Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy najnowsze dane o stopie bezrobocia w Polsce. GUS opublikował liczby, a eksperci mówią o historycznych minimach

OPRAC.: MB
– Grudniowa stopa bezrobocia znalazła się na historycznych minimach. Jedynie w grudniu 2019 r. była równie niska – wskazuje ekspert.
– Grudniowa stopa bezrobocia znalazła się na historycznych minimach. Jedynie w grudniu 2019 r. była równie niska – wskazuje ekspert. Lukasz Kaczanowski/ Polska Press
Stopa bezrobocia w grudniu 2022 roku wzrosła do 5,2 proc. z 5,1 proc. w listopadzie – podał GUS. – Tak dobrej sytuacji na rynku pracy jak w całym 2022 r. nie odnotowaliśmy nigdy wcześniej. Ani razu stopa bezrobocia nie przekroczyła 6 proc. – komentuje Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

Spis treści

– Grudniowa stopa bezrobocia znalazła się na historycznych minimach. Jedynie w grudniu 2019 r. była równie niska. Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc. i była wyższa zaledwie o 0,1 pkt proc. niż w listopadzie. W liczbach oznacza to wzrost bezrobotnych o ponad 10 tys. W urzędach pracy było zarejestrowanych w grudniu 812 tys. bezrobotnych – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

Rok 2023 równie dobry dla rynku pracy?

Jak podkreśla ekspert, tak dobrej sytuacji na rynku pracy, jak w całym 2022 r. nie odnotowaliśmy nigdy wcześniej i przypomina, że stopa bezrobocia ani razu nie przekroczyła 6 proc. Jego zdaniem rok 2023 może okazać się nie gorszy.

– Patrząc na plany pracodawców widać, że tylko niewielki odsetek firm będzie decydował się na redukcję zatrudnienia. Zdecydowana większość przedsiębiorstw nie planuje żadnych zmian. Trzeba też pamiętać, że na korzyść pracowników działa nadal demografia – dodaje Zielonka.

Firmy, które aktualnie rekrutują, zbierają obfite plony

Druga połowa 2022 roku stała pod znakiem wyraźnych wzrostów zainteresowania poszukiwaniem pracy. Średniomiesięcznie ponad 820 tysięcy użytkowników OLX nawiązywało kontakt z rekruterami lub aplikowało na oferty pracy. To o niespełna 11 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 roku i prawie 19 proc. więcej w relacji do roku 2020.

Ponadto podkreślono, że pracodawcy otrzymują też przeciętnie o ponad jedną trzecią odpowiedzi więcej na swoje oferty, przy czym im bliżej końca 2022 roku, tym więcej spływało do nich aplikacji. W październiku i listopadzie wzrost ten wyniósł aż 42 proc. r/r, a to oznacza, że na jedno aktywne ogłoszenie o pracę w portalu przypadało średnio 18 odpowiedzi kandydatów.

Przeciętnie jeden kandydat aplikuje na 4 oferty pracy. Co interesujące, w kurczących się segmentach rynku obserwujemy sporą otwartość na zatrudnienie w innych branżach. Oznacza to, że oprócz włączenia się do procesu rekrutacyjnego w swoim zawodzie, kandydaci odpowiadają też na ogłoszenia z zupełnie innego obszaru.

Rekordowy styczeń 2023 roku

Na rynku pracy zaczął się „sezon postanowień noworocznych”, wyraźnie widać wzrost aktywności poszukujących – wskazują eksperci.

– Pierwsza połowa aktualnego miesiąca wskazuje na ponad 13-procentowy wzrost liczby aktywnie poszukujących pracy i aż 25-procentowy wzrost liczby odpowiedzi na ogłoszenia – podano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznaliśmy najnowsze dane o stopie bezrobocia w Polsce. GUS opublikował liczby, a eksperci mówią o historycznych minimach - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski