Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca na Lubelszczyźnie: Ile zarabia organista?

Aleksandra Antonowicz
Dobry organista, oprócz talentu, powinien posiadać wysokie wykształcenie
Dobry organista, oprócz talentu, powinien posiadać wysokie wykształcenie
Organiści mają problemy ze znalezieniem stałej pracy. Najgorsza sytuacja jest w małych parafiach. O umowę łatwiej po studiach, ale i tak trzeba mieć znajomości. – Dorabiam, grając na weselach – mówi jeden z organistów.

– Uczyłem się ponad dziesięć lat. Dobry organista, oprócz talentu, powinien posiadać wysokie wykształcenie. Oprócz skończenia szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, które dają wykształcenie porównywalne z maturą, trzeba mieć też studia. Ukończyłem studia muzyczne, ale mam problem ze stalą pracą – mówi pan Jan, organista z sześcioletnim stażem.

I dodaje: - Żeby pracować w mieście, musiałbym mieć znajomości. Właściwie powinno mi to pomóc ze znalezieniem oferty na stałe, ale wciąż pracuję bez umowy. Gram w jednej z podlubelskich wsi. Pracuję na "czarno”. Za godzinę mszy biorę 25 złotych.

Takie zarobki nie pozwalają na utrzymanie rodziny.

– Muszę przyjeżdżać na różne msze w tygodniu, gram też całą niedzielę, bo nie mam zmiennika. W sumie mam kilka godzin tygodniowo, więc nie dam rady się z tego utrzymać. Najbardziej opłaca mi się grać na weselach. Tam za jeden wieczór biorę około 600 złotych. To tyle samo, co mam z parafii za cały miesiąc – wyjaśnia pan Jan.

– Dorabiam także ucząc gry na pianinie. Biorę za godzinę 25 złotych, ale warunki pracy są zupełnie inne. Wiadomo, że w kościele jest zimno, a i o instrumenty nikt nie dba.

Takich problemów nie ma organista z parafii w Lublinie.

– Skończyłem studia w klasie organów. Gram od 13 lat w kościołach. Obecnie pracuje w parafii liczącej około 15 tysięcy wiernych. Mam umowę o pracę ze wszystkimi świadczeniami. Podstawowej pensji mam 1200 złotych, a dodatkowo np. za ślub biorę około 100 złotych – mówi pan Stanisław z Lublina. – Wiadomo, że w Lublinie jest łatwiej o pracę dla organistów. Problemy mają osoby, które szukają zatrudnienia na wsiach.

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy księży, którzy zatrudniają organistów.

– W tej chwili zatrudniamy na umowę o dzieło dziewczynę, które jeszcze nie ma studiów. Organistka jest u nas tylko w niedzielę i święta – mówi ks. Mariusz z parafii p.w. bł. Bp. Gorala w Lublinie. – Docelowo będziemy szukać organisty na stałe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski