Prace na linii Lublin - Warszawa. Zmodernizowane perony i nowe centrum sterowania. Coraz bliżej do sprawniejszego połączenia ze stolicą

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Za kilka tygodni pojedziemy drugim torem z Lublina do Warszawy – zapowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Na zdjęciu postępy prac na początku września
Za kilka tygodni pojedziemy drugim torem z Lublina do Warszawy – zapowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Na zdjęciu postępy prac na początku września mat. PKP PLK
Udostępnij:
Za kilka tygodni pojedziemy drugim torem z Lublina do Warszawy – zapowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Prace budowlane widać nie tylko na trasie, ale też w okolicy dworca Lublin Główny.

Pierwsze zmiany widać już na stacji Lublin Główny. Podróżni korzystają już z nowego peronu nr 3 i połowy peronu nr 2.

- Wykonawca modernizuje peron nr 1 i peron nr 2 oraz przejście podziemne. Trwają prace przy budowie konstrukcji peronów oraz korpusu przejście podziemnego. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt – informuje Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przy ul. Garbarskiej zakończyły się prace wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz budynku lokalnego centrum sterowania w Lublinie. W środku zamontowano urządzenia i system sterowania, które mają zapewnić bezpieczny i sprawny ruch pociągów.

- Urządzenia przechodzą obecnie odbiory techniczne i testy sprawności - mówi przedstawiciel PKP PLK.

PKP. Kolej wysyła więcej patroli na lato. Będą pilnowały przejazdów

W Lublinie postępują też prace przy przebudowie wiaduktów kolejowych nad ul. Diamentową, przy Drodze Męczenników Majdanka, a także na mostach nad Bystrzycą i Czerniejówką.

Sprawniej z Lublina do Warszawy
Najbardziej wyczekiwaną zmianą jest zakończenie przebudowy drugiego toru między Lublinem a Warszawą. Trwa intensywna modernizacja odcinka Pilawa – Otwock, gdzie na jednotorowym dotychczas odcinku, budowany jest drugi tor.

- Rozbudowa zlikwiduje ograniczenia w kursowaniu pociągów - tzw. wąskie gardło. Ułożono już oba nowe tory na całym 27-kilometrowym odcinku Pilawa – Otwock. Budowane są nowe perony na ośmiu stacjach i przystankach, m.in. w Zabieżkach, Augustówce i Śródborowie - wyjaśnia Wilgusiak.

Stacje i przystanki będą wyposażone w ławki, wiaty i nowe oświetlenie. Perony dostosowywane są do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przebudowywane są też mosty i wiadukty.

Wszystkie prace na odcinku Lublin - Otwock mają zostać zrealizowane do 2022 r. Wcześniej, bo na przełomie sierpnia i września planowane jest oddanie do użytku drugiego toru z Lublina do Dęblina. Szyny i podkłady położono na całym odcinku.

- Trwa profilowanie toru i regulacja nowej sieci trakcyjnej. Na peronach prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe - mówi Wilgusiak.

Dworzec PKP Lublin jak po wybuchu bomby. Trwa wielki remont ...

Lubelska Kolei Aglomeracyjna
Modernizacja istniejących i budowa nowych przystanków kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże do szkoły i pracy – to założenia projektowanej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika.

W lipcu PKP PLK ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej LKA. Dokument ma wskazać kierunki rozbudowy linii kolejowych na terenie województwa lubelskiego, w tym na obszarze aglomeracji lubelskiej.

Na bazie koncepcji powstanie studium wykonalności, które określi szczegółowy zakres prac. W następnej kolejności ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac budowlanych. Plan PKP PLK zakłada, że roboty zostaną zrealizowane ze środków budżetu unijnego na lata 2021-2027.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie