Poznaliśmy dane Powszechnego Spisu Rolnego. W woj. lubelskim spadła liczba gospodarstw rolnych. Rolnicy uprawiają też mniej buraka cukrowego

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Krzysztof Piotrkowski
161,4 tys. gospodarstw rolnych znajduje się na terenie woj. lubelskiego. To o 14,4 proc. mniej w porównaniu z 2010 r. W analogicznym okresie o 40 proc. spadła liczba gospodarstw uprawiających buraki cukrowe - wynika z danych Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

Urząd Statystyczny w Lublinie zaprezentował dzisiaj (30 maja) "Charakterystykę gospodarstw rolnych w województwie
lubelskim na podstawie wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020".

- W 2020 r. utrzymała się notowana od wielu lat tendencja spadku liczby gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni - poinformował US.

Jak czytamy w raporcie Urzędu Statystycznego, najwięcej gospodarstw rolnych zlokalizowanych jest w powiatach lubelskim, bialskim oraz zamojskim. Najmniej w powiatach grodzkich: chełmskim, zamojskim i bialskim.

Odsetek gospodarstw o powierzchni 50 ha i więcej był najwyższy w powiatach: włodawskim, parczewskim oraz hrubieszowskim. I to właśnie w tej grupie obszarowej odnotowano największy wzrost liczby gospodarstw. Wyniósł on o blisko 80 proc. w porównaniu z 2010 r.

Wśród uprawianych przez lubelskich rolników zbóż króluje pszenica (jej uprawą trudni się blisko 80 tys. gospodarstw rolnych). Na podium uplasowały się także pszenżyto i owies.

Od 2010 r. o prawie 40 proc. spadła liczba gospodarstw uprawiających buraki cukrowe. O ok. dwa razy wzrosła natomiast produkcja rzepaku.

Lubelscy gospodarze najczęściej hodują drób (1,06 mln sztuk), świnie (489 tys.) i bydło (362 tys.).

Gospodarstwami rolnymi najczęściej kierują mężczyźni w wieku od 40 do 64 lat. Stanowią oni prawie 66 proc. ogółu kierujących w regionie oraz w kraju.

1 czerwca 2023 r. rusza badanie „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” połączone z badaniem pogłowia
świń i produkcji żywca wieprzowego. Jego celami są m.in. analiza zmian, jakie zaszły na polskiej wsi w latach 2020–2023, dostarczenie danych do oceny wpływu rolnictwa na środowisko, krajobraz i zmiany klimatyczne. Ankieterzy zapytają m.in. o posiadane maszyny i urządzenia rolnicze czy praktyki w zakresie gospodarowania glebą. Przeanalizują również siłę roboczą i inna działalność zarobkową, rozwój obszarów wiejskich i liczbę sadów. Dane będą zbierane do 14 sierpnia.

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie