18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pracownik Muzeum na Majdanku drukował antysemickie plakaty [WIDEO, ZDJĘCIA]

ask
Policjanci ze specjalnej grupy Wydziału Kryminalnego zatrzymali sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy m.in. rozwieszali w Lublinie antysemickie plakaty. Jednym z zatrzymanych jest pracownik Muzeum na Majdanku, który drukował na służbowej drukarce treści antysemickie.

Aktualizacja z godz. 19:36
Sąd Okręgowy w Lublinie, tuż po godzinie 19, zdecydował o zastosowaniu tymczasowego trzymiesięcznego aresztowania czwórki zatrzymanych mężczyzn.

Aktualizacja godz. 16.20
Prokuratorzy wystąpili do sądu o tymczasowe aresztowanie czterech podejrzanych. Chodzi o 35-letniego Krzysztofa K., 34-letniego Bartłomieja I. i Łukasza P. (bezrobotni mieszkańcy Lublina) oraz 50-letniego Krzysztofa K., pracownika Muzeum na Majdanku. - Decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze dziś - mówi prokurator Agnieszka Kępka.

Zarzuty usłyszało także dwóch pozostałych zatrzymanych - 34-letni Michał W. z Łodzi i Rafał I., mieszkaniec woj. lubelskiego. Mężczyźni zostali wypuszczeni do domu za poręczeniem majątkowym. Dodatkowo, w stosunku do Rafała I. zastosowano także dozór policyjny.

***
Wszystko zaczęło się w grudniu 2010 roku.
Wtedy w Lublinie zaczęły pojawiać się plakaty i banery o treści antysemickiej. Wiele z nich było atakiem na Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. Początkowo policja prowadziła te sprawy pojedynczo. Potem jednak połączyła je, a do ścigania przestępstw związanych z nietolerancją i nienawiścią na tle narodowościowym i religijnym powołano specjalną grupę funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie.

- Do pierwszego zatrzymania trzech podejrzanych doszło w nocy ze środy na czwartek - mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik komendanta policji w Lublinie. - Było to ujęcie na gorącym uczynku. Mężczyźni umieścili w gablotach przystanku przy ulicy Doświadczalnej dwa plakaty z napisami: „Syjoniści won z Lublina” i „Nasze ulice! Nasze kamienice!”.

Na plakacie była grafika z podobiznami 10 osób, wśród nich znalazł się m.in. Tomasz Pietrasiewicz i ks. prof. Alfred Wierzbicki z KUL. W aucie, którym poruszali się mężczyźni, policjanci znaleźli 14 kolejnych plakatów i listę miejsc, gdzie mają zostać zamieszczone.

- Co charakterystyczne, były to miejsca nie objęte monitoringiem miejskim - podkreśla Wójtowicz. - Sprawcy starali się działać tak, by nie zostać zauważonym i zatrzymanym. Udało im się ukrywać tak długo ponieważ swoje działania podejmowali w ścisłej tajemnicy. Nie informowali o nich nikogo poza swojej grupy.

Do kolejnych zatrzymań doszło w czwartek. Zatrzymany został 35-letni Krzysztof K., 34-letni Bartłomiej I. i Łukasz P. (wszyscy to bezrobotni mieszkańcy Lublina) oraz 50-letni Krzysztof K.

- To pracownik Muzeum na Majdanku - informuje Janusz Wójtowicz nie podając jednocześnie co należało do obowiązków zatrudnionego mężczyzny. - Zabezpieczyliśmy komputer i drukarkę należącą do Muzeum, a do której dostęp miał Krzysztof. K. Biegły stwierdził, że wydrukowano na niej co najmniej dwa plakaty o treści antysemickiej.

Kim jest Krzysztof K.?

O Krzysztofie K., pracowniku działu wystawienniczego Muzeum na Majdanku z ponad 20-letnim stażem pracy, pisano obszernie dwa lata temu. Jego nazwisko zostało wtedy opublikowane na liście 450 Polaków posądzanych o nazistowskie sympatie. Listę przygotowała Antifa. Znalazły się na niej także dane 12 osób z Lubelszczyzny posądzonych o związki ze skrajną prawicą. Z samego Lublina - 8.

- Nie ma najmniejszego powodu, by moje nazwisko figurowało na "liście faszystów" - oburzał się wtedy w rozmowie z Kurierem Krzysztof K. Mężczyzna tłumaczył, że znalezienie jego danych nie było trudne, bo udziela się na prawicowych forach internetowych. Rozsyłał m.in. protest przeciwko koncertowi w lubelskim klubie Tektura.Dokument podpisał imieniem i nazwiskiem, podał swój adres. Wówczas domagał się odwołania występu rosyjskiego zespołu Love Cult. Imprezę reklamował plakat ze Stalinem i czaszkami zabitych w Katyniu. Miała się odbyć w czasie żałoby po katastrofie w Smoleńsku.

W miniony czwartek policjanci razem z Krzysztofem K. zatrzymali w tej sprawie także 34-letniego Michała W. właściciela firmy z Łodzi, który na potrzeby grupy drukował banery o treści antysemickiej oraz Rafała I., który woził swoją skodą członków grupy w miejsca wywieszania plakatów.

- Wszyscy zatrzymani działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Żaden z nich nie usłyszał jednak zarzutu działalności sprawczej - mówi Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - Czterem osobom postawiono już zarzut nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia grupy ludności na tle przynależności rasowej, a także nawoływania do popełnienia przestępstwa. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

To nie koniec sprawy

Śledczy wciąż badają zebrane w tej sprawie tomy akt. Materiału jest dużo, bo grupa działała od grudnia 2010 r. Dopiero po ich przeanalizowaniu zapadnie decyzja o ewentualnym wystąpieniu o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych.

- Sprawa wciąż jest dokładnie sprawdzana. W mieszkaniach i miejscach pracy mężczyzn zabezpieczono przedmioty świadczących o ich przestępczej działalności. Są to m.in. komputery drukarki, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, sprzęt poligraficzny oraz odręcznie pisane materiały. W notatkach tych wskazane zostały adresy, w których miano nakleić plakaty - mówi Wójtowicz. - Policjanci znaleźli także znaczki z treściami faszystowskimi.

Mundurowi podkreślają, że wszystkich przestępstw zatrzymani dokonywali w oparciu o ścisły podział ról. Część z nich zajmowała się projektem podejmowaniem działań, inni wymyślali hasła na plakaty, pracowali nad grafiką lub zajmowali się drukowaniem i kolportażem.

Co o zatrzymaniu mówi Tomasz Pietrasiewicz?

- Jest takie powiedzenie "Sprawiedliwości stało się zadość", które bardzo dobrze oddaje tę sytuację - komentuje. - Nie mogę mówić, że czuję jakąś satysfakcję, bo nie jest to tego typu uczucie. To dobrze jednak, że te osoby udało się zatrzymać. Chciałbym im spojrzeć teraz w oczy żeby dowiedzieć się skąd wzięło się w nich tyle niczym nieuzasadnionej nienawiści.

Pietrasiewicz chce w oparciu o historię lubelskich ataków antysemickich przygotować program edukacyjny. Znajdą się w nim także informacje o zatrzymaniach. - To, że wśród sprawców jest pracownik Muzeum na Majdanku jest jakimś absurdem - uważa Pietrasiewicz. - W jakiej schizofrenii musiała żyć ta osoba robiąc coś zupełnie przeciwnego swoim prawdziwym poglądom.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 183

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
obiektywny

Antyżydzizm, to jedyna semantycznie usprawiedliwiona nazwa tego zjawiska, bowiem antysemityzm nigdzie nie istniał i nie istnieje choćby z tej racji, że: Żydzi wśród ludów semickich stanowią ledwo 8 proc populacji!

D
Daleki krewny

Panie Pietrasiewicz , nieuzasadniona???? Ależ jak najbardziej uzasadniona. Proszę popatrzeć jak w sumie niewielka nacja ma Wielki wpływ polityczno gospodarczy na losy tego kraju. Ludziska oraz więcej widzą i kojarzą oczywiste fakty. Nawet na tym naszym małym podwórku. I to ich po prostu wkurza. Do tego ten tracący instynkt samozachowawczy premier. I ma Pan efekt.

r
reset

Żondzonca Polskom rzydomafja ma do dyspozycji policjem pszecifko śfiadomym Polakom . Dowut ? - Polak na polskiej ziemi nie ma prawa spszeciwić siem rzydofskim chasłom jawnie antypolskim , np. "wasze ulice,nasze kamienice".
Mam w d-e judeopolońskom ortografiem .

o
odmieniec

Za obrażanie Polaków nikt nikogo nie zamyka, bo Polacy nie mają pieniędzy. A prawo stoi za pieniądzem.

t
tp

CZEMU zasłonięto im tylko oczy a nie jak idącym obok policjantom całą twarz?

A
Amen

Panie Boże zawróć Krzysztofa ze złej drogi.

M
Mułamaar

Skoro: "W mieszkaniach i miejscach pracy mężczyzn zabezpieczono przedmioty świadczących o ich przestępczej działalności. Są to m.in. komputery drukarki, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne..." to czy ja też jestem przestępcą? (mam w domu takie przedmioty)

k
ktosik

czytać kogoś, kto wie o czym pisze. Szkoda, że większość Polaków nie czyta nic oprócz brukowców.

P
Polak

Dziś do PeOlski przylaciało POnad POłowę żydowskiego kneSSetu, który odbędzie swoją sesję na naszej polskiej ziemi ! ! ! Będzie to jawna demonstracja żydowskiej dominacji nad PeOlską ! ! ! ! ! Media na razie milczą na temat POwstawania w Europie i tworzenia "na naszych oczach" nowego państwa żydowskiego - Judeopolonii... na naszej polskiej ziemi, za którą od 1000 lat nasi słowiańscy przodkowie przelewali krew w jej obronie ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ŻYDOWSKA BUTA NIE MA SOBIE RÓWNYCH W ŚWIECIE ! ! ! ! ! Wpisz w google: kongres ruchu odrodzenia żydowskiego w Polsce ! ! ! !

P
Polak

SPRÓBUJ TYLKO POWIEDZIEĆ LUB NAPISAĆ jakąś prawdę niechlubną, niewygodną dla żydów, albo zademonstrować publicznie swój patriotyzm czy katolicyzm, to w PeOlsce żydostwo zaraz okrzyknie Cię w swoich koszermediach - ANTYSEMITĄ, FASZYSTĄ, KSENOFOBEM, KATOLEM i CIEMNOGRODEM ! ! ! ! ! To ich ulubione wytrychy do kneblowania ust każdemu, kto nawet tylko się broni przed żydowską dominacją i polonofobią ! ! ! ! !

F
FF

czy za bezczelne obrażanie Polaków również są wysokie kary i
tak szybkie działanie ?????

u
uro

grupa przestępcza i jeszcze do tego bandyci co za ostre słowa !!!!!bandyci i złodzieje łażą sobie ich lepiej wyłapcie !!!

p
piotr

co za głupota...w niby demokratycznym kraju zatrzymuje się ludzi którzy wyrazili swoją opinię...komuchów się nie zamyka, za antypolską działalność też nikt nikogo nie łapie i nie zamyka...

p
psyco

jeszcze Polska .. się nie odrodziła... skoro jej własny obywatel nie ma prawa o żydowiu się wypowiadać ..

r
ryma

prawdziwi bandyci złodzieje i mordercy łażą po ulicach a rząd z milicja biorą się za to co najłatwiejsze i myślą, że błysną tym przed społeczeństwem, nigdy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3