Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Lublinie. Górą informatycy i mechanicy. Na nich czekają pracodawcy

Agata Wójcik
- Wzrasta zainteresowanie technikami - powiedziała Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania
- Wzrasta zainteresowanie technikami - powiedziała Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Małgorzata Genca
IT i motoryzacja - to branże, które w Lublinie potrzebują największej liczby specjalistów. Urzędnicy myślą, jak sprostać wymaganiom rynku pracy.

- W mieście jest duże zapotrzebowanie na informatyków. Musimy tak pokierować uczniem, aby zdobył niezbędne umiejętności i chciał zostać w Lublinie - powiedział Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UML, jeden z prelegentów wtorkowej konferencji „Szkoła zawodowa - perspektywa i rozwój”, zorganizowanej przez lubelski ratusz.

Podczas spotkania urzędnicy omówili m.in. plan rozwoju szkolnictwa zawodowego w Lublinie oraz perspektywy zatrudnienia absolwentów szkół zawodowych. - Co roku lubelski przemysł będzie potrzebował tysiąca osób. Pytanie, czy będziemy mieć tylu specjalistów? - zastanawiał się Sagan. I dodał, że pracodawcy oczekują przede wszystkim praktycznej nauki zawodu.

- Trzeba wysyłać uczniów do przedsiębiorstw. Przepaść pomiędzy tym, jak wyposażone są szkoły, a jak wygląda sprzęt lubelskich firm, jest ogromna - przekonywał dyrektor.

Grupa Generali będzie zwalniać pracowników

Podobnego zdania są także dyrektorzy placówek oświatowych. - Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że szkoły potrzebują zwiększenia dostępu do nowoczesnych technologii i dostosowania kształcenia do wymogów rynku pracy - powiedziała Iwona Nowakowska, z-ca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania. By sprostać tym wymaganiom, miasto planuje m.in. zwiększenie czasu praktyk i staży.

Podczas spotkania przekazano dyrektorom gimnazjów ofertę lubelskich szkół zawodowych.

- Z roku na rok rośnie zainteresowanie technikami, a spada o niewielki procent liceami - analizowała Ewa Dumkiewicz--Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UML. I dodała, że w technikach na uczniów będzie czekać ok. 2,1 tys. miejsc. Będą mogli wybrać spośród 34 zawodów. W ubiegłym roku największą popularnością cieszył się kierunek technik informatyk.

Hitem w zasadniczych szkołach zawodowych był natomiast mechanik pojazdów samochodowych. W tegorocznej rekrutacji na uczniów czekają takie nowości, jak: mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik optyk oraz technik przemysłu mody.

Lubella rozbudowuje fabrykę. Będzie praca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski