Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Powrót do zdrowia – powrót do pracy”. Osobom niepełnosprawnym będzie łatwiej znaleźć pracę. Wspólny projekt WUP i PFRON

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczęły współpracuję przy projekcie „Powrót do zdrowia – powrót do pracy”
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczęły współpracuję przy projekcie „Powrót do zdrowia – powrót do pracy” PN
Rehabilitacja i szkolenia mają pomóc osobom niepełnosprawnym wziąć sprawy we własne ręce. W województwie lubelskim będzie realizowany pilotażowy projekt wspierający ich w odnalezieniu się na rynku pracy. - Chodzi o to, żeby przywrócić im wiarę we własne siły i dać możliwości – wyjaśnia szef PFRON.

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczęły współpracę przy projekcie „Powrót do zdrowia – powrót do pracy”. Przedsięwzięcie dotyczy kompleksowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Chodzi zarówno o osoby, które z powodu wypadku lub choroby utraciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, jak i osoby, które ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowały.

- Umożliwiamy powrót do aktywności zawodowej, który będzie możliwy dzięki pobytowi w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej zlokalizowanym w Sanatorium Uzdrowiskowym Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie - wyjaśnia Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON.

Rehabilitacja potrwa około dziewięciu miesięcy. W tym czasie specjaliści pomogą uczestnikom ocenić ich stan zdrowia i mają ich wspierać w odzyskaniu sprawności, pomogą odzyskać wiarę we własne możliwości, wybrać nowy zawód i zdobyć kwalifikacje do jego wykonywania. Ostatnim krokiem będzie znalezienie pracy dopasowanej do indywidualnych potrzeb lub rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Wstępną rekrutację do projektów mają prowadzić urzędy pracy. To one udzielą rekomendacji przyszłym uczestnikom. W pierwszym etapie w projekcie weźmie udział 70 osób. Dodatkowo, na liście rezerwowej znajdzie się 21 osób.

- Dzięki zawiązanej współpracy pragniemy pomóc każdemu, zarejestrowanemu jako bezrobotny lub poszukujący pracy człowiekowi z niepełnosprawnościami w uzyskaniu rekomendacji do udziału w tym niezwykłym projekcie dającym szansę na nowe życie, nie tylko zawodowe - zaznacza Andrzej Pruszkowski, dyrektor WUP w Lublinie.

Bezrobocie

71,5 tys. bezrobotnych zarejestrowanych było w województwie lubelskim w czerwcu bieżącego roku – wynika z wstępnych danych uzyskanych od powiatowych urzędów pracy. To blisko 2,5 tys. osób mniej niż miesiąc wcześniej. Na podstawie tych statystyk urzędnicy spodziewają się dalszego spadku stopy bezrobocia, do poziomu sprzed pandemii.

Bezrobocie spada i wzrasta zapotrzebowanie na pracowników. Miesięcznie do urzędów pracy w regionie przedsiębiorcy zgłaszają po około 4 tys. propozycji zatrudnienia. Palącym problemem coraz częściej staje się niedobór rąk do pracy. - Rola osób trudno zatrudnialnych, w tym niepełnosprawnych, wzrasta – zastrzega szef PFRON.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski