Powstała Liga Cyfryzacji Uniwersytetów Lubelskich

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie Ligi Cyfryzacji Uniwersytetów Lubelskich, w którym udział wzięli rektorzy i prorektorzy pięciu lubelskich publicznych uczelni wyższych: UM, UMCS, PL, UP i KUL. Połączyli siły, by wymieniać myśli, koncepcje i pomysły oraz wspólnie wdrażać innowacyjne rozwiązania informatyzacji i cyfryzacji w zakresie nauki, edukacji, a także ochrony zdrowia.

Liga Cyfryzacji Uniwersytetów Lubelskich zrodziła się z inicjatywy prof. Wojciecha Załuski, rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie we współpracy z prof. Markiem Niezgódką, przewodniczącym rady ds. cyfryzacji UM w Lublinie, który równocześnie reprezentuje Centrum Cyfryzacji Nauki i Technologii UKSW w Warszawie. Przed tygodniem odbyło się pierwsze spotkanie w ścisłym gronie naukowców UMLub, a w poniedziałek do wspólnego stołu zasiedli już rektorzy i prorektorzy wszystkich wyższych uczelni publicznych w Lublinie, by opracować i określić zakres wspólnych działań.

- To dla nas ogromna radość, ale i jednocześnie wyzwanie, że na nasz apel odpowiedzieli wszyscy nasi zaprzyjaźnieni rektorzy lubelskich uczelni państwowych - podkreśli prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Mamy przykład Gdańska, który faktycznie posuwa się bardzo szybko w procesie konsolidacji uczelni gdańskich. MEN przeznaczyło 3 mln zł na dalsze prace konsolidacyjne, które mają doprowadzić te uczelnie do federacji uczelni. To daje już możliwość w perspektywie czasowej, utworzenia wspólnego uniwersytetu. Ja nie mówię, że tak ma być w Lublinie, ale chcę, żeby Liga Cyfryzacji Uczelni Lubelskich była płaszczyzną do bliższej współpracy poszczególnych uczelni i wspólnego zarządzania na tych płaszczyznach, które rzeczywiście mogą podlegać konsolidacji, bo to da rzeczywiście szansę większego rozwoju lubelskich uczelni - powiedział Kurierowi Lubelskiemu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Lublin ma potężny potencjał, tylko na niektórych płaszczyznach jeszcze chyba drzemiący, trzeba go rozbudzić – podkreślił.

W ramach inicjatywy na każdym z lubelskich uniwersytetów zostanie powołany przedstawiciel, który wejdzie w skład tzw. zespołu roboczego, działającego na rzecz utworzonego uniwersyteckiego konsorcjum cyfryzacji. - To zespół, który będzie w stanie podołać obecnym wyzwaniom, nie tylko tym związanym z pandemią w obszarze nauki, dydaktyki czy leczenia. Przede wszystkim będzie to integracja lubelskich uczelni w szerokich obszarach, m.in. medycyny, epidemiologii, identyfikacji sposobów żywienia czy aplikacji nowych urządzeń do medycyny – wyliczał rektor UMLub.

- Możemy powiedzieć, że kiedy połączymy swoje siły, jesteśmy ośrodkiem naukowym, który może podejmować wiele nowych wyzwań – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, który jako pierwszy zadeklarował gotowość wspólnego działania.

Natomiast prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS zwrócił uwagę, że rozmowy o współpracy i połączeniu potencjału zarówno naukowego czy dydaktycznego między uczelniami lubelskimi trwają właściwie już od początku rektorskich kadencji.

- Ta idea powołania LCUL doskonale wpisuje się w działania, które zaczęliśmy podejmować we wrześniu ub. r. - powiedział prof. Dobrowolski.

Z kolei prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor UP, konsolidację cyfryzacji rozpatrywał również pod kątem wspólnych badań i możliwości rozwoju współpracy międzynarodowej, a prof. Dariusz Czerwiński, prorektor PL zapewnił, że Politechnika Lubelska będzie służyć pomocą od strony technicznej, która jest kluczowa dla sukcesu tego przedsięwzięcia.

"Eksplozja pandemii" - Minister Niedzielski

Wideo

Materiał oryginalny: Powstała Liga Cyfryzacji Uniwersytetów Lubelskich - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie