Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczaj nie ryzykując wiele

Anna Nagel, [email protected]
Rzadko kiedy jesteśmy w tak komfortowej sytuacji, że na każdy zaplanowany albo niespodziewany wydatek mamy w portfelu dostateczną ilość pieniędzy. Czasami musimy sięgnąć po pożyczkę lub kredyt.

Słona cena pożyczki
Tak więc przed pożyczeniem pieniędzy w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować dostępne nam oferty pod kątem wskaźnika RRSO.

Ale nim wybierzemy tę, w przypadku której rzeczywista stopa jest najniższa, powinniśmy jeszcze wypytać – a następnie sprawdzić w umowie – o ewentualne inne koszty, które nie zostały uwzględnione przy ustalaniu RRSO (bo obecnie obowiązujące prawo tego nie wymagało) i dopiero wtedy będziemy mieli pełną wiedzę na temat tego, która pożyczka jest najtańsza. Zwracajmy również uwagę na to, co grozi nam, jeżeli nie spłacimy zobowiązań w terminie, zwłaszcza wtedy, gdy zaciągamy je pod zastaw. Nie wywiązując się z umowy, możemy stracić przedmiot stanowiący zabezpieczenie pożyczonej kwoty. A zazwyczaj zastawiony sprzęt czy nieruchomość mają wartość większą niż kwota pożyczki.

A gdy już zdecydujemy się na zawarcie umowy pożyczkowej, przed jej podpisaniem, jeszcze raz dokładnie ją przeczytajmy, bo ustalenia ustne wcale nie muszą mieć przełożenia na rzeczywistą treść umowy. Szczególnie dokładnie przeanalizujmy wszelkie przypisy (zazwyczaj mniejszym drukiem), aneksy, załączniki. Podpisywanie umowy bez zapoznania się z jej treścią oraz zażądania wyjaśnień niezrozumiałych sformułowań jest nie tylko nierozważne, ale wręcz nieodpowiedzialne!

W banku najbezpieczniej**
Najbezpieczniej jest pożyczać pieniądze w banku. I to tym, w którym mamy konto. Jeśli mamy regularne wpływy i staż, dostaniemy kredyt odnawialny w rachunku oszczędnościowo- -rozliczeniowym (ROR), który jest jednym z najtańszych rodzajów kredytów. Możemy go sobie zapewnić niejako na zapas – sięgniemy po środki z kredytu, gdy będzie taka potrzeba.
Tanią formą krótkoterminowych pożyczek może być karta kredytowa. Ale tylko pod warunkiem, że całą pożyczoną kwotę oddamy w pierwszym terminie spłaty. Później odsetki od niespłaconej sumy są zazwyczaj wyższe niż w klasycznym kredycie konsumpcyjnym. Ponadto płatności kartą nie będą nas obciążać kosztami tylko przy operacjach bezgotówkowych. Gdy wypłacimy pieniądze, nie unikniemy wysokich prowizji.

Niezależnie jednak od tego, po jaką i gdzie pożyczkę sięgniemy, zwłaszcza przy reklamowanych obecnie ofertach noworocznych pamiętajmy, że w takich reklamach mówi się tylko o korzyściach oferty, a jej wady i ewentualne haczyki odnajdziemy dopiero po uważnym przeczytaniu wszystkich dokumentów.

Weź udział w konkursie! Zdobywaj wiedzę o finansach i wygraj czytnik ebooków

Jeżeli przeczytałeś artykuł z cyklu „Twoje Finanse” dotyczący bezpiecznego pożyczania, odpowiedz na kilka pytań. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected]. Pobierz ankietę (LINK DO ANKIETY)

Projekt "Twoje Finanse" realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski