Prace badawczo rozwojowe w każdej firmie? 2018 rok będzie sprzyjał

Redakcja
mat. pras.
Udostępnij:
Firmy chcące się rozwijać muszą postawić na innowacje. Błędem jest myślenie, że jakikolwiek przedsiębiorstwo nie znajdzie odpowiedniego obszaru do ich wdrożenia. Obecnie mamy bardzo dużo możliwości do rozwijania swoich produktów – zarówno w obszarze wsparcia z ogólnodostępnych funduszy unijnych, jak również w ramach tzw. instrumentów krajowych. Poza dofinansowaniami zachęca także dopuszczalny zróżnicowany poziom innowacji. Także małe firmy mają więc całkowicie wystarczające środki na to, aby zacząć wprowadzać innowacje – najpierw na swoją skalę, a w dalszej perspektywie rozwijać ten proces. I powinny jak najszybciej zacząć to robić. Tym bardziej, że rok 2018 wydaje się sprzyjać temu celowi.

Najlepszym przykładem coraz bardziej sprzyjających warunków do rozwoju działalności badawczo-rozwojowej w polskich firmach może być tzw. ulga badawczo-rozwojowa, obowiązująca w 2018 r. na zdecydowanie bardziej korzystnych zasadach niż w latach ubiegłych. Dzięki uldze w obszarze B+R ten sam koszt może dwukrotnie pomniejszyć koszty przychodu:

  • pierwszy raz może zostać odliczony w całości jako koszt uzyskania przychodu
  • drugi raz wydatek od 2018 r. podlega odliczeniu jako tzw. „koszt kwalifikowany” w 100 %

W praktyce oznacza to, że w przypadku poniesienia wydatków B+R w wysokości 100.000 PLN netto, w koszty uzyskania przychodu będziemy mogli wliczyć nawet do 200.000 PLN netto, co znacząco obniża podstawę opodatkowania. 

Wbrew pozorom działalność B+R to nie tylko prace nad stworzeniem produktów lub technologii innowacyjnych na skalę światową czy chociażby krajową. W procesie przyznawania ulgi na B+R innowacyjność produktu lub procesu jest oceniana na poziomie danego przedsiębiorstwa. Działalności B+R to zarówno prace nad opracowaniem nowych produktów (stworzeniem prototypów), usług lub procesów produkcyjnych, jak i prace związane z ulepszeniem istniejących produktów danej firmy lub jej procesów produkcyjnych. Przykładowo, mogą to być prace nad wprowadzeniem nowej funkcjonalności produktu już wcześniej oferowanego na rynku lub prace mające na celu zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych. Działalnością B+R nie są natomiast prace obejmujące rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z ulgi na B+R może skorzystać każdy przedsiębiorca (osoba fizyczna lub prawna) prowadzący działalność badawczo-rozwojową. Ulga nie jest uwarunkowana prowadzeniem działalności w danej branży – mogą z niej skorzystać zarówno producenci, jak i przedsiębiorcy świadczący usługi. Organy podatkowe w Polsce potwierdzały już prawo do ulgi firmom z branż takich jak farmaceutyczna, wyrobów medycznych, mechaniczna, spożywcza, przetwórstwa tworzyw, informatyczna i wielu, wielu innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Prace badawczo rozwojowe w każdej firmie? 2018 rok będzie sprzyjał - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie