Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w lubelskich firmach dla absolwentów szkół zawodowych

Ilona Leć
Tak wyglądają praktyki młodych elektryków z Zespołu Szkół Budowlanych w Lublinie
Tak wyglądają praktyki młodych elektryków z Zespołu Szkół Budowlanych w Lublinie archiwum szkoły
Dekarz, elektryk, spawacz i technik technologii drewna potrzebni od zaraz. Tak przynajmniej twierdzą dyrektorzy lubelskich techników i szkół zawodowych.

- Firmy w Lublinie mogłyby wchłonąć kilkakrotnie więcej absolwentów szkół zawodowych niż co roku opuszcza mury szkół - zapewnia Jerzy Solan, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Lublinie. ZSB współpracuje z 20 przedsiębiorstwami w regionie. Zdarza się, że pracodawcy łowią przyszłych pracowników, zanim ci zakończą naukę.

- Najzdolniejsi mogą liczyć na to, że po praktykach w danej firmie, zostaną w niej na stałe. Mamy absolwentów, którzy od razu po szkole rozkręcili własną działalność, nawet za granicą, i kształcą teraz swoich młodszych kolegów ze szkoły - wyjaśnia Jerzy Solan.

We wtorek w siedzibie Kuratorium Oświaty dyrektorzy szkół zawodowych oraz przedstawiciele organizacji pracodawców z terenu województwa podpisali zaktualizowane w 2004 r. porozumienia o współpracy.

- Nasza szkoła istnieje już od 20 lat i prawie od samego początku współpracujemy z pracodawcami, bez których po prostu by jej nie było. Nadzór nad kształceniem pełnią cechy rzemieślnicze i hufce pracy. Firmy napędzają nasz rozwój. Mamy świetnie wyposażone pracownie: fryzjerską i gastronomiczną oraz organizujemy wyjazdy zagraniczne dla uczniów - wyjaśnia Monika Burlewicz, dyrektor Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Oprócz kontynuacji dobrych praktyk, pracodawcy rozszerzają też zakres swojej pomocy dla szkół. - Do tej pory koordynowaliśmy jedynie konkursy piekarnicze i cukiernicze. Teraz staramy się razem ze szkołą startować w projektach unijnych i wysyłać uczniów na miesięczne praktyki - zapewnia Jerzy Miszczak, prezes Lubelskiej Izby Rzemieślniczej, która wspiera Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego.

Podczas tegorocznej rekrutacji miasto oferuje:

640 miejsc w 20 oddziałach zasadniczych szkół zawodowych
2112 miejsc w 66 oddziałach techników
3547 miejsc w 114 oddziałach liceów ogólnokształcących

Zasadnicze szkoły zawodowe w Lublinie (ogólnodostępne) oferują kształcenie w 22 zawodach, m.in.: fryzjer, stolarz, krawiec, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz, dekarz, elektryk, blacharz samochodowy, ślusarz, ogrodnik, kucharz, piekarz, cukiernik, wędliniarz, monter systemów rurociągowych, elektromechanik pojazdów samochodowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski