Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna zmieni turystykę i podróżowanie? Pracownicy coraz częściej chcą łączyć pracę z wyjazdami i wypoczynkiem

Emil Hoff
Emil Hoff
Nowa ankieta przeprowadzona wśród trzech pokoleń pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej wskazuje, że praca zdalna może mieć w niedalekiej przyszłości wielki wpływ na turystykę i zwyczaje podróżnicze. Szybko rośnie zainteresowanie workation - łączniem pracy z wakacjami. Co o pracy zdalnej sądzą młodzi ludzie z pokolenia Z, 30-latkowie i starsi pracownicy? Wyniki ankiety mogą zaskoczyć.
Nowa ankieta przeprowadzona wśród trzech pokoleń pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej wskazuje, że praca zdalna może mieć w niedalekiej przyszłości wielki wpływ na turystykę i zwyczaje podróżnicze. Szybko rośnie zainteresowanie workation - łączniem pracy z wakacjami. Co o pracy zdalnej sądzą młodzi ludzie z pokolenia Z, 30-latkowie i starsi pracownicy? Wyniki ankiety mogą zaskoczyć. nadezhda1906, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Praca zdalna zyskuje na popularności, co ma wpływ na plany turystyczne Polek i Polaków. Nowa ankieta przeprowadzona w Europie Środkowo-Wschodniej wskazuje, że praca zdalna jest coraz bardziej pożądana nie tylko wśród młodych ludzi z pokolenia Z. Rosnąca rzesza pracowników chce przeznaczyć czas zaoszczędzony na dojazdach do biura na podróże, także dalekie, ponieważ home office pozwala łączyć pracę z wakacjami w ramach workation. Jak wpływ pracy zdalnej na podróżowanie oceniają pracownicy z trzech grup wiekowych?

Spis treści

COVID-19 odszedł, praca zdalna została

Pandemia COVID-19 zmieniła świat na kilka sposobów. Jednym z nich było wymuszone przejście wielu pracowników na system pracy hybrydowej lub w pełni zdalnej.

Praca zdalna, początkowo traktowana podejrzliwie przez pracodawców i pracowników, szybko zyskała na popularności. Dziś wydaje się, że ten model pracy może w niedalekiej przyszłości okazać się co najmniej równoważny z tradycyjnym wykonywaniem obowiązków w biurze, zwłaszcza wśród młodych ludzi poniżej 30 lat, należących do tzw. pokolenia Z.

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna między innymi dlatego, że pozwala oszczędzać czas i daje dużą elastyczność – możliwość wykonywania obowiązków z niemal każdego miejsca na ziemi. To opcja wymarzona dla zapalonych podróżników i turystów.

Workation, czyli łączenie pracy zdalnej z wypoczynkiem, cieszy się coraz większą popularnością.
Workation, czyli łączenie pracy zdalnej z wypoczynkiem, cieszy się coraz większą popularnością. suken, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Jak praca zdalna zmienia podróżowanie? Przeprowadzono badanie opinii

Jak praca zdalna wpływa na podróżowanie? Powstają już pierwsze badania na ten temat. Czeska wyszukiwarka lotów Kiwi.com, firma Traveltech i agencja badawcza Stem/Mark połączyły siły i stworzyły raport na temat tego, jak praca zdalna wpływa i może wpłynąć na turystykę w najbliższym czasie.

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w październiku 2022 wśród reprezentatywnej grupy mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, także Polaków. Ankiety dały odpowiedzi na to, jak Europejczycy w trzech grupach wiekowych (pokolenie Z, 30-44 lata, 45-59 lat) postrzegają pracę zdalną i jakie wiążą plany turystyczne w związku z możliwościami, jakie daje home office.

Co Polacy sądzą o łączeniu pracy z wakacjami (workation)? Wyniki badania znajdziecie poniżej.

Czytaj też: Praca zdalna w ciepłym kraju na jesień 2022. Ranking miast przyjaznych pracownikom zdalnym. Gdzie koszty życia są najniższe?

Praca zdalna na tropikalnej wyspie, czyli workation zyskuje na popularności

Według przeprowadzonego badania obecnie ok. 25% pracodawców w Polsce umożliwia pracę zdalną.

Polacy zgodnie podkreślają zalety takiego rozwiązania: praca z domu w tzw. home office pozwala zaoszczędzać czas na dojazdach do biura. Co ciekawe, czas ten bardzo wielu ankietowanych (co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta) planuje przeznaczyć na odpoczynek i przedłużenie weekendu, często w formie wycieczek pod miasto lub dalszych wyjazdów w ramach tzw. workation.

Czym jest workation? To połączenie pracy z wakacjami (work + vacation). Polega na wykonywaniu pracy zdalnej z dowolnego miejsca na Ziemi, często atrakcyjnego turystycznie. Po skończeniu zmiany pracownik na workation może udać się na zwiedzanie lokalnych zabytków czy atrakcji, popływać w ciepłym morzu, zjeść obiad w restauracji – słowem korzystać po godzinach z oferty turystycznej dowolnego kraju, który wybrał na pobyt.

Ankietowani zgadzają się, że praca zdalna w atrakcyjnym turystycznie miejscu – workation – pozwala obniżyć poziom stresu i lepiej wypoczywać, a tym samym zwiększa efektywność pracowników. Dodatkowo podróżowanie poszerza horyzonty oraz inspiruje do działania.

W ostatnim czasie workation stale zyskuje na popularności. Praca zdalna daje dużą elastyczność, z której pracownicy chętnie korzystają, łącząc obowiązki zawodowe ze zwiedzaniem świata. Jak różne grupy wiekowe postrzegają możliwości, które daje praca zdalna, i ich wpływ na turystykę i podróżnicze plany?

Co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta deklarują, że praca zdalna pozwoli im zaoszczędzić czas, który przeznaczą na podróże, zarówno weekendowy wypoczynek,
Co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta deklarują, że praca zdalna pozwoli im zaoszczędzić czas, który przeznaczą na podróże, zarówno weekendowy wypoczynek, jak i dalekie wojaże, często w ramach workation. Photo by Standsome Worklifestyle on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Wydłużenie wakacji na trzy miesiące i podzielenie na regiony. Pomysł popiera branża turystyczna

20% młodych ludzi uprawia workation, prawie połowa starszych pracowników marzy o pracy zdalnej

Ankiety przeprowadzone wśród trzech pokoleń pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej wskazują, że każde z nich ma nieco inne podejście do pracy zdalnej, ale niemal wszyscy zgadzają się, że ten model wykonywania obowiązków zawodowych jest atrakcyjny. Jak praca zdalna wpływa na plany podróżnicze Polaków?

Pokolenie Z (18-29 lat)

11% młodych ludzi już pracuje zdalnie w pełnym wymiarze godzin, 13% praktykuje model hybrydowy. Łączenie pracy zdalnej i z biura ma często charakter przejściowy. 10% ankietowanych planuje niedługo przejść na pracę w pełni zdalną.

Praca zdalna postrzegana jest przez młodych ludzi jako szansa na poznawanie świata. 35% ankietowanych w wieku poniżej 30 lat deklaruje, że zyskany dzięki pracy zdalnej dodatkowy czas wolny przeznaczy na podróżowanie. Aż 20% młodych ludzi przyznaje, że regularnie pracuje z innego kraju i uprawia workation.

Osoby w wieku 30-44 lata

33% ankietowanych z tego pokolenia pracuje hybrydowo: czasem w biurze, czasem w domu. 10% zamierza niedługo przejść na pracę w pełni zdalną. Także w tej grupie wiekowej popularna jest idea workation: 20% ankietowanych regularnie łączy pracę z wyjazdami wypoczynkowymi, które przedłuża w ramach workation, a kolejne 28% deklaruje zamiar wypróbowania tego typu pracy.

Osoby w wieku 45-59 lat

Co ciekawe, właśnie wśród starszych pracowników można znaleźć najwięcej zwolenników pracy zdalnej. 43% ankietowanych deklaruje chęć przejścia na ten model pracy. Aż 45% osób pracujących zdalnie zamierza przedłużać wakacyjne pobyty i łączyć je z pracą w ramach workation.

Młodzi ludzie w wieku poniżej 30 lat doceniają zalety pracy zdalnej i workation, ale mają swoje wymagania. Do najczęściej wskazywanych należy aneks kuchenny
Młodzi ludzie w wieku poniżej 30 lat doceniają zalety pracy zdalnej i workation, ale mają swoje wymagania. Do najczęściej wskazywanych należy aneks kuchenny w miejscu pracy i ubezpieczenie. kitzcorner, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Sylwester 2022/23: noclegi coraz droższe, miejsc coraz mniej. Ile obecnie kosztuje hotel na sylwestra w Zakopanem, Karpaczu czy Gdańsku?

Różni ludzie, różne wymagania. Jakie są oczekiwania wobec pracy zdalnej za granicą?

Młodzi ludzie najczęściej ze wszystkich grup wiekowych zgadzają się z opinią, że praca zdalna i workation mają dobry wpływ na ich efektywność i samopoczucie. Członkowie pokolenia Z mają jednak swoje wymagania odnośnie do łączenia wakacji z pracą. Workation musi odbywać się w wygodnych warunkach, z dostępem do Internetu, w pokoju lub biurze z aneksem kuchennym. Nieodzowne jest odpowiednie ubezpieczenie.

Aneks kuchenny i ubezpieczenie to warunki najczęściej wskazywane przez 20-latków, a najrzadziej przez 40- i 50-latków, którzy mają najmniej wymagań co do pracy zdalnej.

30-latkowie są umiarkowani: dla nich w czasie workation liczy się przede wszystkim przyjazne otoczenie.

Źródło: kiwi.com

Co może zaskakiwać, to fakt, że to wśród starszych pracowników w wieku 44-59 lat jest największy odsetek osób, które deklarują chęć przejścia na pracę
Co może zaskakiwać, to fakt, że to wśród starszych pracowników w wieku 44-59 lat jest największy odsetek osób, które deklarują chęć przejścia na pracę zdalną. Wymagania są też najmniejsze - ani aneks kuchenny, ani ubezpieczenie nie są wysoko na liście priorytetów. tanya69, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Egipt: zima 2022/2023. Ceny wycieczek all inclusive, atrakcje, praktyczne porady. Który kurort wybrać, kiedy pogoda jest najlepsza?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna zmieni turystykę i podróżowanie? Pracownicy coraz częściej chcą łączyć pracę z wyjazdami i wypoczynkiem - Strona Podróży

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski