Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy dane Powszechnego Spisu Rolnego. W woj. lubelskim spadła liczba gospodarstw rolnych. Rolnicy uprawiają też mniej buraka cukrowego

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Krzysztof Piotrkowski
161,4 tys. gospodarstw rolnych znajduje się na terenie woj. lubelskiego. To o 14,4 proc. mniej w porównaniu z 2010 r. W analogicznym okresie o 40 proc. spadła liczba gospodarstw uprawiających buraki cukrowe - wynika z danych Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

Urząd Statystyczny w Lublinie zaprezentował dzisiaj (30 maja) "Charakterystykę gospodarstw rolnych w województwie
lubelskim na podstawie wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020".

- W 2020 r. utrzymała się notowana od wielu lat tendencja spadku liczby gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni - poinformował US.

Jak czytamy w raporcie Urzędu Statystycznego, najwięcej gospodarstw rolnych zlokalizowanych jest w powiatach lubelskim, bialskim oraz zamojskim. Najmniej w powiatach grodzkich: chełmskim, zamojskim i bialskim.

Odsetek gospodarstw o powierzchni 50 ha i więcej był najwyższy w powiatach: włodawskim, parczewskim oraz hrubieszowskim. I to właśnie w tej grupie obszarowej odnotowano największy wzrost liczby gospodarstw. Wyniósł on o blisko 80 proc. w porównaniu z 2010 r.

Wśród uprawianych przez lubelskich rolników zbóż króluje pszenica (jej uprawą trudni się blisko 80 tys. gospodarstw rolnych). Na podium uplasowały się także pszenżyto i owies.

Od 2010 r. o prawie 40 proc. spadła liczba gospodarstw uprawiających buraki cukrowe. O ok. dwa razy wzrosła natomiast produkcja rzepaku.

Lubelscy gospodarze najczęściej hodują drób (1,06 mln sztuk), świnie (489 tys.) i bydło (362 tys.).

Gospodarstwami rolnymi najczęściej kierują mężczyźni w wieku od 40 do 64 lat. Stanowią oni prawie 66 proc. ogółu kierujących w regionie oraz w kraju.

1 czerwca 2023 r. rusza badanie „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” połączone z badaniem pogłowia
świń i produkcji żywca wieprzowego. Jego celami są m.in. analiza zmian, jakie zaszły na polskiej wsi w latach 2020–2023, dostarczenie danych do oceny wpływu rolnictwa na środowisko, krajobraz i zmiany klimatyczne. Ankieterzy zapytają m.in. o posiadane maszyny i urządzenia rolnicze czy praktyki w zakresie gospodarowania glebą. Przeanalizują również siłę roboczą i inna działalność zarobkową, rozwój obszarów wiejskich i liczbę sadów. Dane będą zbierane do 14 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski