Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Zakładów Azotowych Puławy boją się złej prywatyzacji

Paweł Grzegorczyk, fot. Paweł Buczkowski / Archiwum
Zakłady Azotowe "Puławy"
Zakłady Azotowe "Puławy"
W maju ministerstwo zaprosiło inwestorów do składania wstępnych ofert na zakup Z.A. Puławy i Zakładów Chemicznych Police. Końcowy termin składania ofert wyznaczono na 28 czerwca.

Związkowcy chcą przesunięcia tego terminu na październik. To umożliwiłoby im przygotowanie i złożenie własnej oferty. Stanowisko Ministerstwa Skarbu w tej sprawie nie jest jeszcze znane.

– Chcemy skorzystać z programu prywatyzacji obywatelskiej proponowanej przez wicepremiera Waldemara Pawlaka i Ministerstwo Gospodarki – mówi Rafał Nowak, przedstawiciel Porozumienia dla Prywatyzacji Obywatelskiej Zakładów Azotowych „Puławy”.

Program ten polega na utworzeniu spółki pracowników i samorządów, które wspierane kredytami i poręczeniami Banku Gospodarki Krajowej przystąpiłyby do wykupu akcji. Związkowcy chcieliby w ten sposób przejąć przynajmniej 30 proc. papierów. Wykup miałby zostać rozłożony w czasie, nawet na 10 lat. Pomysł związkowców zdecydowanie poparli radni powiatu i miasta.

– Zwróciliśmy się również do wszystkich gmin w powiecie o zajęcie stanowiska – dodaje Leszek Wojtowicz, rzecznik puławskiego starostwa.

– Wszystkie związki zawodowe działające w Zakładach Azotowych zawsze w sposób zdecydowany opowiadały się za zachowaniem przez Skarb Państwa 50 proc. akcji. To gwarancja przeciwko złym prywatyzacjom, których w Polsce było wiele. Kończyły się one bankructwem, likwidacją miejsc pracy i upadkiem miast i regionów – argumentują puławscy związkowcy, przytaczając przykłady Radomia, Starachowic i Mielca.

Rządowe wsparcie

W rządowym programie „Wspieranie prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego” chodzi o zdecydowane ułatwienie tym spółkom dostępu do poręczeń kredytowych. Kredytów mają udzielać banki komercyjne, a poręczeń Bank Gospodarstwa Krajowego – do kwoty 30 mln euro, do wysokości 80 proc. pozostającego do spłaty zobowiązania objętego poręczeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski