Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie nowa, dwujezdniowa arteria w Lublinie. Przejmie ruch z obecnej ulicy Krochmalnej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Ul. Lubelskiego Lipca ’80 połączy się z ulicą Krochmalną na wysokości estakady w rejonie ul. Diamentowej. Wybudowany będzie dwujezdniowy odcinek o długości ok. 1100 metrów. Kierowcy wjadą na nową drogę prawdopodobnie w połowie 2024 r.

To strategiczna inwestycja – podkreśla lubelski ratusz. Chodzi po przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80 na odcinku od ul. Cukrowniczej do ul. Krochmalnej. To fragment o długości 1100 metrów. Ratusz zaczął procedury związane z wyłonieniem wykonawcy.

- Dwujezdniowa trasa do skrzyżowania z ul. Diamentową i ul. Krochmalną będzie łącznikiem z powstającym Dworcem Metropolitalnym i usprawni ruch w rejonie Areny Lublin i Parku Ludowego. To także niezbędny element rewitalizacji dzielnicy Za Cukrownią – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Każda jezdnia ma mieć trzy pasy ruchu, z których skrajne będą zarezerwowane dla autobusów. Wzdłuż drogi powstaną chodniki, ścieki rowerowe. Na skrzyżowaniach z ul. Włościańską oraz i ul. Cukrowniczą zamontowane będzie sygnalizacje świetlne.

- Przebudowane również zostaną odcinki ulic bocznych m.in. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i Dzierżawnej. Ulica otrzyma kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne – uzupełnia Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Miasto daje 21 miesięcy na wykonanie wszystkich robót. To oznacza, że kierowcy skorzystają z nowej trasy prawdopodobnie latem 2024 r.

Trzy ostatnie lata droga spędziła w inwestycyjnej „zamrażarce”. W sierpniu 2019 r. ratusz poinformował, że odkłada budowę w czasie, bo nie ma pieniędzy na sfinansowanie prac. W maju tego roku Lublinie otrzymał wsparcie do budowy trasy z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie wynosi 65 mln zł. Sam ratusz szacuje, że roboty mogą pochłonąć 68,5 mln zł. Ostateczny koszt będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

Aby zbudować drogę niezbędne będzie przeprowadzenie wyburzeń istniejących budynków. Łącznie chodzi o 146 obiektów. – W tym około 80 mieszkalnych. Pozostałe to mniejsze budynki typu garaże, komórki czy wiaty – wylicza Góźdź.
Mieszkańcy zostali już w większości wywłaszczeni. - Proces ten przebiegał etapami i został w zasadzie ukończony. Zdecydowana większość mieszkańców otrzymała już lokale. W toku są formalności dotyczące jedynie kilku rodzin – mówi Góźdź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski