Utrata pracy przez około 180 tys. osób i pozostawienie blisko pół miliona członków ich rodzin bez stałego utrzymania - to szacowane skutki braku pomocy rządowej dla dużych przedsiębiorstw z branży meblarskiej. Prezesi pięciu firm z branży meblarskiej apelują o radykalne działania.
Wśród sygnatariuszy są firmy Agata S.A., Forte, Meble Wójcik, Grupa Meblowa Szynaka i Black Red White. Do niedawna 35 proc. sprzedaży producenta mebli stanowił eksport. Z powodu ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii handel zagraniczny został wstrzymany.
W związku z rozporządzeniem premiera i ministra zdrowia od 14 marca zamknięte są wszystkie salony BRW o powierzchni powyżej 2000 mkw. i te znajdujące się na terenie galerii handlowych. Czynny jest sklep internetowy. Jednak przychody spadły na tyle, że zagrożonych utratą zatrudnienia jest około 10 tys. pracowników BRW i firm współpracującymi z biłgorajskim przedsiębiorstwem.
Przypomnijmy. Założycielem i właścicielami BRW jest rodzina Tadeusz Chmiel. Według tygodnika Wprost jego majątek sięga 829 mln zł. Tadeusz Chmiel jest 49. najbogatszym Polakiem w kraju. W ostatnich latach spółka mierzyła się z problemami finansowymi i w 2019 r. przeszła restrukturyzację. Obecnym prezesem jest Dariusz Formela.
Kryzys wywołany koronawirusem dotyka całą branżę. Zamknięcie eksportu to dla pięciu największych firm meblowych straty o wartości kilkuset milionów złotych miesięcznie.
- Panujący przestój w sprzedaży, produkcji i eksporcie wymaga niezwłocznego wprowadzenia działań ze strony Rządu. Kluczowe jest, aby pomoc nie różnicowała polskich firm ze względu na ich wielkość. Powinna dotyczyć zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych, które generują znaczny udział obrotu całej branży oraz zatrudniają dominującą liczbę wszystkich pracowników sektora meblarskiego - zaznacza Grzegorz Przondziono, prezes Agata S.A.
Firmy meblarskie w swoim apelu do rządu przedstawiły propozycje konkretnych rozwiązań, które już zostały wprowadzone w krajach Europy Zachodniej. Należą do nich m.in. wsparcie zarówno dla małych, jak i największych firm, państwowy zasiłek dla pracowników w okresie przestoju, zniesienie składek ZUS na sześć miesięcy oraz nisko oprocentowane lub nieoprocentowane kredyty dla firm.
Zdaniem przedsiębiorców, postulowane zmiany powinny zostać uchwalone przez parlament jak najszybciej.
- Do urzędu idź tylko, gdy musisz załatwić jedną z 3 spraw
- Coraz więcej sklepów w Lublinie montuje osłony z pleksi
- Co z biletami miesięcznymi w czasie epidemii koronawirusa?
- Blisko 57 mln zł dla szpitali. „Nadchodzi armagedon"
- W szpitalu psychiatrycznym powstaje oddział zakaźny
- Urząd w Białopolu w kwarantannie. Pracownik ma koronawirusa
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?