Prezydent Duda nie powołał 10 sędziów. Jeden z nich to Piotr...

  Prezydent Duda nie powołał 10 sędziów. Jeden z nich to Piotr Jakubiec z Lublina

  Sławomir Skomra

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Prezydent Duda nie powołał 10 sędziów. Jeden z nich to Piotr Jakubiec z Lublina

  ©michal dyjuk / polska press

  Sędzia Piotr Jakubiec chciał pracować w sądzie administracyjnym. Do tego potrzebował powołania przez prezydenta. Tak się nie stało. Dwa lata temu sędzia wydał wyrok w sprawie: Jarosław Kaczyński kontra Janusz Palikot.
  Prezydent Duda nie powołał 10 sędziów. Jeden z nich to Piotr Jakubiec z Lublina

  ©michal dyjuk / polska press

  To głośna sprawa, o której mówią teraz wszystkie media. Chodzi o to, że prezydent Andrzej Duda nie wręczył powołań 10 sędziom, o co wnioskowała Krajowa Rada Sądownictwa. W tej 10-tce jest sędzia z Lublina.

  Długa weryfikacja


  Sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, Piotr Jakubiec chciał orzekać w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Żeby tak się stało, sędziemu potrzebne jest jednak powołanie przez prezydenta.

  Aby w ogóle Krajowa Rada Sądownictwa wysłała do prezydenta wniosek o powołanie sędziego, kandydat musiał zostać w pełni prześwietlony.

  - W tym przypadku konieczna była opinia o pracy sędziego. Następnie nad kandydaturą głosuje Kolegium Sędziów. Kolejnym etapem jest głosowanie Zgromadzenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i te dokumenty przesyła się do Krajowej Rady Sadownictwa – wylicza sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik SO w Lublinie.

  I właśnie KRS decyduje o tym, czy kandydaturę sędziego przedstawić prezydentowi.

  W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał nowych sędziów. - Bardzo ważne jest byście byli państwo niezależni od polityków. Nie pozwólcie aby ktokolwiek wywierał na was presję. Chciałbym żebyście zawsze mieli poczucie, że nie możecie ulegać żadnej presji – wpływom, namowom czy wręcz szantażom – mówił prezydent do sędziów.

  W tym gronie nie było jednak sędziego Jakubca. Prezydent mimo wniosku KRS nie powołał w sumie 10 sędziów. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2007 r., gdy prezydentem był Lech Kaczyński.

  Krajowa Rada Sadownictwa o sprawie informuje zdawkowo zaznaczając jednak, że „postanowienie Prezydenta RP nie zawiera uzasadnienia.”

  Andrzej Duda, tak jak Lech Kaczyński, nie musi się tłumaczyć. Nie wymagają tego przepisy konstytucji.

  Głośny proces


  Powody, dla których sędzia Jakubiec nie będzie pracował w WSA nie są znane. Co ciekawe dwa lata temu ten sędzia wydał wyrok w sprawie cywilnej: Jarosław Kaczyński kontra Janusz Palikot.

  Chodziło o wypowiedzi Palikota o prezesie PiS. Sędzia Jakubiec nakazał liderowi Twojego Ruchu przeprosić w mediach Kaczyńskiego za słowa o psychopatycznych skłonnościach prezesa PiS i porównanie go do Hitlera i Stalina.

  - Oświadczenie sporządzone na piśmie, własnoręcznie, opatrzone własnoręcznym podpisem, powinno zostać wysłane listem poleconym na adres powoda, wskazany w nagłówku pozwu - mówił w 2014 r. ogłaszając wyrok sędzia Jakubiec. Możliwe było, że oświadczenie będzie wydrukowane, ale Palikot miał je podpisać własnoręcznie.

  To jednak nie było pełne zwycięstwo prezesa PiS, bo sąd uznał winy Palikota za inne słowa. W programie satyrycznym Szymona Majewskiego polityk z Lublina mówił o Kaczyńskim jako o wilku: „zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż w Europie".

  Sędzia przyjął tłumaczenia Palikota, który mówił, że program miał charakter satyryczny, a to wydawca zasugerował, by wypowiedź odnieść do bajki o Czerwonym Kapturku.

  Czy ta sprawa miała teraz znaczenie? Nie wiadomo. KRS zapowiedziała już, że zajmie się tą sprawą. Z sędzią Jakubcem nie udało nam się skontaktować.

  Tymczasem już w środę Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" wydało w tej sprawie oświadczenie.

  „Decyzji swojej Prezydent RP w żaden sposób nie uzasadnił. Zgodnie z Konstytucją RP Prezydentowi nie przysługuje prerogatywa oceny i wyboru kandydatów na sędziów. Rola głowy państwa ogranicza się do ceremonialnego aktu powołania" - czytamy w dokumencie.

  Sędziowie przypominają też, że prezydent, w odróżnieniu od KRS, nie dysponuje żadną procedurą ani innymi narzędziami oceny pracy sędziów.

  „Działanie takie stanowi powtórzenie niebezpiecznego dla ogółu obywateli precedensu, zmierzającego do wyłaniania sędziów na podstawie niejasnych kryteriów. Powoduje, że proces nominacji sędziowskich staje się mniej transparentny i bardziej podatny na wpływy polityczne" - kończą swoje oświadczenie sędziowie.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (80)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zawsze będzie tak samo.

  Anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  O co wam chodzi? takiego wybraliście. Ma prawo powiedzieć "nie!" i tyle. Pokazuje w ten sposób kto ma władze. Zresztą kogoś mi to przypomina (Domek z kart).

  "Politykę uważa się za drugi najstarszy...rozwiń całość

  O co wam chodzi? takiego wybraliście. Ma prawo powiedzieć "nie!" i tyle. Pokazuje w ten sposób kto ma władze. Zresztą kogoś mi to przypomina (Domek z kart).

  "Politykę uważa się za drugi najstarszy zawód świata. Doszedłem do wniosku, że jest bardzo podobny do pierwszego."
  Ronald Reaganzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  mj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  podpis jest formalnością. to nie prawo. ma w du**e konstytucję.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mafia w togach.

  e (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  I bardzo dobrze. Trzeba gruntownie zreformować wymiar niesprawiedliwości. Chyba każdy już się zetknął z sądowym chamstwem niekompetencją i arogancją. Ludzie czekają na takie zmiany.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za 4 lata osądzi tego kolesia Trybunał Stanu - to nie jest Prezydent Polski

  antY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

  Polska obecnie cofa się w rozwoju :-(:-( Jak można było wybrać na prezydenta takie zero, kogoś kto nawet nie był znany większości wyborców??? Bez jakiegokolwiek dorobku i autorytetu, takiego Dyzmę...rozwiń całość

  Polska obecnie cofa się w rozwoju :-(:-( Jak można było wybrać na prezydenta takie zero, kogoś kto nawet nie był znany większości wyborców??? Bez jakiegokolwiek dorobku i autorytetu, takiego Dyzmę i dupka który o niczym nie decyduje - pytam jak ??? Widać jak bardzo mamy wyprane mózgi! !!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie strasz nie strasz bo się zes..sz.

  e (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Napisz lepiej lewacki kmiotku co może ten twój Trybunał Stanu, to się razem pośmiejemy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I Ta marionetka Januśka chce dalej sądzić?

  Schtolztman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Do basenu nogi moczyć. Dobrze, że takie indywidua trzymają z dala od Sądów. Byłeś sługusem POkrak 9 lat to marsz jak Ten Gen. Z BOR na emeryturkę. Wróciła normalność w tej nasi sprawiedliwości bez...rozwiń całość

  Do basenu nogi moczyć. Dobrze, że takie indywidua trzymają z dala od Sądów. Byłeś sługusem POkrak 9 lat to marsz jak Ten Gen. Z BOR na emeryturkę. Wróciła normalność w tej nasi sprawiedliwości bez sługusów POkrak.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ta od Kurdupla miała honor.

  Byko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Spieprzyła do I US na Sądową.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mnie szczególnie szkoda, że Pan Prezydent RP miał w nosie n.m jeniuszy sprawiedliwości:

  Konio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  1. Tego nasiego od Januśka, 2. Tego co odmówił przyjęcia zbiorowego pozwu od poszkodowanych przez Amber Gold, 3. Tego z Krakowa co odebrał rodzicom dzieci. Ale powołał 71 co mieli normalne twarze i...rozwiń całość

  1. Tego nasiego od Januśka, 2. Tego co odmówił przyjęcia zbiorowego pozwu od poszkodowanych przez Amber Gold, 3. Tego z Krakowa co odebrał rodzicom dzieci. Ale powołał 71 co mieli normalne twarze i to starczy na kraj, który ma problemy finansowe.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i bardzo dobrze !

  powołanie to indywidualna prerogatywa Prezydenta RP tak nawet stwierdził TK i NSA ;) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  to indywidualna prerogatywa Prezydenta RP tak stwierdził TK i NSA ;) Miał prawo, a sędzia niech orzeka zgodnie z sumieniem a nie "na zamówienie"... bo tak można było to wtedy odczytać - jako jawną...rozwiń całość

  to indywidualna prerogatywa Prezydenta RP tak stwierdził TK i NSA ;) Miał prawo, a sędzia niech orzeka zgodnie z sumieniem a nie "na zamówienie"... bo tak można było to wtedy odczytać - jako jawną niesprawiedliwość..zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idź te śpiewki pisz na innych forach

  darek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  dostałej FAX z wytycznymi na dzisiaj z Warszafki, to sie ciesz nie wklejaj nam tu tego

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  komuna wróciła

  tm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  i to w wykonaniu osób wycierających sobie gęby antykomunistycznymi hasełkami


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kasa Misiu, kasa.

  niepatriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Bo ta komuna w rzeczywistości była tak komunistyczna jak teraz pis narodowo katolicki. Prawda jest taka, że liczy się prywata i kasa. Sam Kaczyński chce się po prostu zemścić się za swoje nieudane,...rozwiń całość

  Bo ta komuna w rzeczywistości była tak komunistyczna jak teraz pis narodowo katolicki. Prawda jest taka, że liczy się prywata i kasa. Sam Kaczyński chce się po prostu zemścić się za swoje nieudane, zgorzkniałe życie. Do realizacji swojej idei fix podobierał sobie cyników, którzy za kasę i smak władzy zrobią wszystko. A ciemny lud to kupił. Podobnie było za komuny.
  https://www.youtube.com/watch?v=2oLQpTGcPmszwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasa

  kuba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  kasa misiu Krzysiu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Od czasów PKWN nie byli reformowani - czas odsiać plewy od ziaren.

  IPN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Skazywali opozycjonistów Solidarności na więzienia, Żołnierzy Wyklętych na śmierć. Teraz wielu z nich udeje świętoszków bez skazy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na odsiewaniu to pis się zna jak nikt

  niepatriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dzisiaj będzie ich reformował i odsiewał były peerelowski prokurator Piotrowicz. A w zanadrzu jest jeszcze sędzia Kryże, ten co za PRL skazał na wiezienie Czumę, Ziembińskiego i Komorowskiego (wg....rozwiń całość

  Dzisiaj będzie ich reformował i odsiewał były peerelowski prokurator Piotrowicz. A w zanadrzu jest jeszcze sędzia Kryże, ten co za PRL skazał na wiezienie Czumę, Ziembińskiego i Komorowskiego (wg. nomenklatury pisowskiej Komoruskiego) za złożenie 11 listopada 1979 kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bury z zsl chyba posiedzi dłużej.

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  "Anna H., była szefowa rzeszowskiej prokuratury, aresztowana ws. afery podkarpackiej, znalazła się w jednoosobowej sali na oddziale psychiatrycznym, która jest całodobowo monitorowana. Była...rozwiń całość

  "Anna H., była szefowa rzeszowskiej prokuratury, aresztowana ws. afery podkarpackiej, znalazła się w jednoosobowej sali na oddziale psychiatrycznym, która jest całodobowo monitorowana. Była prokurator przyznała, że myśli o samobójstwie."zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii