Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Żuk odpowiada posłowi ws. zakładu utylizacji opon przy ul. Grygowej

EP
Poseł Michał Kabaciński zorganizował w poniedziałek konferencję przed lubelskim ratuszem
Poseł Michał Kabaciński zorganizował w poniedziałek konferencję przed lubelskim ratuszem Małgorzata Genca
"Pan Poseł jako osoba stanowiąca prawo i jako absolwent Wydziału Prawa powinien wykazać się wiedzą i znajomością litery prawa, a nie uprawiać politykę służącą wyłącznie jego interesowi partyjnemu" - napisał w swoim oświadczeniu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. To odpowiedź na wczorajsze wystąpienie posła Michała Kabacińskiego w sprawie planowanej inwestycji przy ul. Grygowej.

Godz. 20.00
Prezydent Krzysztof Żuk nie zamierza zgadzać się na warunki postawione przez posła Michała Kabacińskiego. - Prezydent na bieżąco spotyka się z mieszkańcami i rozwiązuje ich problemy - podkreśla Beata Krzyżanowska, rzeczniczka Żuka. - W tej konkretnej sytuacji została już wydana decyzja. Stronom służy od niej odwołanie. Trwa, więc zwykła procedura administracyjna. A prezydent nie ma zamiaru uczestniczyć w autopromocji posła - dodała.

Godz. 18.00
- Wzywam Pana do spotkania ze mną i mieszkańcami ulicy Grygowej i Rataja - napisał poseł Michał Kabaciński (Twój Ruch) w odpowiedzi na oświadczenie prezydenta Krzysztofa Żuka. Proponowana przez niego data spotkania to 25 lutego (wtorek). Poseł stawia jeden warunek: debata powinna się odbyć przy ul. Grygowej, w pobliżu planowanej inwestycji. Poseł Kabaciński zarzuca też prezydentowi Lublina, że kłamie twierdząc, że w sprawie inwestycji zostały przeprowadzone konsultacje społeczne. - Odwoływanie się przez Pana w swoim oświadczeniu do procesu konsultacji społecznych, których de facto nie było jest kpiną
i wyrazem braku szacunku wobec setek osób mieszkających w okolicach planowej inwestycji - stwierdza poseł.

***
Poseł Michał Kabaciński zorganizował w poniedziałek konferencję przed lubelskim ratuszem. Udział w niej wzięli także mieszkańcy ul. Rataja i Grygowej w Lublinie, którzy sprzeciwiają się inwestycji firmy Setar z Siedlec w swoim sąsiedztwie. Chodzi o "przedsięwzięcie polegające na adaptacji części budynku dawnej odlewni na cele pozyskiwania karbonizatów i cieczy opałowych dla potrzeb energetyki".

Zdaniem mieszkańców to nic innego jak spalarnia opon. Ratusz dał jej zielone światło. Poseł zarzucił w poniedziałek prezydentowi, że mieszkańcy nie zostali należycie poinformowani o planowanej inwestycji. Kabaciński miał ze sobą kilka opon. Zagroził, że spali je pod ratuszem lub domem prezydenta, jeśli decyzja w sprawie inwestycji nie zostanie zmieniona. W odpowiedzi, prezydent Żuk wysłał we wtorek do mediów swoje oświadczenie. Podkreśla w nim, że decyzja środowiskowa w sprawie inwestycji została wydana zgodnie z prawem, a o toczącym się postępowaniu mieszkańcy byli informowani.

Oświadczenie prezydenta Krzysztofa Żuka
Chciałbym wyrazić swoją dezaprobatę wobec wczorajszego wystąpienia Pana Posła M. Kabacińskiego, który po raz kolejny wykazał się niekompetencją. Jako niedopuszczalne i niezgodne z zasadami, którymi powinien kierować się parlamentarzysta, należy uznać zachowanie i groźby Posła Kabacińskiego. Pan Poseł jako osoba stanowiąca prawo i jako absolwent Wydziału Prawa powinien wykazać się wiedzą i znajomością litery prawa, a nie uprawiać politykę służącą wyłącznie jego interesowi partyjnemu. Poseł powinien wiedzieć, że Urząd działa w granicach prawa i wobec spełnienia wymaganych ustawowo przesłanek, nie mógł wydać decyzji innej niż pozytywna.
Niniejszym pragnę przedstawić przesłanki związane z procedurą wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na adaptacji części budynku dawnej odlewni na cele pozyskiwania karbonizatów i cieczy opałowych dla potrzeb energetyki przy ul. Antoniny Grygowej 6 w Lublinie, o którą w marcu 2013 roku wnioskowało Przedsiębiorstwo Państwowe Setar w Siedlcach.
Wydział Ochrony Środowiska w sposób szczegółowy przeanalizował aspekty formalne, rodzaj i charakter inwestycji, następnie zgodnie z procedurą przekazał do uzgodnienia Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej a także Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obie instytucje uzgodniły wniosek, Sanepid pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych, a RDOŚ pod względem warunków środowiskowych. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty prawa ekologicznego, plan zagospodarowania przestrzennego (który przewiduje powstanie na tym terenie inwestycji przemysłowej) a także raport przedstawiony przez inwestora, Urząd Miasta Lublin nie miał przesłanek do wydania innej niż pozytywna decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Urząd działa wyłącznie w granicach prawa i nie miał podstaw do odmowy decyzji.
Jednocześnie chciałbym zdecydowanie podkreślić, że na etapie postępowania, zgodnie z obowiązującym prawem został przeprowadzony proces konsultacji społecznych, a w ustawowym terminie do Urzędu nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski. Stronom postępowania związanego z wydaniem decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
dr Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski