Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca przy zbiorach 2022. Czeka wiele warzyw, owoców i roślin. Kim jest pomocnik rolnika i na jakich zasadach można go zatrudnić?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
KRUS przypomina, że dla umów zawieranych z obywatelami Ukrainy mają zastosowanie inne przepisy i limity.
KRUS przypomina, że dla umów zawieranych z obywatelami Ukrainy mają zastosowanie inne przepisy i limity. GettyImages/U. J. Alexander
Okres wiosenny rozpoczyna poszukiwania osób do prac w gospodarstwie. Wielu rolników nie jest w stanie wykonać wszystkich czynności, przyda się więc para rąk, która wesprze przy często obfitych zbiorach. Jak zatrudnić takich pracowników? Kim są pomocnicy rolnika? Jakie ubezpieczenie ich obowiązuje?

Pomocnik rolnika według KRUS. Ubezpieczenie obowiązkowe

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego określa pomocnikiem rolnika osobę, która jest:

  • pełnoletnia,
  • świadczy odpłatnie pomoc przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach,
  • ma polskie obywatelstwo,
  • jest uprawiona do wykonywania pracy na terytorium RP.

- Pomocnikiem rolnika może być też osoba będąca rolnikiem bądź małżonkiem rolnika, domownikiem prowadzącym własne gospodarstwo rolne/wykonującym stałą pracę w gospodarstwie rolnym i z tego tytułu podlegająca równocześnie ubezpieczeniu społecznemu rolników, bez względu na zakres tego ubezpieczenia, a także osoba podlegająca ubezpieczeniom społecznym w ZUS, bądź mająca ustalone prawo do emerytury lub renty lub do świadczeń z ubezpieczeń społecznych – dodaje KRUS.

Obowiązkiem rolnika jest zgłoszenie pomocnika do ubezpieczeń w KRUS. Mowa tu o ubezpieczeniach chorobowych, wypadkowych, macierzyńskich i zdrowotnych. W przypadku, gdy nie zostanie on zgłoszony, pozbawi go to prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, a także tych z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie wykonywania pomocy przy zbiorach. Co ważne, członkowie rodziny pomocnika nie podlegają ubezpieczeniu.

Do ubezpieczeń za pomocą formularza może zgłosić pomocnika rolnik, który sam podlega społecznemu ubezpieczeniu rolników, podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu czy też posiada prawo do emerytury/renty lub prawo do świadczeń, nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, a nawet nie figuruje w ewidencji KRUS, o ile prowadzi na własny rachunek działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym.

Składki na ubezpieczenie pomocnika

Składka na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie za pomocnika rolnika liczona jest za dni, w których osoba podlegała ubezpieczeniu. Gdy okres ten jest krótszy niż miesiąc, wysokość składki oblicza się proporcjonalnie do liczby dni podlegania w danym miesiącu.

Z kolei składka na ubezpieczenie zdrowotne to 9 proc. kwoty podstawy wymiaru, stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Tu składka jest niepodzielna i miesięczna, niezależnie od dni podlegania ubezpieczeniu.

Pomoc przy zbiorach. Jaki zakres pracy ma pomocnik?

KRUS przypomina o możliwości zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach. Pomocnik zobowiązuje się do świadczenia pracy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich w określonym miejscu w gospodarstwie rolnika i przez określony czas, a rolnik do zapłaty umówionego wynagrodzenia za świadczoną pomoc. Zleceniodawca ma także obowiązek zapewnienia odpowiednich narzędzi.

Zakres pracy w ramach pomocy przy zbiorach obejmuje nie tylko zbiory wspomnianych roślin, ale także usuwanie ich zbędnych części, klasyfikowanie, sortowanie, pielęgnowanie i przygotowanie do transportu lub sprzedaży. Jeśli praca ma obejmować inne czynności, niewymienione w ustawie, nie może być objęta umową o pomocy przy zbiorach.

Każda ze stron ma prawo wypowiedzieć umowę, ulega ona rozwiązaniu z upływem dnia, w którym została wypowiedziana. Zakres nieuregulowany w przepisach określa Kodeks cywilny.

Czas pracy w ramach umowy o pomocy przy zbiorach. Są limity!

Łączny czas świadczenia przez pomocnika pomocy na podstawie zawartych umów o pomocy przy zbiorach (jednej lub kilku, z jednym lub kilkoma rolnikami) nie może przekroczyć 180 dni w danym roku kalendarzowym. Przed zawarciem umowy rolnik ma prawo wymagać od pomocnika oświadczenia o liczbie dni świadczenia pomocy.

KRUS przypomina, że dla umów zawieranych z obywatelami Ukrainy mają zastosowanie inne przepisy i limity. Od 24 lutego 2022 r. obowiązuje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na ich terenie. Przewiduje ona możliwość podpisywania umów z obywatelami tego kraju na dłuższy niż dotychczas okres, czyli na czas ich legalnego pobytu na terenie RP.

Źródło: KRUS

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski