Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj Roztocze, Polesie, Zamość i tysiąc innych cudów Lubelszczyzny

Kamil Olszewski
Malownicze ruiny w Janowcu nad Wisłą, ze wzgórza widać Kazimierz Dolny
Malownicze ruiny w Janowcu nad Wisłą, ze wzgórza widać Kazimierz Dolny Archiwum
Województwo lubelskie to piękny kawałek Polski, z czystym powietrzem, ekologiczną kuchnią i bogatym dziedzictwem historii. Od stuleci spotykają się tu kultury i religie Wschodu i Zachodu.

Lubelszczyzna, położona w dorzeczu Wisły i Bugu, szczyci się niezliczonymi zabytkami architektury i nieskończenie piękną przyrodą. Parki narodowe: Roztoczański i Poleski, 17 parków krajobrazowych i rezerwaty przyrody przyciągają turystów z całej Polski i świata.

Największym miastem województwa i jego stolicą jest Lublin, którego historia liczy blisko 700 lat. - Miejscem szczególnie znanym w Lublinie jest Zamek Królewski, zbudowany pierwotnie w XII w. - mówi Małgorzata Kowalczykz Muzeum Lubelskiego. - To w jego murach w 1569 r. obradował sejm, na którym podpisano akt Unii Lubelskiej. 19 lipca 1569 r. książę pruski Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi. Napisy z czasów tego wydarzenia wciąż można odnaleźć na zamkowych murach. Od 1957 r. Zamek jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego. Znajduje się w nim jedno z najlepszych dzieł Jana Matejki - "Unia Lubelska".

Pozostałość zabudowy średniowiecznej Zamku stanowią: XIV-wieczna Kaplica Trójcy Świętej oraz XIII--wieczny donżon - zamkowa baszta, która od ubiegłego roku funkcjonuje jako taras widokowy, najstarszy w Lublinie. - Gotycka Kaplica Trójcy Świętej jest unikatowa w skali europejskiej - tłumaczy Kowalczyk. - W 1418 r. ukończono prace malarskie we wnętrzu kościoła. Ściany i sklepienie zostały pokryte wielobarwną ozdobą w stylu rusko-bizantyńskim. Przedstawiają sceny religijne oraz dwa portrety króla Władysława Jagiełły, ich fundatora.

Będąc w Lublinie, nie można pominąć barokowej perły - archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Warta uwagi jest zakrystia akustyczna. Dzięki odpowiednim proporcjom i konstrukcji sklepienia, wytwarzany jest pogłos, który z drugiego końca sali pozwala usłyszeć najcichszy szept.

Około 30 km od Lublina położony jest Nałęczów, słynna miejscowość o walorach uzdrowiskowych. Znajduje się w nim park zdrojowy z XVIII w., oaza spokoju i ciszy, gdzie wracają do zdrowia osoby chore na serce. W malowniczo położonym miasteczku trzeba zobaczyć pałac Małachowskich, przed którym siedzi na ławeczce Bolesław Prus. Autor "Lalki" kurował się w Nałęczowie przez 28 sezonów, nie zaniedbując pracy pisarskiej. Inny wielki pisarz związany z Nałęczowem to Stefan Żeromski, który doczekał się muzeum swojego imienia. - Warto też zobaczyć zabytkowe wille i lessowe wąwozy wokół Nałęczowa - namawia Małgorzata Kowalczyk.

W niedalekiej odległości od Nałęczowa można zwiedzić inne atrakcyjne miejsca: Kazimierz Dolny, Janowiec i Puławy.Fara, położona na stoku wzgórza zamkowego w Kazimierzu, uznana jest za wzorcowy przykład renesansu lubelskiego. Kazimierz nazywany jest miasteczkiem artystów. Obok malarzy mieszkała tu i tworzyła Maria Kunce-wiczowa. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jego wnętrza zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku.

"Perłą Renesansu", "Miastem arkad" nazywany jest Zamość, którego Stare Miasto w 1992 r. zostało wpisane na listę UNESCO. Oprócz zabytkowych kamieniczek i Rotundy z muzeami oraz galeriami, znajduje się tam jedyny na Lubelszczyźnie ogród zoologiczny.

Lubelszczyzna to również bogactwo przyrody. Za Zamościem rozpościera się Roztocze, raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Z kolei na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim znajduje się 67 jezior, w tym słynne Jezioro Białe. Miłośnicy jazdy konnej mogą wybrać się w podróż Poleskim Szlakiem Konnym, biegnącym przez parki krajobrazowe i rezerwaty. Kamil Olszewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski