Powstała Liga Cyfryzacji Uniwersytetów Lubelskich

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Udostępnij:
W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie Ligi Cyfryzacji Uniwersytetów Lubelskich, w którym udział wzięli rektorzy i prorektorzy pięciu lubelskich publicznych uczelni wyższych: UM, UMCS, PL, UP i KUL. Połączyli siły, by wymieniać myśli, koncepcje i pomysły oraz wspólnie wdrażać innowacyjne rozwiązania informatyzacji i cyfryzacji w zakresie nauki, edukacji, a także ochrony zdrowia.

Liga Cyfryzacji Uniwersytetów Lubelskich zrodziła się z inicjatywy prof. Wojciecha Załuski, rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie we współpracy z prof. Markiem Niezgódką, przewodniczącym rady ds. cyfryzacji UM w Lublinie, który równocześnie reprezentuje Centrum Cyfryzacji Nauki i Technologii UKSW w Warszawie. Przed tygodniem odbyło się pierwsze spotkanie w ścisłym gronie naukowców UMLub, a w poniedziałek do wspólnego stołu zasiedli już rektorzy i prorektorzy wszystkich wyższych uczelni publicznych w Lublinie, by opracować i określić zakres wspólnych działań.

- To dla nas ogromna radość, ale i jednocześnie wyzwanie, że na nasz apel odpowiedzieli wszyscy nasi zaprzyjaźnieni rektorzy lubelskich uczelni państwowych - podkreśli prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Mamy przykład Gdańska, który faktycznie posuwa się bardzo szybko w procesie konsolidacji uczelni gdańskich. MEN przeznaczyło 3 mln zł na dalsze prace konsolidacyjne, które mają doprowadzić te uczelnie do federacji uczelni. To daje już możliwość w perspektywie czasowej, utworzenia wspólnego uniwersytetu. Ja nie mówię, że tak ma być w Lublinie, ale chcę, żeby Liga Cyfryzacji Uczelni Lubelskich była płaszczyzną do bliższej współpracy poszczególnych uczelni i wspólnego zarządzania na tych płaszczyznach, które rzeczywiście mogą podlegać konsolidacji, bo to da rzeczywiście szansę większego rozwoju lubelskich uczelni - powiedział Kurierowi Lubelskiemu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Lublin ma potężny potencjał, tylko na niektórych płaszczyznach jeszcze chyba drzemiący, trzeba go rozbudzić – podkreślił.

W ramach inicjatywy na każdym z lubelskich uniwersytetów zostanie powołany przedstawiciel, który wejdzie w skład tzw. zespołu roboczego, działającego na rzecz utworzonego uniwersyteckiego konsorcjum cyfryzacji. - To zespół, który będzie w stanie podołać obecnym wyzwaniom, nie tylko tym związanym z pandemią w obszarze nauki, dydaktyki czy leczenia. Przede wszystkim będzie to integracja lubelskich uczelni w szerokich obszarach, m.in. medycyny, epidemiologii, identyfikacji sposobów żywienia czy aplikacji nowych urządzeń do medycyny – wyliczał rektor UMLub.

- Możemy powiedzieć, że kiedy połączymy swoje siły, jesteśmy ośrodkiem naukowym, który może podejmować wiele nowych wyzwań – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, który jako pierwszy zadeklarował gotowość wspólnego działania.

Natomiast prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS zwrócił uwagę, że rozmowy o współpracy i połączeniu potencjału zarówno naukowego czy dydaktycznego między uczelniami lubelskimi trwają właściwie już od początku rektorskich kadencji.

- Ta idea powołania LCUL doskonale wpisuje się w działania, które zaczęliśmy podejmować we wrześniu ub. r. - powiedział prof. Dobrowolski.

Z kolei prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor UP, konsolidację cyfryzacji rozpatrywał również pod kątem wspólnych badań i możliwości rozwoju współpracy międzynarodowej, a prof. Dariusz Czerwiński, prorektor PL zapewnił, że Politechnika Lubelska będzie służyć pomocą od strony technicznej, która jest kluczowa dla sukcesu tego przedsięwzięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie