Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki: „Bardzo proszę, zostańmy w domu”. Kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Za złamanie zakazu, np. gromadzenie się na bulwarach, będzie kara od zwykłego mandatu do 5 tys. zł - poinformował minister Łukasz Szumowski
Za złamanie zakazu, np. gromadzenie się na bulwarach, będzie kara od zwykłego mandatu do 5 tys. zł - poinformował minister Łukasz Szumowski Screen z konferencji Ministerstwa Zdrowia
Rząd wprowadza nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Z domu będzie można wyjść w trzech sytuacjach: w związku z pracą i powrotem z niej, w przypadku wolontariatu w walce z koronawirusem oraz gdy załatwiamy niezbędne sprawy życia codziennego.

Rząd zaostrzył restrykcje dotyczące życia w czasie epidemii koronawirusa. Zakaz dotyczy wychodzenia z domów wszystkich osób poza niezbędnymi sytuacjami - wyjściem do pracy, apteki, sklepu spożywczego, czy wyprowadzeniem psa.

Na terenie całego kraju wprowadzone są ograniczenia w przemieszczaniu się. Dotyczy to m.in. środków komunikacji miejskiej. Wprowadzone zostaną ograniczenia w tworzeniu zgromadzeń- maksymalna ilość to 2 osoby. Jak zaznaczył premier - Takie obostrzenia są niezbędne.

– Ten mniejszy przyrost zachorowań, który mamy dziś – nie może nas usypiać. Mamy bardzo dobre współczynniki i przestrzegamy wszystkich norm, reguł i regulacji, które do tej pory wdrożyliśmy. Dziękuję też wolontariuszom, pomagającym grupie największego ryzyka. Dzisiaj chcemy przedstawić nowe ograniczenia, które są niezbędne by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Siła gospodarcza państw to za mało. Musi być dobra organizacja i społeczne zrozumienie zasad, by zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa – mówił podczas konferencji Mateusz Morawiecki.

Ograniczanie zgromadzeń to sposób na to, aby chronić naszych najbliższych - mamy, babcie, ojców, dziadków, którym jesteśmy winni szczególną troskę w tym trudnym czasie.

Jak powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, jeżeli nie ograniczymy kontaktów do maksimum nie uratujemy ludzkich żyć. Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu, poza wyjątkowymi sytuacjami. Minister zaznaczył, że musimy ograniczyć wyjścia z domu do zera.

Za złamanie zakazu, np. gromadzenie się na bulwarach, będzie kara od zwykłego mandatu do 5 tys. zł - poinformował minister Łukasz Szumowski. Zaapelował do włodarzy miast, żeby w komunikacji miejskiej tylko co drugie miejsce - najwyżej - było zajęte.

Rząd ogranicza liczbę uczestników mszy św. do 5 osób. Nie licząc oczywiście kapłanów i celebransów. Podobnie dotyczy to pogrzebów, gdzie dopuszczeni do uczestnictwa są ponadto pracownicy zakładów pogrzebowych.

Zakaz obowiązuje od wtorku 24 marca do soboty 11 kwietnia.

Oto zasady rozporządzenia w punktach:

  1. rozporządzenie wchodzi w życie od 25 marca, tj. od środy,
  2. najważniejszym punktem jest ZAKAZ przemieszczania się za wyjątkiem pracy, wolontariatu w walce z COVID, uczestniczeniem w wydarzeniach religijnych oraz "niezbędnych spraw życia codziennego",
  3. środki transportu zbiorowego działają, ale jednorazowo może nimi jechać nie więcej niż tyle osób, ile liczba miejsc siedzących podzielona przez 2,
  4. w wydarzeniach kościelnych może brać udział jednocześnie nie więcej niż 7 osób łącznie ze sprawującymi posługę,
  5. zakaz zgromadzeń, imprez etc. za wyjątkiem takich, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny oraz osoby pozostające w stałym pożyciu,
  6. w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy czyli istotne ograniczenie działalności galerii handlowych oraz całkowity zakaz wszelkiej działalności gastronomicznej i rozrywkowej,
  7. wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy (dziś ponad 10000 osób). wyłączone są jedynie osoby, które podróżują w zw. z pracą czy służbą.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski