MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki w Zamościu. Zobacz, co jest ważne dla Prezesa Rady Ministrów

Lila Pietrusiewicz
1 lipca, w kolejnym dniu wizyty w województwie lubelskim, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zaplanował odwiedzić miasta znajdujące się w drugim z okręgów wyborczych w naszym regionie. Poza otwartymi spotkaniami, przewidziano również wizyty na posterunku policji w Suścu, w siedzibie jednej z firm w Krasnymstawie oraz w jednostce wojskowej w Chełmie.

We wtorek odwiedził m.in. Łęczną i Świdnik, w środę na trasie jego maratonu znalazły się: Tomaszów Lubelski, Krasnystaw, Chełm oraz Zamość.

Na spotkaniu z samorządowcami w Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu premier mówił o wsparciu w ramach tarczy antykryzysowej, którym objęto województwo lubelskie. To w sumie ponad 70 mln złotych.

W Zamościu spotkanie odbyło się w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego przy u. Partyzantów. Na wstępie Starosta Zamojski Stanisław Grześko powitał zaproszonych gości: Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera Jacka Sasina, Wojewodę Lubelskiego Lecha Sprawkę, Posła na Sejm Sławomira Zawiślaka oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

- Była tarcza finansowa, która ochroniła miejsca pracy i ona do przedsiębiorców waszego powiatu trafiła bardzo szybko. To 72 mln złotych i kilkanaście tysięcy miejsc pracy uratowanych dzięki szybkiemu działaniu. Z refleksem. Ten refleks był możliwy tylko dlatego, że działaliśmy ręka w rękę z Panem Prezydentem dla ratowania miejsc pracy. To tarcza finansowa. Tarcza inwestycyjna na duże i mniejsze inwestycje. Tarcza, która trafia do samorządów, to jest druga nasza odpowiedź na ten kryzys - podkreślał Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

- Z Zamościa pochodzi Marek Grechuta, który śpiewał wiele ciekawych i pięknych piosenek, ale ja jedną mam w głowie: "Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy". I myślę, że to jest bardzo ważne. Dla mnie szczególnie jeden dzień jest bardzo ważny. To jest 12 lipca. Chciałbym poprosić wszystkich o wsparcie tego dnia bo to jest bardzo ważny dzień dla Polski, dla wspólnego tworzenia warunków do wyjścia z kryzysu gospodarczego

- zwrócił się do zebranych premier Mateusz Morawiecki.

- I wreszcie tarcza samorządowa. Na drogi gminne i powiatowe. Dla mnie to wielka radość, że wszystkie wnioski z gmin i powiatów województwa lubelskiego zostały zaakceptowane. Zachęcam do składania kolejnych, żeby nam wszystkim żyło się lepiej - zaznaczał M. Morawiecki.

Na zakończenie spotkania Premier Mateusz Morawiecki wręczył samorządowcom z powiatu zamojskiego symboliczne czeki z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, którego inicjatorem jest Prezydent RP Andrzej Duda. Jest to wsparcie dla samorządów w czasie wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

W Kraśniku premiera Mateusza Morawieckiego powitał tłum mieszkańców

380 kilometrów premiera Morawieckiego. W środę ma być powtórka

Przekazane środki pozwolą powiatom, miastom i gminom na prowadzenie inwestycji i uzupełnienie wkładu własnego. Pieniądze te mogą być przeznaczone na drogi, chodniki, przedszkola, szkoły, baseny, na każdą działalność inwestycyjną. Jak podkreślił premier – środki te będą także wsparciem dla polskich małych i średnich firm, które wykonują inwestycje dla samorządów.

Powiat Zamojski otrzyma 19 588 433 złotych dla wszystkich samorządów gminnych, w tym ponad 5 mln 600 tysięcy złotych dla samorządu powiatowego. W przypadku Miasta Zamość kwota dofinansowania to prawie 9,5 miliona złotych.

Trasa, którą wyznaczył premier to wyraz wsparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy. Trudno było jednak nie zauważyć przeciwników polityki prowadzonej przez obecny rząd. Przed Delegaturą zebrała się grupka osób deklarujących swoje niezadowolenie i poparcie dla kontrkandydata obecnie urzędującego Prezydenta.
Więcej zdjęć znajdziesz tutaj.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski