Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes PKN Orlen na Lubelszczyźnie: Nie zrezygnujemy z transformacji energetycznej. Zobacz wideo

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Wideo
od 16 lat
- PKN Orlen nie zejdzie w planu inwestycyjnego w zakresie wydobycia gazu ziemnego. Coraz większe kwoty będziemy przeznaczać na poszukiwania nowych złóż i optymalizację tych, które już posiadamy – zadeklarował prezes spółki Daniel Obajtek podczas wizyty na Lubelszczyźnie.

Prezes PKN Orlen odwiedził w piątek (21 kwietnia) należącą do koncernu podlubelską Kopalnię Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego.
Podczas wizyty Daniel Obajtek zapowiedział, że PKN Orlen nie zejdzie w planu inwestycyjnego w zakresie wydobycia, które ma sięgnąć 12 mld metrów sześciennych gazu rocznie w ciągu siedmiu lat.

- Będziemy chcieli ten proces zdecydowanie przyspieszyć. Nie tylko na złożach norweskich, ale ważne jest też dla nas wydobycie w Polsce, które będzie cały czas rosło – powiedział prezes Obajtek.

Wydobywają ropę i gaz pod Lublinem od 40 lat

Tradycje wydobywcze w okolicach Lublina sięgają początku lat 80-tych.

- Pierwsze odwierty były prowadzone w Świdniku Dużym 40 lat temu. Sama kopalnia działa od 21 lat – przypomina Marek Hanus, dyrektor oddziału PKN Orlen w Sanoku.

Kopalnia, która jest obecnie częścią koncernu Orlen, korzysta z trzech złóż: Mełgiew A, Mełgiew B i Ciecierzyn.

- Eksploatacja prowadzona jest dziewięcioma odwiertami, a wydobycie sięga 27 mln metrów sześciennych gazu rocznie – dodaje Marek Hanus.

Wydobywany gaz w 80 proc. przekazywany jest do Gaz-Systemu, natomiast około 20 proc. trafia do Polskiej Spółki Gazowniczej i jest rozdysponowane lokalnie.

Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Świdniku Dużym pracuje pracuje 24 godziny na dobę. Zatrudnionych jest w niej 31 osób.

Nowe złoża pod Biłgorajem

Jak zapewnił prezes Daniel Obajtek kopalnia pod Lublinem będzie się rozwijała. Spółka zapowiada też kolejne inwestycje na Lubelszczyźnie, gdzie obecnie wydobywanych jest ok. 50 mln metrów sześciennych gazu.

Na tym jednak nie koniec, bo Orlen ogłosił już plany wydobycia na nowych złożach w powiecie biłgorajskim.

- Przewidujemy tam wydobycie na poziomie 500 mln metrów sześciennych gazu. Ale to nie wszystko, również będziemy realizować inne odwierty, większą kwotę będziemy przeznaczać na poszukiwania nowych złóż i optymalizację tych, które już posiadamy. Wydobycie w Polsce będzie rosło, bo to jest inwestowanie w nasze bezpieczeństwo – zaznaczył Daniel Obajtek.

W ciągu siedmiu lat Orlen zamierza przeznaczyć na ten cel 58 mld zł. Prezes PKN Orlen zapowiedział też, że spółka będzie inwestowała w biogazownie i gazyfikację wsi.

- Wydaliśmy 300 mln zł na gazyfikację wsi. W tym roku kolejne 100 mln przeznaczymy na ten cel – stwierdził Daniel Obajtek.[cyt]

Obecnie Polska zużywa ok. 16 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

[cyt]– Jeżeli uzyskamy wydobycie na poziomie 12 mld w Polsce i Norwegii to automatycznie będziemy bardziej bezpieczni – mówił prezes Orlenu, który przypomniał, że dostawy gazu zabezpiecza także gazoport w Świnoujściu i flota tankowców. – Ale trwają także rozmowy by Polska była dostawcą gazu w regionie poprzez interkonektory – podkreślił.

"Mały atom" wielką szansą dla Polski

Prezes koncernu odniósł się też do planów zlokalizowania małych reaktorów jądrowych w Polsce. 17 kwietnia Orlen Synthos Green Energy, czyli spółka, która ma stworzyć flotę małych reaktorów atomowych SMR, wskazała siedem najbardziej prawdopodobnych lokalizacji. Chodzi o Włocławek, Stawy Monowskie, Ostrołękę, Dąbrowę Górniczą, Nową Hutę w Krakowie oraz Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną obejmującą Tarnobrzeg i Stalową Wolę.

Daniel Obajtek nie wykluczył, że w przyszłości reaktory mogą pojawić się także na Lubelszczyźnie.

- W miarę czasu będziemy informować o następnych lokalizacjach. To wymaga ustaleń z samorządami, polskimi sieciami energetycznymi – powiedział prezes Orlenu. Jak zaznaczył technologią zainteresowany jest biznes. – Mamy długą kolejkę chętnych, ale to nie jest kwestia rozdawania lokalizacji, tylko sprawdzenia możliwości tych lokalizacji. To jest wielka szansa dla Polski i Polaków, dlatego będziemy przekonywać społeczności lokalne do sensie i bezpieczeństwie tych inwestycji – stwierdził prezes Obajtek.

- Nie możemy odwrócić się tyłem od technologii, bo nasza gospodarka będzie się uwsteczniać. Dzisiaj koszty energii decydują czy dana firma będzie się w Polsce lokalizować, czy nie. Każda firma, która inwestycje w Polsce setki milionów, czy nawet miliardy złotych w długoterminowej perspektywie, zadaje pytanie o miks energetyczny, orientacyjny koszt energii i jakie będą inwestycje w zakresie zeroemisyjnej energetyki – mówił Daniel Obajtek, który zaapelował do mediów o wsparcie tej idei.

– Musimy stanąć poza jakimikolwiek podziałami. To duże zadanie dla nas, bo musimy przekonać do tych inwestycji społeczeństwo, ale też dla mediów, które także powinny działać w tym zakresie. To jest tak naprawdę nasza gospodarka. Dobrze by było, gdyby Polacy nie szukali pracy gdzie indziej tylko tu się rozwijali, inwestowali, korzystali z najnowszych technologii, bo inaczej nasze produkty będą skazane na izolację gospodarczą. Choćby nie wiem jak byśmy zaklinali rzeczywistość, to z transformacji energetycznej nie zrezygnujemy.

Prezesowi OKN Orlen towarzyszył Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS i szef gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego.

- Konsekwentna polityka rządu PiS przynosi efekty, bo pokazuje, że takie inwestycje mogą pojawiać się w całej Polsce, także tutaj na Lubelszczyźnie, która przez lata rządów naszych poprzedników była pomijana. Teraz tych inwestycji rządowych, samorządowych, prowadzonych przez spółki skarbu państwa jest wiele. To inwestycje, które na dziesięciolecia zagwarantują pracę i przychody dla samorządów i gwarantują rozwój tej części Polski – podkreślił Michał Moskal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski