MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fuzja Lotos - Orlen zwiększy bezpieczeństwo energetyczne, musimy być więksi i bardziej atrakcyjni

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Daniel Obajtek mówił w "Gościu Wiadomości" o fuzji PKN Orlen i Lotosu.
Daniel Obajtek mówił w "Gościu Wiadomości" o fuzji PKN Orlen i Lotosu. Adam Wojnar / Polska Press
Połączenie PKN Orlen i Lotosu ma bardzo duże znaczenie dla polskiej gospodarki. Im jesteśmy więksi, tym jesteśmy bardziej atrakcyjni - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który był „Gościem Wiadomości” w Telewizji Polskiej.

– To biznes ma nas zabezpieczyć i im większym biznesem będziemy, tym bardziej atrakcyjni dla innych międzynarodowych firm, na przykład wydobywczych – mówił Obajtek.

Zdaniem szefa Orlenu, jeśli Polska chce być bezpieczna, to musi mieć dużą firmę, która będzie oferowała różnego rodzaju sojusze gospodarcze.

– Im jesteśmy więksi, tym bardziej jesteśmy odporni na zawirowania gospodarcze i możemy stabilizować ceny w Polsce – zaznaczył prezes PKN Orlen.

Jak dodał, władze koncernu rozpoczynały fuzję z Lotosem jeszcze zanim zaczęła się pandemia COVID-19, i „już wtedy miała ona swoje uzasadnienie".

– Najlepsze uzasadnienie tej fuzji dali nam akcjonariusze, czyli właściciele. To nie tylko Skarb Państwa – podkreślił, dodając, że 99 procent akcjonariuszy poparło fuzję z Lotosem.

Prezes Orlenu odniósł się także do planowanej fuzji z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Jak powiedział, nad tym połączeniem prace trwają już kilka miesięcy.

– Walne zgromadzenia akcjonariuszy obydwu firm odbędą się we wrześniu i październiku, planujemy rejestrację na przełomie października i listopada, czyli wtedy planujemy przejąć PGNiG. To bardzo ważna fuzja – zaznaczył Obajtek.

Skrytykował także osoby, które widzą w tej transakcji zagrożenie.

– Może w końcu ktoś w tym kraju powinien odpowiadać za słowa. Nie wiem czy to jest robione celowe robione, czy niecelowe. To są totalne bzdury. Nieprawdziwe, bo pragnę jeszcze raz to wytłumaczyć. Magazyny gazu są własnością PGNiG, zostaną własnością Orlenu. A jeżeli mówimy o operatorze na magazynach, mamy zbyć spółkę operatorską, ale zbędziemy to polskiej firmie. Nie ma żadnego w tym zagrożenia. Cały proces jest monitorowany przez UOKiK i nie ma tutaj żadnego zagrożenia – podkreśił

Szef Orlenu o węgierskim MOL: tam nie ma rosyjskiego kapitału

Prezes Obajtek odniósł się także do oskarżeń o to, że nabywca części stacji benzynowych Orlenu, węgierski koncern państwowy MOL, jest finansowany przez rosyjski kapitał.

– Chcę powiedzieć jedną podstawową rzecz. W MOL-u nie ma kapitału rosyjskiego. To firma, w której nie ma kapitału rosyjskiego, jest 20 procent kapitału polskiego – podkreślił.

Jak dodał, nie dziwi go, że opozycja krytykuje działania Orlenu.

– Dla nich się liczy tylko wygrana w wyborach, a potem "jakoś to będzie". Dlatego zawsze będą krytykować to, co robimy - uważa szef koncernu.

Daniel Obajtek: Orlen musi być atrakcyjny dla innych

Wcześniej prezes Orlenu był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Powiedział tam, że fuzja Orlenu z Lotosem przyniesie efekty w kilku wymiarach. Prezes Orlenu odnosił się do wczoraj sfinalizowanego połączenia spółek. Jak zaznaczył, to budowanie koncernu, który w długiej perspektywie udźwignie duży proces inwestycyjny.

Prezes Orlenu powiedział też, że Orlen musi być koncernem atrakcyjnym dla innych narodowych koncernów. Efektem fuzji, który będzie można zaobserwować najszybciej będzie wpływ na ceny paliw.

Prezes PKN Orlen: duże koncerny rozmawiają z innymi dużymi podmiotami

Daniel Obajtek mówił, że wielkość koncernu jest potrzebna do zawierania sojuszy gospodarczych. Zaznaczył, że duże światowe koncerny na partnerskich zasadach rozmawiają z innymi dużymi koncernami.

– Chciałbym koncern, który zawiera, przy tej wielkości, sojusze z innymi koncernami, gdzie nie tylko kupujemy ropę, gaz, ale też wspólnie przetwarzamy ropę i gaz. Wtedy będziemy się czuć bezpieczni – dodał prezes Orlenu.

Jesienią Orlen ma przejąć spółkę PGNiG. Daniel Obajtek powiedział, że budowa koncernu multienergetycznego zwiększy energetyczne bezpieczeństwo Polski.

– Zabezpieczamy zakupy ropy i gazu, zabezpieczamy możliwości transformacji, bo nasze przychody pozwolą nam dokonać inwestycji w zakresie transformacji paliwowo-energetycznej, to jest po drugie. Po trzecie łączymy choćby spółki wydobywcze. I ta wielkość, i ta skala spowoduje, że będziemy się czuć zdecydowanie bardziej bezpieczni i będziemy odporni na różnego rodzaju zawirowania gospodarcze na świecie – powiedział Daniel Obajtek.

Fuzja Lotos – Orlen

W poniedziałek PKN Orlen podał, że wpis o jego połączeniu z Grupą Lotos został zamieszczony przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy KRS w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Na początku czerwca tego roku zarządy PKN Orlen i Grupy Lotos uzgodniły i podpisały Plan Połączenia. Spółki ustaliły, że w zamian za 1 akcję Grupy Lotos akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. Informowano wówczas, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki.

Źródła: TVP Info, polskatimes.pl, Polskie Radio 24, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski