Prezydent Zełenski przemówi na kongresie w Lublinie?

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Udostępnij:
Motywem przewodnim tegorocznego Samorządowego Kongresu Trójmorza ma być sytuacja na Ukrainie. Władze województwa zabiegają o wystąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. – Chcemy, by jego głos wybrzmiał na tym forum – zapowiada marszałek Jarosław Stawiarski.

Samorządowy Kongres Trójmorza odbędzie się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca. To druga edycja tego wydarzenia, które w ubiegłym roku otwierał prezydent Andrzej Duda.

W tym roku motywem przewodnim spotkania przedstawicieli dwunastu państw Inicjatywy Trójmorza ma być wojna na Ukrainie. – Ten ukraiński impuls będzie bardzo ważny. Podczas kongresu będziemy chcieli odpowiedzieć na pytanie: jak możemy pomóc Ukrainie – mówił w środę (11.05) marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

I zapowiedział, że trwają starania o wystąpienie - w formie nagrania wideo - podczas kongresu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Będziemy chcieli, żeby ten głos z Ukrainy wybrzmiał na tym forum. To jest bardzo potrzebne. Tak jak projekty, które będą służyły społeczeństwu ukraińskiemu – podkreślił Jarosław Stawiarski.

- Trójmorze staje się mechanizmem, który na pewno będzie pomagał odbudowywać Ukrainę po wojnie – nie ma wątpliwości dr hab. Marcin Szewczak, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego i przewodniczący rady programowej Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Podczas kongresu planowana jest debata regionów. - Będzie poświęcona rozbudowie komponentu samorządowego Trójmorza, który uzupełnia inicjatywę na szczeblu prezydenckim – mówiła Izabela Szczęsna-Kowalczyk, zastępca dyrektora kancelarii marszałka, która przypomniała, że sieć samorządów Trójmorza otwarta jest dla samorządów wszystkich szczebli z dwunastu państw należących do tego formatu współpracy międzynarodowej.

Zdaniem marszałka Stawiarskiego to właśnie samorządy mają szczególną rolę w kształtowaniu relacji międzynarodowych. - Poprzez zacieśnianie współpracy na poziomie samorządów możemy budować dobry klimat zarówno do współpracy gospodarczej, kulturalnej jak i do jednoczenia się w imię idei wolnej i demokratycznej Europy. Europy bez wojny i bez tego wszystkiego, co się dzisiaj dzieje na Ukrainie – mówił marszałek.

Kongresowi towarzyszyć będzie Forum Gospodarcze dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego, współpracy akademickiej i współpracy międzynarodowej. - Mam nadzieję, że te dwudniowe intensywne panele polityczne, gospodarcze i samorządowe pokażą, że Lublin jest warty tego, by być organizatorem i centrum współpracy państw i samorządów Trójmorza – mówił marszałek. - W kontekście wojny na Ukrainie ta inicjatywa może być istotnym uzupełnieniem Unii Europejskiej – dodał.

W części gospodarczej odbędą się m.in. spotkania biznesowe, wizyty studyjne, a zainteresowane firmy lub organizacje będą mogły zaprezentować swoją działalność na stoiskach wystawienniczych. - Chcielibyśmy zaprezentować ofertę innowacyjnych przedsiębiorstw z województwa lubelskiego – zaznaczyła Elwira Lorenz, dyrektor departamentu gospodarki i wspierania przedsiębiorczości urzędu marszałkowskiego.

W ramach kongresu zostaną przyznane nagrody dla firm, które promują pozytywny wizerunek Inicjatywy Trójmorza i są ambasadorami tej inicjatywy.

- Mamy nadzieję, że będą to firmy, które są widoczne na całym obszarze Trójmorza – dodał prezes Marcin Szewczak.

Szczegóły dotyczące Samorządowego Kongresu Trójmorza można znaleźć na stronie congress.lubelskie.pl. "Kurier Lubelski" jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie