Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Duda: Nie zgadzamy się na okupację Donbasu i bezprawną aneksję Krymu

Paweł Bobołowicz
Paweł Bobołowicz
Szczyt Trójkąta Lubelskiego odbył się w Hucie na Ukrainie. To pierwsze takie spotkanie z udziałem trzech prezydentów: Polski, Litwy i Ukrainy. Inicjatywa była powołana do życia przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw i dotychczas koordynowana jest przez wiceministrów spraw zagranicznych - pisze z Ukrainy w korespondencji dla Kuriera Lubelskiego Paweł Bobołowicz.

Na konferencji prasowej prezydenci podkreślali, że spotkali się ze względu na sytuację, która ma miejsce, z jednej strony na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej – Litwy i Polski, czyli tzw. kryzysu migracyjnego i hybrydowej agresji ze strony Białorusi. Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że te działania są inspirowane przez Federację Rosyjską. Z drugiej strony podkreślano, że tematem spotkania jest rosyjska agresja w stosunku do Ukrainy. Prezydenci zwrócili uwagę na zwiększoną liczbą rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą i na podejmowane przez Rosję kroki, które mogą wywoływać niepokój ze względu na to, że może dojść do rosyjskiej interwencji na terenie Ukrainy.

Podczas szczytu podpisana została wspólna deklaracja prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, której treść uzgodniono wcześniej i ogłoszono już 2 grudnia, jednak dopiero teraz mogło dojść do jej podpisania. Znajduje się w niej wspólne odwołanie historyczne, mowa jest o wspólnocie dziejów ale także o wspólnocie interesów i wspólnocie bezpieczeństwa, szczególnie w obliczu kryzysu migracyjnego. Prezydenci podczas szczytu mieli okazję do bezpośrednich rozmów na temat poruszanych w deklaracji problemów, przede wszystkim o bezpieczeństwie militarnym, politycznym ale także energetycznym.

Na konferencji prasowej prezydenci podkreślali, że najważniejszym wątkiem spotkania była reakcja na działania Federacji Rosyjskiej. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że świat nie powinien uginać się pod presją Rosji, lecz stawiać jej opór. Prezydent przypomniał działania Federacji Rosyjskiej od 2008 roku, czyli od ataku na Gruzję i przypomniał, że żadnych ustępstw od tamtej pory Rosja nie poczyniła. Prezydent Andrzej Duda zaakcentował, że Polska i wspólnota międzynarodowa nie zgadza się zarówno na okupację Donbasu jak i na bezprawną aneksję Krymu. Ponadto prezydent RP podkreślił, że jest przeciwnikiem zmian granic w powojennej Europie za pomocą rozwiązań siłowych.

W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który bardzo mocno akcentował wątek dotyczący bezpieczeństwa energetycznego, ale również bezpieczeństwa cybernetycznego i informacyjnego. Ostatni wątek jest o tyle ważny, że przed dzisiejszym szczytem, w Łucku spotkali się koordynatorzy Trójkąta Lubelskiego na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych, którzy przyjęli plan wspólnego przeciwdziałania dezinformacji. Ten wątek pojawiał się w przemówieniach prezydentów, którzy podkreślali, że Polska, Ukraina i Litwa będą wspólnie przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie.

Ukraina w podobnym tonie co jej partnerzy ocenia obecne zagrożenia. Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina występuje z inicjatywą i jest gotowa do dialogu w istniejących formatach. Powiedział, że instytucje Trójkąta Lubelskiego już intensywnie współpracują m.in. w sprawie przeciwdziałania dezinformacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski