Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwki, maślaki, kanie. Wysyp grzybów na Lubelszczyźnie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Obecnie trwa wielkie wysyp prawdziwków w lubelskich lasach. Maślaki znajdziemy pod Kazimierzem Dolnym, a w Starym Gaju mamy zatrzęsienie opieńków. Zaś w w Lublinie jest pełno pieczarek. Jak bezpiecznie zbierać grzyby, aby nie doszło do zatrucia?

- W tym sezonie nie mamy zgłoszonych jeszcze żadnych zatruć. W zeszłym roku było ich dziewięć, z czego cztery spowodowane muchomorem zielonawym. Nikt nie zmarł. Cechą, którą łączyła te osoby była nadmierna pewność siebie. Tłumaczyli, że są doświadczeni i od lat zbierają grzyby - przestrzega Irmina Nikiel, dyrektor lubelskiego sanepidu.

Najbezpieczniej zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, a nie blaszkowe. Wynika to z tego, że wśród tych które mają rurki pod spodem kapelusza, nie ma żadnego gatunku trującego na terenie woj. lubelskiego.

Warto grzyby wyciągać ze ściółki, a nie obcinać nad powierzchnią, bo wtedy jesteśmy w stanie sprawdzić nasadę trzonu. Jeśli pojawia się zgrubienie na dole trzonu to znaczy, że to muchomor zielonawy.

- Nie wolno zbierać grzybów zbytnio wilgotnych oraz zaczerwionych (inaczej robaczywych), bo ich spożycie może również wywołać objawy zatrucia - zwraca uwagę szefowa sanepidu.

Grzyby zbieramy do przewiewnych koszy, a nie siatek czy reklamówek. To zabezpiecza przez wytworzeniem szkodliwych dla zdrowia związków toksycznych.

Wśród grzybów śmiertelnie trujących należy uważać szczególnie na muchomora jadowitego, bo jest często mylony z pieczarką oraz na muchomora zielonawego, który mylony jest z gąską zieloną, gołąbkiem i czubajką kanią.

- Nawet obróbka termiczna (tj. smażenie czy gotowanie) nie jest w stanie pozbyć się związków toksycznych. Owocnik muchomora zielonawego o wielkości 50 gramów jest w stanie spowodować śmierć dorosłej osoby - ostrzega Irmina Nikiel, dyrektor lubelskiego sanepidu.

Jeśli nie mamy pewności, czy dany grzyb jest jadalny czy trujący można zawsze przyjść do wojewódzkiej czy powiatowych stacji sanepidu, aby poradzić się ekspertów. Czekają od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00.

- Przewidujemy, że w sobotę sporo ludzi wybierze się do lasu. Dlatego również 31 sierpnia służyć pomocą będzie ekspert w wojewódzkiej stacji przy ul. Pielęgniarek w Lublinie - zaprasza jego dyrektor.

Czekamy na Wasze zdjęcia!

Wy także chcecie pochwalić się pierwszym grzybami zebranymi w tym sezonie? Wyślijcie do nas zdjęcia: [email protected]. Będziemy wdzięczni, jeśli w treści maila dodacie informację, gdzie i kiedy znaleźliście sfotografowane okazy.

Muchomor czerwony

Grzyby trujące. Sprawdź przed wyruszeniem na grzybobranie

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski