Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Premier: Zamykamy granice dla cudzoziemców. Rząd wprowadza stan zagrożenia epidemicznego

red
Marzena Bugala- Azarko / Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Od niedzieli 15 marca rząd wprowadza zakaz wjazdu cudzoziemców na teren Polski. Wszyscy obywatele wjeżdżający na teren kraju będą poddawani kwarantannie. Zawiesza się też międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.

- W Polsce osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przywozić wirusa do Polski, żeby zarażać kolejnych naszych obywateli. Dlatego też zdecydowaliśmy się przywrócić tymczasowe kontrole graniczne - deklarował premier Mateusz Morawiecki na wieczornej konferencji prasowej w piątek.

Premier poinformował, że rząd zdecydował się wprowadzić "stan zagrożenia epidemicznego". Daje to możliwość uruchamiania dodatkowych ograniczeń, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Jakie to ograniczenia?

 • od niedzieli 15 marca zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców. Utrzymany zostanie jednak transport towarów
 • obywatele polscy wracający do kraju będą poddawani 14-dniowej kwarantannie
 • zawiesza się międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe (także od niedzieli 15 marca). Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian.
 • od soboty ograniczona ma być działalność galerii handlowych - funkcjonować mają w nich tylko sklepy spożywcze,
  apteki, drogerie, pralnie. Działalność innych sklepów ma być zawieszona. - Żeby nie generować ruchu, tłumu - mówił Morawiecki.
 • zawieszona będzie działalność restauracji, klubów, pubów, kasyn. - Tam gromadzą się ludzie a specjaliści przestrzegają, żeby temu właśnie zapobiegać - mówił premier. Będzie można jednak zamawiać jedzenie na wynos.
 • ograniczenie zbiorowych zgromadzeń do liczby 50 osób. - To ograniczenie ma charakter powszechny, dotyczy wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić i stwarzać dla siebie zagrożenie - podkreślał Mateusz Morawiecki. Ograniczenie dotyczy także zgromadzeń państwowych i religijnych.

Kwarantanna
Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę codziennie. Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.

Powrót do kraju lotem czarterowym albo transportem kołowym
Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone. Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

Nie wszyscy obcokrajowcy objęci zakazem wjazdu do Polski
Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Wojsko nie zamyka ulic i miast
Ograniczamy napływ obcokrajowców do Polski, ale nie zamykamy miast. Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga - podkreślił rząd.

Sklepy
Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych otwarte pozostaną tylko:

 • sklepy spożywcze,
 • apteki,
 • drogerie,
 • pralnie.

Inne ograniczenia
Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, już wcześniej podjęta została decyzja, by:

 • zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.
 • zawieszone są zajęcia w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także na uczelniach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski