MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy daty największych festiwali w Lublinie. Zaplanuj kalendarz na 2025 rok

Anna Paszkowska
KL/Małgorzata Genca
Festiwali w Lublinie nie brakuje. Niedawno zakończyły się Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, który przyciągnął tłumy. Teraz już warto zaplanować sobie przyszły rok, aby żaden festiwal nie umknął uwadze.

Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzemienia, Carnaval Sztukmistrzów oraz Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to plenerowe imprezy, które co roku cieszą się popularnością. Wiemy już, kiedy odbędą się w przyszłym roku. Koniecznie zapiszcie te daty w kalendarzu.

Zobacz naszą fotorelację z tegorocznych festiwali

Noc Kultury

Jest jedna taka noc, kiedy uliczki Starego Miasta zamieniają się w romantyczne zakamarki niczym z Paryża, Wenecji czy Barcelony. A do zwiedzania zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów. Uczestnicy wydarzenia mają nie lada zagwozdkę, gdyż do zobaczenia jest wiele atrakcji i ograniczony czas - jedną noc.

– Dzięki Nocy Kultury mieszkańcy odbywają podróż do innego świata we własnym mieście. Ale magia tego wydarzenia przyciąga też turystów, dla których odkrywanie Lublina w takiej scenerii, jest zawsze czymś wyjątkowym. Siłą Festiwalu zawsze była jego nieprzewidywalność, ale i ulotność. To, co dzieje się przez tę jedną czerwcową noc, prawdopodobnie już nigdy się nie powtórzy – zapewnia Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Festiwalu.

Data: 7/8 czerwca 2025
Miejsce: Stare Miasto w Lublinie
Wstęp wolny

Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Festiwal podczas, którego będziemy mogli wysłuchać muzyki z różnych gatunków. Jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń na polskiej scenie muzycznej. Wydarzenie łączy ludzi, nurty i style, zapraszając zarówno twórców, jak i publiczność w niezwykłą podróż.

– Od lat z ogromną starannością podchodzimy do programu, stawiając przede wszystkim na oryginalność i różnorodność. Zapraszamy do Lublina artystów i artystki, którzy nie tylko zapisali się w historii muzyki, ale często są też inspiracją dla kolejnych pokoleń. Warto też zauważyć, że dla wielu naszych gości Lublin to jedyny przystanek w Polsce na europejskich i światowych trasach. Wszystko to sprawia, że już od lat Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia należy do najważniejszych imprez muzycznych w kraju – tłumaczą Agnieszka Wojciechowska oraz Rafał Chwała, dyrektorzy Festiwalu.

Data: 3–6 lipca 2025
Miejsce: Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny

Carnaval Sztukmistrzów

Pokazy uliczne, spektakle teatralno-cyrkowe, warsztaty, fire show to obowiązkowe atrakcje podczas festiwalu. Sceną staje się ulica a aktorami jest artysta i widz. Na parę dni Stare Miasto zamieni się w scenę cyrkową, na której wystąpią uznane światowe formacje i zespoły prezentującą sztukę nowego cyrku. Dodatkowo w ramach Carnavalu odbywa się także Urban Highline – najstarszy i wciąż największy festiwal highline’owy na świecie.

– Wyjątkowość Carnavalu wynika z niezwykłej kreatywności artystów cyrkowych, których możemy spotkać wprost na ulicy, ale też w namiocie cyrkowym czy sali teatralnej. Zaskakują swoimi niezwykłymi umiejętnościami i oczarowywują wyjątkową charyzmą. Od zawsze staramy się pokazywać to, co najciekawsze i najbardziej wartościowe we współczesnym cyrku – mówi Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów.

Data: 24–27 lipca 2025
Miejsce: Stare Miasto w Lublinie
Wstęp wolny

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Podczas festiwalu uczestnicy będą mieć możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy kontynuują, czasami zapomnianą tradycję. Będzie można wziąć udział nie tylko w koncertach, potańcówkach i targach sztuki ludowej, ale także spotkaniach, wystawach i instalacjach artystycznych, warsztatach (m.in. śpiewaczych, grze na instrumentach i rzemieślniczych), pokazach kinowych, spektaklach oraz podwórkowych grach i zabawach tradycyjnych dla dzieci.

– Siłą Festiwalu jest łączenie tradycji z nowoczesnością. Chcemy pokazywać, że kultura ludowa wciąż jest żywa i bywa inspirująca dla kolejnych pokoleń. Jednym z najważniejszych elementów Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskiego jest muzyka występująca zarówno w wersji bliższej źródłom, jak i łączonej z innymi gatunkami. Drugim filarem wydarzenia są tradycje rzemieślnicze, które nie tylko pokazujemy, lecz także staramy się bliżej i dokładniej o nich opowiedzieć – wyjaśnia Karolina Waszczuk, dyrektorka Festiwalu.

Data: 22–24 sierpnia 2025
Miejsce: Stare Miasto w Lublinie
Wstęp wolny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Waldemar Kulej: Ojciec był jak doktor Jekyll i mister Hyde".

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski