Prawosławny cmentarz przy ul. Lipowej doczekał się remontu...

  Prawosławny cmentarz przy ul. Lipowej doczekał się remontu (ZDJĘCIA)

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Prawosławny cmentarz przy ul. Lipowej doczekał się remontu
  1/8
  przejdź do galerii

  Prawosławny cmentarz przy ul. Lipowej doczekał się remontu ©Małgorzata Genca

  Na prawosławnej części cmentarza przy ul. Lipowej trwa renowacja prawie 370 nagrobków. Jeszcze nigdy w historii tej nekropolii nie prowadzono prac na taką skalę. A to dopiero początek.
  Cmentarz prawosławny przy ul. Lipowej to wyjątkowe miejsce, bo zachowało się tu wiele zabytkowych pomników i pierwotny układ alejek. Najstarszy pomnik pochodzi z 1843 r., kolejny na podstawie w kształcie trójkąta z 1845 r.
  Do tej pory odnawiane były tylko pojedyncze nagrobki - za pieniądze ze zbiórek społecznych, organizowanych raz do roku na prawosławnej części cmentarza przez lubelski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

  Dzięki unijnej dotacji, wynoszącej ponad 6 mln zł, do końca 2014 roku zostanie odnowionych prawie 370 nagrobków. Grant zdobyła parafia prawosławna.

  - Przeprowadzimy nie tylko remont nagrobków, ale także muru wokół cmentarza i bramy. Alejki wyłożymy granitową kostką i zainstalujemy lampy. Inwestycja obejmie też nasadzenie dodatkowych krzewów - wylicza ks. Andrzej Łoś, proboszcz parafii prawosławnej przy ul. Ruskiej. - Odwodnienie za ponad 600 tys. zł zrobimy już ze środków parafii - dodaje.

  Prace na nekropolii przy ul. Lipowej idą pełną parą. Wiele pomników zostało na razie zdemontowanych. Te oczyszczane są zabezpieczane namiotami z białej folii. Łatwo je rozpoznać, bo zamiast szarej barwy mają kolor piaskowca.

  "Pokój duszy Twojej, droga mamo i babciu" - takie słowa po rosyjsku zostały wyryte na odnawianym grobie kobiety, która zmarła 23 marca 1911 r.

  Renowacja obejmie także elewację przycmentarnej kaplicy pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności do Grobu Chrystusa z lat 1902-1903.

  - Zamontujemy też w kaplicy światło, bo do tej pory go nie było. Przy wejściu na cmentarz stanie kiosk multimedialny z informacją o historii cmentarza prawosławnego. Po wpisaniu nazwiska zmarłego, będzie można dowiedzieć się, w której kwaterze znajduje się jego grób - zapowiada ksiądz Andrzej Łoś.

  Koszt prac wyniesie ponad 8 milionów złotych.

  Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KATOLICZKA NA ZACHODZIE

  Magda Kaminska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wydawac pieniadze zeby remontwoc groby banderowcow-Kozackich i Ruskich modercy, to kpina!!!!!!!!!
  Nie lepiej dac te pieniadze na biedne i niepelno sprawne dzieci Katolickie w polsce, dla Rodakow...rozwiń całość

  Wydawac pieniadze zeby remontwoc groby banderowcow-Kozackich i Ruskich modercy, to kpina!!!!!!!!!
  Nie lepiej dac te pieniadze na biedne i niepelno sprawne dzieci Katolickie w polsce, dla Rodakow Polskich na kresach. Na Podkarpaciu nikt by sie na takie cos zgodzil wiemy ze Greko-katolicy i Prawoslawni to mordawali Polakow prezd wojna, wczasie wojny i po wojnie tez. Ukraincy i Rosjanie nigdy nie beda naszymi przyjaciolmi a Cerkwia to jest instrument nienawisci wobec Polskiej kultury, histori i kosciola Rzymsko-Katolickiego. A fundusz EUROPEAN UNION to robi bo Merkel z Putinem sie dogadala i chca z Roskowac Polske!!!!!!!!!!! To nie jest wina Ksiedza Rydzyka- Polskie Radio Maryja i Telewizja Trwam jedyne medie co szanuja Prawde i Kosciol. Ludzie odbudzcie sie bo za nie dlugo bedziecie mieszkac w Rosji bo Polski nie bedzie.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no, no

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  a skąd ks. proboszcz wziął 600 tys., przecież parafia jest taka biedna, mówił o tym tak nie dawno sam rzecznik prasowy Boublej. tu 600 tys., a przecież 200 tys. zapłaciła parafia za wycinkę drzew...rozwiń całość

  a skąd ks. proboszcz wziął 600 tys., przecież parafia jest taka biedna, mówił o tym tak nie dawno sam rzecznik prasowy Boublej. tu 600 tys., a przecież 200 tys. zapłaciła parafia za wycinkę drzew przy Walecznych...? Oto jaki wymiar ma bieda....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Byle parafia prawosławna nie sprzedała go pod market ,

  El (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  market chcą budować na cmentarzu unickim przy Walecznych !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ksiadz zarzadzajacy Cmentarzem Rzymskokatolickim nie zawalczyl

  jas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  o fundusze unijne na odnawianie nagrobkow.
  Po co ?
  Sciagnie haracz z rodzin majacych groby bliskich na cmentarzu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KK a Cerkiew.

  niewinny84@interia.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Prawosławny nie oznacza = Rosjanin, Białorusin, Ukrainiec, Serb, itp. To wiara powszechna tak jak katolicyzm. Są prawosławni Polacy i katoliccy Rosjanie. Zachęcam aby zerknąć do wiarygodnych źródeł...rozwiń całość

  Prawosławny nie oznacza = Rosjanin, Białorusin, Ukrainiec, Serb, itp. To wiara powszechna tak jak katolicyzm. Są prawosławni Polacy i katoliccy Rosjanie. Zachęcam aby zerknąć do wiarygodnych źródeł i dowiedzieć się czym się różni Katolicyzm od Prawosławia. Z szacunkiem. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Okupant i zaborca rosyjski

  Irka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Tu raczej chodzi o prawosławnych Rosjan z czasów zaborów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to jest k**estwo i tyle...

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 16

  To znane w lublinie osoby co roku w dniu święta zmarłych i w dzień zadusznych,kwestują na cmentarzu na Lipowej na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków zasłużonych mieszkańców Lublina i ratusz nigdy...rozwiń całość

  To znane w lublinie osoby co roku w dniu święta zmarłych i w dzień zadusznych,kwestują na cmentarzu na Lipowej na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków zasłużonych mieszkańców Lublina i ratusz nigdy na ten cel niema nigdy pieniędzy.
  A jak przyjdzie co do czego to wydaje lekką ręką osiem milionów złotych na renowacje prawosławnego cmentarza,i to co w tej chwili robi to jest SKANDAL SKANDAL i jeszcze raz SKANDAL,bo ani mnie ani większości mieszkańców Lublina to nie obchodzi co sie stanie z tymi nagrobkami czy będą istnieć w tym miejscu,czy może cerkiew prawosławna będzie w tym miejscu chciała postawić jakiś sklep.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skandal?

  bosman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  puknij się w pałę! poczytaj skad pieniądze a potem pyskuj. Ratusz nie dał na to ani grosika!http://www.youtube.com/watch?v=V2sedTLIRWU - posłuchaj tego, to o tobie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Władze w Lublinie OKRADŁY lubelskiego PODATNIKA bazprawnie finansując ruskich ZABORCÓW!

  W Rosji oficjalna władza celowo NISZCZY i KIKWIDUJE polskie cmentarze!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 22

  Remonty nagrobków na jakim kolwiek cmentarzu jest PRYWATNĄ sprawą rodzin czy znajomych tam pochowanych i NIE zgadzam się jako Lubelak aby urząd państwowy w Lublinie DOPŁACAŁ do odbudowywania...rozwiń całość

  Remonty nagrobków na jakim kolwiek cmentarzu jest PRYWATNĄ sprawą rodzin czy znajomych tam pochowanych i NIE zgadzam się jako Lubelak aby urząd państwowy w Lublinie DOPŁACAŁ do odbudowywania grobowców ruskim ZBRODZNIARZOM zaborcom, którzy pod zaborami ZABIJALI Polaków lub ich wysyłali na śmierc na ruski Sybir !

  To jest istnym zwykłym kryminalnym ZŁODZEJSTWEM dodatkowe OKRADANIE już i tak ZBANKRUTOWANEGO lubelskiego podatnika, aby BEZPRAWNIE powiększaśc DŁUG miejski-publiczny na kolejne 8 milonów złotych na remont PRYWATNYCH grobowców z XIX wieku RUSKICH oczywistów ZABORCÓW, katów, który OKUPOWALI Lublin, MORDOWALI Polaków w Lublinie który był pod ruskim ZABOREM.

  Ta kryminalna akcja sfinansowania odbudowy RUSKICH ZABORCÓW i ruskich katów z XIX wieku części cmentarza w Lublinie świadczy DOBITNIE, że oficjalne władze w Lublinie są ANTY-polskie, którzy tym sposobem SZYDZĄ z polskich ofiar, a wspierają ideje RUSKICH ZABORÓW Lubelszczyzny !

  Polacy BROŃMY się żelazem i przemocą w Lublinie przed takim SZYDERSTWEM z Polaków jakich dopuszcza się kosmopolicka obecna ANTY-polska władza w Ratuszu w Lublinie.

  Ruska cerkiew prawosławna w Lublinie niech sobie odbudowuje ale za SWOJE WŁASNE fundusze finansowe swoje miejsca ZABORCZEGO zabijackiego kultu w Lublinie, a od PIENIEDZY polskiego podatnika WARA, WARA ! ... na te cele, gdy dokładnie w tym samym czasie RUSKIE władze na polskiej ziemi, która ZAGRABILI Polsce teraz urzywają buldożery i walce aby te ZLIKWIDOWAŁY polskie cmentarze w Rosji.

  W tym ratuszu w Lublinie panuje ANTY-polska atmosfera, oni NIE bronią interesów Polaków i WSPIERAJĄ tak strasznie BOLESNĄ dla Polaków DYSPROPORCJĘ, że groby Polaków na ziemi POSKIEJ pod TYMCZASOWYM zarządem ruskim w Rosji czy Białorusi lub Ukrainie są celowo NISZCZONE, kasowane, polskie cmentarze w Rosji walcują RUSKIE buldozery i walcarki !!!

  TAKIE są FAKTY !!!!!

  Tymczasem w DURNOWATYM lemingowym Lublinie za PIENIĄDZE polskiego PODATNIKA ta ZARAZA ANTY-polska która dorwała się do koryta władza w Lublinie i Polsce te sukkinsyyny „platforma wyborcza” razem żydo-post-kumunistami z polskim obywatelstwem wręcz DRWIĄ sobie z Polaków i odbudowują grobowce RUSKICH ZABORCÓW, niemieckich lub żydowskich OPRAWCÓW pod PRETEKSTEM jakoby były „zabytkowe” co jest oczywistym KŁAMSTWEM !

  To co się dzieje w tej kwestii jest NIE do ZNIESIENIA i uwłacza godności Polskiego Narodu, który jest WDEPTYWANY w ziemię w Polsce przez RENEGATÓW na urzędach w Polsce, którzy są polskimi obywatelami ale NIE są polskiej narodowości, GARDZA polskością, UPOKARZAJĄ, SZYDZĄ z Polaków gdy dorwali się na urzędy państwowe w całej Polsce, bo ta ANTY-polska "PO" to przestępczy GANG anty-polski który z pełnym cynizmem oraz z wyrachowaniem NISZCZY polskośc w obecnej Polsce usiłując ZLIKWIDOWAĆ Państwo Polskie.

  Lubelski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami jest opanowany przez ukrainców, ruskich i żydów z polskim OBYWATELSTWEM, NIE identyfikujacych sie polskością, dlatego oni wspierają finansowo ODBUDOWY obiektów róznych ZABORCÓW Polski oraz katów co katowali Polaków w Lublinie pod RUSKIM ZABOREM lub sowieckim pod różnymi zafałszowanymi POZORAMI "zabytków", a ten NIEMIECKI koncern „Polska Times” który wykupił dziennik „Kurier Lubelski” teraz wspiera wszystkie ANTY-polskie akcje na Lubelszczyźnie!

  NÓŻ się sam otwiera w kiszeni na to wszystko jak te NIBY "polskie" kosmopolityczne władze Ratusza w Lublinie prowadza SABOTAŻ Polaków, GARDZA polskościa w Lublinie i na całej Lubelszczyźnie i tej ANTY-polskiej III RP żydo-kaszuba tuska który NAUCZAŁ: "Polskośc to NIENORMALNOŚĆ ... "zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rydzyk!!

  rydzyk!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  Brawo! Prawdziwy polski katolik!
  Nienawiść to nasza tradycja. Nienawidzimy po chrześcijańsku! Każdego który jest INNY! Wybaczamy tylko w modlitwach recytowanych na modłach. ruskich , żydów,...rozwiń całość

  Brawo! Prawdziwy polski katolik!
  Nienawiść to nasza tradycja. Nienawidzimy po chrześcijańsku! Każdego który jest INNY! Wybaczamy tylko w modlitwach recytowanych na modłach. ruskich , żydów, murzynów i cyganów zamordujmy w imię Jezusa. Bo jesteśmy głupi i zakompleksieni...

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uważaj bo ci żyłka trzaśnie...

  Borys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16

  Chłopie weź się w garść i napij się zimnej wody. Trzeba dbać o ten zabytek tak aby nasze dzieci też miały świadectwo obecności na naszych ziemiach zaborców.

  Chyba, że chcesz postępować jak ruscy...rozwiń całość

  Chłopie weź się w garść i napij się zimnej wody. Trzeba dbać o ten zabytek tak aby nasze dzieci też miały świadectwo obecności na naszych ziemiach zaborców.

  Chyba, że chcesz postępować jak ruscy sołdaci, którzy na tym samym cmentarzu rozjechali czołgiem wszystkie niemieckie mogiły. Mamy brać z nich przykład?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TAK ! Zaborców i morderców Polaków NALEŻY ROZJŻDZAĆ czołgami w Polsce ZAWSZE!

  Ten cmentarz RUSKICH ZABORCÓW w Lublinie ZLIKWIDUJMY ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  Jest cała masa ZANIEDBANYCH mogił POLSKICH bohaterów, którzy oddali swoje życie abyśmy MY mogli życ i tylko DLATEGO my dzisiaj jeszcze żyjemy !

  O odbudowę grobowców POLSKICH BOHATERÓW ten...rozwiń całość

  Jest cała masa ZANIEDBANYCH mogił POLSKICH bohaterów, którzy oddali swoje życie abyśmy MY mogli życ i tylko DLATEGO my dzisiaj jeszcze żyjemy !

  O odbudowę grobowców POLSKICH BOHATERÓW ten syjonistyczny urząd ratusza w Lublinie rzecz jasna NIE DBA w LUBLINIE a NAWET zwalcza POLSKOŚ w Lublinie !
  WIEMY o tym z autopsji!

  To tym POLSKICH bohaterów należy CZCIĆ, dbac o ich ŚWĘTĄ pamięc i ODNAWIAĆ właśnie GROBY naszych polskich PRZODKÓW dzięki którym żyjemy !

  A tymczasem OBEJŚCIOWO za pomocą lewacko-komunistycznej NIEMIECKIEJ gówna psiego "unia europejska" faktycznie za forsę, która MUSI być na POLSKIE CELE jest TRWONIONA na odbudowę ideji celebrowania ROZBIORÓW Polski i SZYDZENIA z Polaków ZAMORDOWANYCH przez ruskich ZABORCÓW kiedyś grasujących mordujących Polaków na Lubelszczyźnie !!!!

  To ŚMIERDZACE żydo-masonskie ANTY-polskie GÓWNO "unia europejska" którą sfabrykowali Niemcy z żydowskimi masonami, aby RABOWAĆ z owoców pracy w interesie Niemców oraz żydowskich bank-sterów wszystkie mniejsze narody Europy - to jest OCZYWISTE !

  STANOWCZE NIE, NIE, NIE .... i jeszcze raz NIE dla odbudowy RUSKICH GRABARZY polskości w Lublunie, ruskich ZABORCÓW którzy usiłowali nas wszystkich Polaków WYMORDOWAĆ, aby potem przywłaszczyc sobie polską ziemie i nasze POLSKIE DOBRA przez ruską SZRAŃCZĘ, która zdechła na polskiej ziemi.

  To jest SKANDAL i oczywiste ANTY-polskie ZŁODZEJSTWO urzędu NIBY "polskiego" w Ratuszu Lublina, który faktycznie WSPIERA ideje KATOWANIA Polaków z przeszłości po przez odbudowę, odrestaurowanie RUSKICH ZABORCÓW o ZGROZO w Lublinie !

  Żuk ty ANTY-polski PSIE wynocha OBSRAŃCU z ratusza w Lublinie !
  Dosyc już twojego SABOTAŻU polskości Lublina przez ciebie ty PSIE ANTY-polski!

  DOSYĆ!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  admin wytnie czy nie? wsio ryba i tak ci napiszę:

  bosman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  pier......l się przygłupie :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  opanuj sie

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  aleś się napocił. kaczorek jest dumny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JEŚLI JAKIŚ MAŁY POLACZEK (pachnie mi to Posoloną Polewką) KRYTYKUJE ROSJĘ TO NIECH SIĘ STUKNIE W CZ

  dr Marco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

  1 Rosja ma gigantyczne bogactwo surowców naturalnych
  2 Posiada zaawansowane technologie o których nawet nie wiemy, to Rosja uczestniczy w wyścigu o podbój kosmosu to Rosja miała swoją stację MIR,...rozwiń całość

  1 Rosja ma gigantyczne bogactwo surowców naturalnych
  2 Posiada zaawansowane technologie o których nawet nie wiemy, to Rosja uczestniczy w wyścigu o podbój kosmosu to Rosja miała swoją stację MIR, a na to trzeba mieć gigantyczne pieniądze i technologię
  3 Jest potęgą militarną, a u nas w razie wojny jest tylko " ten czołg, bo nie wiem co my tam jeszcze mamy" jak mawiał satyryk Robert Górski, no i jeszcze zutylizowane przez USA F16 i jakiś stary okręt.
  4 Ma silną władzę, a my mamy głupotę Smoleńską, podział narodu, rządy kleru, konstytucję konkordatową która czyni z nas sługi Watykanu, słaby rząd, i młodzież uciekającą z tego kraju, i podatkowe bagno, a Rosjanie jak uciekają to z reguły do bogatych kurortów
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marco zagalopował się

  Liberał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Punkty 1-3: niby wszystko się zgadza, ale co to ma do rzeczy?
  Punkt 4: znowu zagalopowałeś się ze swoim antyklerykalizmem. W Rosji są bardzo silne powiązania między władzą a klerem prawosławnym....rozwiń całość

  Punkty 1-3: niby wszystko się zgadza, ale co to ma do rzeczy?
  Punkt 4: znowu zagalopowałeś się ze swoim antyklerykalizmem. W Rosji są bardzo silne powiązania między władzą a klerem prawosławnym. Można powiedzieć, że prawosławni księża są funkcjonariuszami aparatu państwa, co skutkuje takimi wyrokami jak skazanie panienek z Pussy Riot czy ustawodawstwem skierowanym przeciw homoseksualistom (za co Rosji oczywiście nie zamierzam potępiać...)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ach ci hrabiowie i książęta z Rusi

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Już widzę jak prawosławni i grekokatolicy odnawiają polskie cmentarze na wschodzie.
  Do tej pory,to tylko im w głowie wycinka i sprzedaż do Polski drzew, sadzonych jeszcze przez naszych przodków na...rozwiń całość

  Już widzę jak prawosławni i grekokatolicy odnawiają polskie cmentarze na wschodzie.
  Do tej pory,to tylko im w głowie wycinka i sprzedaż do Polski drzew, sadzonych jeszcze przez naszych przodków na Wołyniu Podolu, koło Stanisławowa i Lwowa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Byle parafia prawosławna nie sprzedała go pod market!

  Elwira (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  Przecież to cenny zabytek i kawał historii naszego miasta.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  f

  f (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  i cały klimacik tego miejsca szlag trafil :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo