Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości 2019

sko, ag
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Krzysztof Żuk zakazał organizacji Marszu Równości, który w najbliższą sobotę, 28 września, miał przejść ulicami Lublina.

Taka informacja została zamieszczona ok. godz. 12 w Biuletynie Informacji Publicznej. Jako główny powód zakazania Marszu Równości ratusz podaje względy bezpieczeństwa. Od tej decyzji organizatorzy pochodu mogą się odwołać w ciągu 24 godzin.

- Gospodarz naszego miasta ponownie wykorzystuje swoje kompetencje, aby zablokować legalny pochód i przegrać przed sądem. Ta sytuacja utrudnia organizatorom i policji zabezpieczenie marszu. Przez te kilka dni, kiedy będziemy musieli ponownie stanąć przed sądem, walcząc o uchylenie zakazu, a policja będzie w stanie zawieszenia przez zablokowanie możliwości powołania sztabu kryzysowego. Przypominamy, że w zeszłym roku ośmiu policjantów zostało rannych w starciu z chuliganami, a co najmniej kilka osób zostało rannych. Za tego typu sytuacje będzie ponosić też odpowiedzialność prezydent Żuk - czytamy na facebook'owym profilu Marszu Równości w Lublinie.Przypomnijmy. Marsz najpierw miał wyruszyć spod Zamku, ale tego dnia zaplanowano tam przysięgę żołnierzy WOT. Potem były jeszcze dwie wersje trasy z początkiem pod CSK, ale tam z kolei będzie odbywał się historyczno – wojskowy piknik.

Ostatecznie organizatorzy marszu zgłosili w ratuszu, że zgromadzenie rozpoczną na Al. Racławickich (na wysokości Placu Teatralnego) i przejdą ulicami: Lipowa, Narutowicza, Głęboka, Sowińskiego docierając na Al. Racławickie, czyli do punktu startu.

- Nowa trasa jest w bezpośredniej bliskości Placu Teatralnego. Mamy zatem na tej samej wysokości co najmniej, jak zgłosił organizator, 2 tys. uczestników Marszu Równości i kilkaset osób, uczestniczących w pikniku historycznym. Mamy zatem ryzyka, związane także z tym że w pikniku mogą wziąć udział osoby protestujące przeciw marszowi, które mogłyby zwalczać manifestację.
Jest też jednak ryzyko utrudnionego przejazdu czy to policji, czy karetek pogotowia i straży pożarnej. Co również ważne, skrzyżowanie Lipowej i Racławickich posiada sieć trakcyjną trolejbusów. Wyobraźmy sobie przy tym konieczność użycia armatek wodnych - argumentował powody zakazania MR na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Krzysztof Żuk.

I dodał: - Chcę jednocześnie podkreślić, że jako prezydent miasta, nie godzę się na te wszystkie zachowania, które obserwujemy w przestrzeni publicznej, a które noszą znamiona mowy nienawiści, nawoływania do agresji. Dotyczy to wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich poglądów, orientacji seksualnej, każdy ma prawo do manifestowania i zgromadzeń.Czytaj także

Według prawa zgromadzenie publiczne może zostać zakazane w wyjątkowych przypadkach, gdy:

  • jego cel narusza wolność pokojowego zgromadzania się, jego odbycie narusza przepisy karne;
  • jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi;
  • zgromadzenie ma się odbyć w miejscu i czasie, w których odbywają się zgromadzenia organizowane cyklicznie.

Właśnie na m.in. dwa pierwsze punkty powoływał się radny PiS, Tomasz Pitucha, który wnioskował do prezydenta o wydanie zakazu. Ostatnio podnosił problem „zdrowia ludzi”. Według Pituchy młodzież może zostać „zwiedziona nieprawdziwymi komunikatami związanymi z brakiem szkodliwości promowania homoseksualizmu” i straszył wzrostem zachorowań na HIV.

Czytaj także

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Materiał oryginalny: Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości 2019 - Kurier Lubelski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
jb

Pan Donald Tusk nie startuje w wyborach 2020 na prezydenta Polski, a na pewno zdobyłby dużo głosów w większych miastach, tak jak zdobywali: Hanna Gronkiewicz Waltz, Rafał Trzaskowski, Julia Pitera, Paweł Adamowicz, Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa Błońska, Stanisław Gawłowski, Bogdan Borusiewicz i im podobni. A dlaczego w dużych miastach? Przecież dla rozumnego człowieka, prawdziwego Polaka to jest jasne, że skupiska zła, takie jak: korupcja, oszustwa, lichwiarstwo, handlarze ludźmi, dziećmi, organami ludzkimi, o których mało mówimy, a jest tego dużo. W tym sutenerstwo, wykorzystywanie dzieci do prostytucji, ubecy,esbecy, politikierzy, biznesmeni, złodzieje, szydercy, którzy Boga nawet nie szanują, a potem wielu z nich zaczyna żałować i prosi o wybaczenie, gdy staje przed nimi anioł śmierci. Takiemu czemuś łatwiej się ukryć w większych miastach i manipulować często uczciwymi ludźmi, ale naiwnymi. Także wieloma wykształconymi ludźmi, wśród których często się obracam, a którzy uważają, że dużo umieją, do których czasem jestem zmuszony powiedzieć:"Tak dużo umiesz, a tak mało rozumiesz". Jak byłem młodym chłopakiem, kobiety ze świadków jehowych poprosiły mnie bym z nimi porozmawiał. Zaczęła się rozmowa. Zauważyłem, że były tylko oczytane w jakiś częściach biblijnych. Jedna z nich zaczęła wykrzykiwać, że trzeba czytać, odpowiedziałem, że wystarczy mi to co wiem bym nie pobłądził tak jak Pani. Uczmy się rozumieć by nie błądzić, jak tych wielu którzy nie rozumieli albo nie chcieli zrozumieć, a teraz już muszą głosować na to co zasłużyli. Nie potrafili lub nie chcieli oddzielić zła od dobra i kryją się teraz jak szczury w swoich posiadłościach, zdobytych z ludzkiej krzywdy, w największych miastach. Nie mówiąc o pomorzu, każde głosowanie ukazuje ile tego łajdactwa jeszcze jest.

G
Gość
25 września, 15:30, Gość:

POLSKA WOLNA OD LGBT. ŻĄDAM REFERENDUM W SPRAWIE ZAKAZU PARAD TZW RÓWNOŚCI

Czemu właśnie nie zrobią referendum w innych sprawach robią, a z tego nie ja się pytam dlaczego pewnie by tych gejów i lesbijek by od razu nie było i by był spokój od początku do głowy im to nie przyszło czy co mi wcześniej też nie i dzięki za pamięć.

G
Gość

POLSKA WOLNA OD LGBT. ŻĄDAM REFERENDUM W SPRAWIE ZAKAZU PARAD TZW RÓWNOŚCI

G
Gość

Wyłazi prawdziwe oblicze PO. Niby tacy przyjaciele LGBT, a jak przychodzi co do czego to się wycofują. Za czasów ich kadencji była totalna olewka z ich strony i ignorowanie tematu mniejszości. Typowi oportuniści bez własnych przekonań. Im zależy tylko na głosach przy urnach, nie chcą się narazić. Drodzy postępowcy, zastanówcie się nim zagłosujecie na tzw. mniejsze zło.

P
Polak

Polska patologia w komentarzach nawet nie wiecie co to marsz równosci... pseudo idealni ludzie buhahahaha

M
Marian
24 września, 20:12, abcd:

Jeśli kochasz swoje dzieci, protestuj przeciwko homopropagandzie. P e d e r a ś c i i lesbijki dzieci nie mają, zatem muszą sięgnąć po TWOJE dziecko. Czy zrówność TOBIE też odebrała rozum? Jeśli kochasz swoje dzieci, powiedz NIE homopropagandzie. Czytaj więcej na "henryk dabrowski pl"

XD xD xD twoje dzieci nie interesują nikogo poza klerem

E
Espio

I wg mnie... Dobrze zrobił. Jestem "kochający inaczej" ale dla mnie parady równości to jest szczyt egoizmu. Chcą równości pokazując, że jest się lepszym... Więc to już jest megalomania, a z równością nie ma nic wspólnego. Dla mnie te "marsze" czy "parady" (jak zwał tak zwał) dają efekt odwrotny bo wiadomo, każdy ma swoje zdanie i jak ktoś chce je narzucić innej osobie to wiadomo, że nic dobrego z tego nie powstanie. Co kogo to obchodzi kim się jest, to jest sprawa prywatna i na prawo czy lewo nie musze się "chwalić". I wg. Mnie należy się pochwała dla tego Prezydenta

G
Gość
24 września, 20:12, abcd:

Jeśli kochasz swoje dzieci, protestuj przeciwko homopropagandzie. P e d e r a ś c i i lesbijki dzieci nie mają, zatem muszą sięgnąć po TWOJE dziecko. Czy zrówność TOBIE też odebrała rozum? Jeśli kochasz swoje dzieci, powiedz NIE homopropagandzie. Czytaj więcej na "henryk dabrowski pl"

ale wysyłasz dzieci do kościoła?W łapy czarnych hien-pedofili?

B
BudŻet

A niechaj by se maszerowali. Komu to przeszkadza?

G
Gość
24 września, 12:55, Gość:

Słuszna decyzja. To bardziej niż pewne, że znowu będzie dym, kamienie i uszkodzone samochody.

24 września, 13:57, Gość:

kto robił dym i uszkadzał samochody?Manifestanci czy bandyci?Pobłażasz bandytom?Poczekaj,przyjdą i po ciebie...

24 września, 14:29, ludi:

nie strasz, bo od straszenia to są duchy... :)

24 września, 15:09, Gość:

Gdzie masz duchy chyba w du...

24 września, 15:27, franc:

duchy istnieją :) a w dupie to z pewnością chciałbyś mieć coś innego tęczowy przyjacielu :) nie podoba mi się straszenie społeczeństwa tym, że teraz gonią tęczowych, a kiedyś przyjdą po mnie. To tak jak w tym kodowskim spocie.. gdy coś tam coś tam nie protestowałem.... i na końcu gdy przyszli po mnie nikt nie protestował.

W bijcie sobie w końcu do tych tęczowo-czerwonych łbów, że większość społeczeństwa brzydzi Wasza postawa, te Wasze marsze i profanacje Godła oraz Świętości. Każdy Wam to powie róbcie sobie co chcecie,ale w swoich domach, a nie na ulicy. Wasze akcje mają na celu przekonanie społeczeństwa, że Wasze zachowanie są normalne. Otóż nie są, homoseksualizm to wynaturzenie. A ponadto prawdą jest to, że w Waszym środowisku rozwija się HIV.

Zapytam jeszcze raz:czy jest twoje przyzwolenie na pobłażanie bandytom,którzy rzucają kamieniami,demolują samochody i robią burdy?

Tak czy nie?

Y
Yoda

nie podoba mi się to, że w pobliżu pikniku historycznego chcą ustawić się tęczowi... Po pierwsze będą tam dzieci, które nie powinny oglądać tego show. Ponadto w czasie awantury do której dojdzie na 100% mogą ucierpieć właśnie dzieci. Zarazem dziwi mnie, że w przypadku innych zgromadzeń, gdy zachodzi obawa, że może dojść do awantur policja stosuje pewne mechanizmy m.in wstrzymanie wjazdu autokarów. Dziwi mnie to, że w stosunku dotęczowo-kolorowych władza państwowa pieści się z Nimi jak matka z łobuzem. Gdy tym czasem nie ma żadnej litości dla Narodowców, czy Kibiców. Czyżby równi i równiejsi ?

G
Gość
24 września, 12:55, Gość:

Słuszna decyzja. To bardziej niż pewne, że znowu będzie dym, kamienie i uszkodzone samochody.

24 września, 13:57, Gość:

kto robił dym i uszkadzał samochody?Manifestanci czy bandyci?Pobłażasz bandytom?Poczekaj,przyjdą i po ciebie...

24 września, 14:29, ludi:

nie strasz, bo od straszenia to są duchy... :)

Gdzie masz duchy chyba w du...

t
tak trzymać

Żuk to nie moja bajka, ale tu szacunek. Niech jadą do miejsc zamieszkania i tam niech afirmują zboczenia

G
Gość
24 września, 13:28, Robert:

A ja myślałem że pan Żuk to pipa a tu proszę szacunek dla pana i to wielki Dzięki wielkie za tą decyzję

Bo PIPA! Sułtan develo...

G
Gość
24 września, 13:11, emeryt:

LGBT to bardzo agresywni ludzie, obrażają mieszkańców, grożą na swoich profilach. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie przyjeżdżajcie o Lublina, nikt tu na was nie czeka

dokładnie tak

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3