin już jest odcięty od świata.

AKTUALIZACJA - 15.09, godz. 12:50. Częstochowa
W Częstochowie, w następstwie sobotniej nawałnicy, doszło do uszkodzenia pętli tramwajowej Fieldorfa-Nila. Z tego powodu, od poniedziałku 16.09.2024 r. do odwołania, linie tramwajowe nr 1, 2 i 3 zostają skrócone do przystanków PROMENADA NIEMENA.

Sytuacja w Częstochowie
Sytuacja w Częstochowie UM Częstochowa

Tylko w sobotę w Częstochowie spadło ponad 80 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu zaledwie 3 godzin, co doprowadziło do około 400 interwencji służb miejskich i Państwowej Straży Pożarnej. Choć większość dróg jest już przejezdna, strażacy wciąż usuwają wodę z dzielnicy Stradom. Stan pogotowia przeciwpowodziowego, wprowadzony w sobotę, pozostaje utrzymany do momentu opadnięcia poziomu wód w rzekach. W wyniku ulewy ucierpiał budynek Centrum Usług Komunalnych przy al. Wolności, który pozostanie zamknięty przynajmniej do poniedziałku.

AKTUALIZACJA - 15.09, godz. 12:34
Powódź w Bestwince i Dankowicach. Za podesłane wideo dziękujemy Joannie Wróbel.

AKTUALIZACJA - 15.09, godz. 12:20
Ewakuacja mieszkańców w Czechowicach-Dziedzicach.

Kierujący ewakuacją starszy kapitan Robert Dunat z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej powiedział nam, że z ulicy Wierzbowej zostało ewakuowanych ponad 30 osób.
[cyt]- Tutaj wylała rzeka Iłownica. Ewakuowaliśmy 31 osób. Kilka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski