Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezesi firm meblowych, w tym BRW, apelują o pomoc. Tysiącom ich pracowników grozi bezrobocie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Były eksportową wizytówką polskiej gospodarki. Z powodu epidemii grozi im upadłość. Prezesi pięciu największych polskich firm z branży meblarskiej apelują do rządu o wsparcie. Wśród nich jest przedstawiciel Black Red White z Biłgoraja.

Utrata pracy przez około 180 tys. osób i pozostawienie blisko pół miliona członków ich rodzin bez stałego utrzymania - to szacowane skutki braku pomocy rządowej dla dużych przedsiębiorstw z branży meblarskiej. Prezesi pięciu firm z branży meblarskiej apelują o radykalne działania.

Wśród sygnatariuszy są firmy Agata S.A., Forte, Meble Wójcik, Grupa Meblowa Szynaka i Black Red White. Do niedawna 35 proc. sprzedaży producenta mebli stanowił eksport. Z powodu ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii handel zagraniczny został wstrzymany.

W związku z rozporządzeniem premiera i ministra zdrowia od 14 marca zamknięte są wszystkie salony BRW o powierzchni powyżej 2000 mkw. i te znajdujące się na terenie galerii handlowych. Czynny jest sklep internetowy. Jednak przychody spadły na tyle, że zagrożonych utratą zatrudnienia jest około 10 tys. pracowników BRW i firm współpracującymi z biłgorajskim przedsiębiorstwem.

Przypomnijmy. Założycielem i właścicielami BRW jest rodzina Tadeusz Chmiel. Według tygodnika Wprost jego majątek sięga 829 mln zł. Tadeusz Chmiel jest 49. najbogatszym Polakiem w kraju. W ostatnich latach spółka mierzyła się z problemami finansowymi i w 2019 r. przeszła restrukturyzację. Obecnym prezesem jest Dariusz Formela.

Kryzys wywołany koronawirusem dotyka całą branżę. Zamknięcie eksportu to dla pięciu największych firm meblowych straty o wartości kilkuset milionów złotych miesięcznie.

- Panujący przestój w sprzedaży, produkcji i eksporcie wymaga niezwłocznego wprowadzenia działań ze strony Rządu. Kluczowe jest, aby pomoc nie różnicowała polskich firm ze względu na ich wielkość. Powinna dotyczyć zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych, które generują znaczny udział obrotu całej branży oraz zatrudniają dominującą liczbę wszystkich pracowników sektora meblarskiego - zaznacza Grzegorz Przondziono, prezes Agata S.A.

Firmy meblarskie w swoim apelu do rządu przedstawiły propozycje konkretnych rozwiązań, które już zostały wprowadzone w krajach Europy Zachodniej. Należą do nich m.in. wsparcie zarówno dla małych, jak i największych firm, państwowy zasiłek dla pracowników w okresie przestoju, zniesienie składek ZUS na sześć miesięcy oraz nisko oprocentowane lub nieoprocentowane kredyty dla firm.

Zdaniem przedsiębiorców, postulowane zmiany powinny zostać uchwalone przez parlament jak najszybciej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski