Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OK//Prawie pół tysiąca hektarów pod ochroną. Biłgorajscy leśnicy nie tylko pozyskują drewno, ale także dbają o cenne zasoby przyrodnicze

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Jeden z wąwozów na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Jest on chętnie odwiedzany przez turystów
Jeden z wąwozów na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Jest on chętnie odwiedzany przez turystów Bogdan Nowak
To ważny proces, który powinien zastać zauważony i doceniony. Nadleśnictwo Biłgoraj wydzieliło ze swojego obszaru tereny szczególnej ochrony przyrodniczej, na których nie prowadzi się gospodarki leśnej. Ich powierzchnia stanowi w sumie 478 ha. Są to tereny: bagienne, torfowiska oraz zalewowe.

- Ten proces trwa na naszym terenie od lat. Postawiliśmy na zrównoważoną gospodarkę leśną oraz ochronę naszych cennych zasobów przyrodniczych – podkreśla Mariusz Szabat, zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Biłgoraj.

Nadleśnictwo Biłgoraj warto odwiedzić. Jest położone na terenie gmin: Biłgoraj, Frampol, Goraj, Biszcza, Potok Górny, Tarnogród, Radecznica i Janów Lubelski i obejmuję znaczną część Puszczy Solskiej. Nie tylko lasy są tam zachwycające. W nadleśnictwie znajduje się także m.in. rozległe torfowiska w rezerwacie „Obary” (ma on powierzchnię ponad 82 ha) oraz malownicze wąwozy, głównie na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.

W rozległych, leśnych uroczyskach żyją łosie, daniele, sarny, dziki i inne zwierzęta. Można spotkać także znajdujące się pod ścisłą ochroną wilki, głuszce, orliki czy rosiczki. Co ważne, turyści mogą znaczną część nadleśnictwa zwiedzić. Na tym terenie działają trzy szlaki turystyczne: „Walk partyzanckich” (z Tomaszowa Lub. do miejscowości Lipa), „Roztoczański” (z Bidaczowa Starego do Zwierzyńca) oraz „Puszczy Solskiej” (z Górecka Kościelnego do Biłgoraja).

Leśnicy podkreślają, iż zdają sobie sprawę z unikatowej wartości przyrodniczej tego zakątka naszego województwa. Dlatego Lasy Państwowe, jako zarządca terenów leśnych, w obrębie Nadleśnictwa Biłgoraj, dokonały jakiś czas temu „lokalizacji oraz ewidencji” terenów, które zostały poddane szczególnej ochronie. To w sumie 478 ha gruntów. Obecnie nie prowadzi się tam gospodarki leśnej.

- Wytypowane tereny nie podlegają niemal ingerencji człowieka. Pozostawiliśmy je w naturalnym stanie - podkreśla Mariusz Szabat.

Chronione tereny są stale monitorowane przez leśników oraz straż leśną.

- Często słyszy się, że leśnicy zajmują się głównie pozyskiwaniem drewna. To niesprawiedliwa ocena. Ochrona przyrody jest ważną częścią naszej pracy, co warto podkreślić – mówi Krzysztof Gronek, rzecznik Nadleśnictwa Biłgoraj. - To wielokrotnie zostało docenione. W czwartek (20 stycznia) pojawi się u nas komisja, która zajmuje się przyznawaniem międzynarodowego certyfikatu FSC (świadczy on o dobrej gospodarki leśnej z zachowaniem elementów ochrony przyrody). On jest przyznawany czasowo. My go obecnie posiadamy i staramy się o jego przedłużenie. Aby było to możliwe, muszą być spełnione najwyższe standardy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski