Prezydent Żuk odpowiada posłowi ws. zakładu utylizacji opon przy ul. Grygowej

EP
Poseł Michał Kabaciński zorganizował w poniedziałek konferencję przed lubelskim ratuszem
Poseł Michał Kabaciński zorganizował w poniedziałek konferencję przed lubelskim ratuszem Małgorzata Genca
"Pan Poseł jako osoba stanowiąca prawo i jako absolwent Wydziału Prawa powinien wykazać się wiedzą i znajomością litery prawa, a nie uprawiać politykę służącą wyłącznie jego interesowi partyjnemu" - napisał w swoim oświadczeniu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. To odpowiedź na wczorajsze wystąpienie posła Michała Kabacińskiego w sprawie planowanej inwestycji przy ul. Grygowej.

Godz. 20.00
Prezydent Krzysztof Żuk nie zamierza zgadzać się na warunki postawione przez posła Michała Kabacińskiego. - Prezydent na bieżąco spotyka się z mieszkańcami i rozwiązuje ich problemy - podkreśla Beata Krzyżanowska, rzeczniczka Żuka. - W tej konkretnej sytuacji została już wydana decyzja. Stronom służy od niej odwołanie. Trwa, więc zwykła procedura administracyjna. A prezydent nie ma zamiaru uczestniczyć w autopromocji posła - dodała.

Godz. 18.00
- Wzywam Pana do spotkania ze mną i mieszkańcami ulicy Grygowej i Rataja - napisał poseł Michał Kabaciński (Twój Ruch) w odpowiedzi na oświadczenie prezydenta Krzysztofa Żuka. Proponowana przez niego data spotkania to 25 lutego (wtorek). Poseł stawia jeden warunek: debata powinna się odbyć przy ul. Grygowej, w pobliżu planowanej inwestycji. Poseł Kabaciński zarzuca też prezydentowi Lublina, że kłamie twierdząc, że w sprawie inwestycji zostały przeprowadzone konsultacje społeczne. - Odwoływanie się przez Pana w swoim oświadczeniu do procesu konsultacji społecznych, których de facto nie było jest kpiną
i wyrazem braku szacunku wobec setek osób mieszkających w okolicach planowej inwestycji - stwierdza poseł.

***
Poseł Michał Kabaciński zorganizował w poniedziałek konferencję przed lubelskim ratuszem. Udział w niej wzięli także mieszkańcy ul. Rataja i Grygowej w Lublinie, którzy sprzeciwiają się inwestycji firmy Setar z Siedlec w swoim sąsiedztwie. Chodzi o "przedsięwzięcie polegające na adaptacji części budynku dawnej odlewni na cele pozyskiwania karbonizatów i cieczy opałowych dla potrzeb energetyki".

Zdaniem mieszkańców to nic innego jak spalarnia opon. Ratusz dał jej zielone światło. Poseł zarzucił w poniedziałek prezydentowi, że mieszkańcy nie zostali należycie poinformowani o planowanej inwestycji. Kabaciński miał ze sobą kilka opon. Zagroził, że spali je pod ratuszem lub domem prezydenta, jeśli decyzja w sprawie inwestycji nie zostanie zmieniona. W odpowiedzi, prezydent Żuk wysłał we wtorek do mediów swoje oświadczenie. Podkreśla w nim, że decyzja środowiskowa w sprawie inwestycji została wydana zgodnie z prawem, a o toczącym się postępowaniu mieszkańcy byli informowani.

Oświadczenie prezydenta Krzysztofa Żuka
Chciałbym wyrazić swoją dezaprobatę wobec wczorajszego wystąpienia Pana Posła M. Kabacińskiego, który po raz kolejny wykazał się niekompetencją. Jako niedopuszczalne i niezgodne z zasadami, którymi powinien kierować się parlamentarzysta, należy uznać zachowanie i groźby Posła Kabacińskiego. Pan Poseł jako osoba stanowiąca prawo i jako absolwent Wydziału Prawa powinien wykazać się wiedzą i znajomością litery prawa, a nie uprawiać politykę służącą wyłącznie jego interesowi partyjnemu. Poseł powinien wiedzieć, że Urząd działa w granicach prawa i wobec spełnienia wymaganych ustawowo przesłanek, nie mógł wydać decyzji innej niż pozytywna.
Niniejszym pragnę przedstawić przesłanki związane z procedurą wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na adaptacji części budynku dawnej odlewni na cele pozyskiwania karbonizatów i cieczy opałowych dla potrzeb energetyki przy ul. Antoniny Grygowej 6 w Lublinie, o którą w marcu 2013 roku wnioskowało Przedsiębiorstwo Państwowe Setar w Siedlcach.
Wydział Ochrony Środowiska w sposób szczegółowy przeanalizował aspekty formalne, rodzaj i charakter inwestycji, następnie zgodnie z procedurą przekazał do uzgodnienia Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej a także Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obie instytucje uzgodniły wniosek, Sanepid pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych, a RDOŚ pod względem warunków środowiskowych. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty prawa ekologicznego, plan zagospodarowania przestrzennego (który przewiduje powstanie na tym terenie inwestycji przemysłowej) a także raport przedstawiony przez inwestora, Urząd Miasta Lublin nie miał przesłanek do wydania innej niż pozytywna decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Urząd działa wyłącznie w granicach prawa i nie miał podstaw do odmowy decyzji.
Jednocześnie chciałbym zdecydowanie podkreślić, że na etapie postępowania, zgodnie z obowiązującym prawem został przeprowadzony proces konsultacji społecznych, a w ustawowym terminie do Urzędu nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski. Stronom postępowania związanego z wydaniem decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
dr Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 107

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam A.

Bieda coraz większa, nie ma pracy, za to galerie rosną jak grzyby po deszczu, to za co mają tu zyć ludzie w tym po...ym mieście? Ja chce pracę, inni też, a tu chcą zablokowac zgodną z prawem inwesatycję, co mogłaby rozwiązać problemy wielu rodzinom, gdzie ojcowie tylko walcza o byt. Nie rozumiem jednej rzeczy; przecież ludzie z Rataja budowali domy kiedy stał ursus i dymił tak,ze farby na ścianach schodziły. I co, wtedy im nie przeszkadzało? Au ponoć ma być nowoczesny zakład i wszystko zamkniętę w srodku, to o co chodzi?

J
Jola K.

A ja tam nie pojde na ten jego wiec. Podobno nawet megafon chce pozyczac choc maja kase na biura poselskie po 11 tysi na miesiac. Niedlugo wybory, pewnie mu o to kaman. Piesa z Metalurgicznej chentnie pszygarne.

M
Miłośnik darmochy

A ja wolę samogon. Ja też popieram, w końcu Rataja jest kilkaset metrów od Grygowej, to skoro sanepid stwierdził, że NIE będzie śmierdzieć i ŻADNEGO DYMU ( a nie radzę nikomu wątpić w ich fachowość bo zniszczą nawet najmocniejszych) to jak tak będzie to chyba Pani z Rataja którą widac na zdjęciu , spali się ze wstydu. Mieszkańcy mieli rację, ze walcza, ale jakby wiedzieli od początku o co tam ma być to myślisz że by poszli pod ratusz?A swoją drogą to Wyborcza i Panorama wykazały się skrajnym brakiem profesjonalizmu i nie sprawdziły informacji. Oszukali ludzi z tą spalarnią, może nie? Ot, miały kolejny temat do sensacyjnego materiału, ciekawe czy zamieszczą jakieś sprostowanie albo wyjasnienie? Ja bym im nie popuścił za takie badziewie . Ciekawe co z tym będzie?

m
miłośnik wina

A ja popieram tą inwestycję.
niech budują.
gdzie mam oddać swoje stare opony???

j
ja

Witam

Panie pOśle na ulicy Metalurgicznej błąka się pies z kulawą nogą czy mógłby Pan zając się tą sprawą?

d
dicoverer

Panie Prezydencie. Niech Pan się nie boi i idzie z tym żychlinem do tego młodziana, który jak widac, nie ma pojęcia o pełnieniu mandatu posła a jedynie chce sobie zrobić reklamę. To juz nie pierwszy taki jego wybryk, młode to i......., nie dokończę z szacunku dla urzędu jaki zajmuje a nie dla niego. Niedługo wybory a on nic nie zrobił dla miasta , tylko robi show jak kiedyś jego szefunio z gumowym tym... no wie Pan. Rozliczymy go choćby za sprzeciw wobec inwestycji, może już pakować kredki i tornister.

c
czyścioch

Proszę Pani, na logikę rzecz biorąc: Jeśli sanepid poprosił o jakieś uzupełnienie to chyba nie było ono głupie jak Pani pisze tylko do czegoś potrzebne. A więc ważne. Gdyby było to coś głupiego to chyba by o to nie poprosił. Ma pani problemy z logicznym myśleniem ? I jeszcze jedno: jeśli inwestor jak ten, składa taki wniosek, to chyba się liczy z tym, że będzie musiał go w różnych etapach uzupełniać, składać wyjaśnienia itp. Taka dokumentacja kosztuje ogromne pieniądze jak przypuszczam. Myślisz że ktoś je wydaje, żeby zrezygnować z inwestycji z powodu jakiegoś uzupełnienia ? Wątpię.

O
Observer

W pani Postach jest trochę racji ale ciągle się pani myli w głównej tezie: nie jest to żadna utylizacja bo substancje z których składają się opony, nie znikają a są po prostu wrócone do pierwotnej formy i nadal są używane. Chyba najlepszym określeniem byłoby słowo odzyskiwanie lub przerabianie. A już nazywanie tego spalarnią jest kompletnym kłamstwem. Ładnie to tak?

o
observer

Lublin jest wiocha w której pijaczki mogą zablokować każdą inwestycję? A ktos pomyslał o tych co tam żyją z innych powodów niż przeniesienie za nie płacenie czynszów albo wysiedlenie? A czy ci co wybudują będą pracować za pomocą robotów czy wezmą ludzi? Będzie praca, a wy co?! Lepiej dalej żyć z zasiłków bo można nic nie robić, zamiast pójść do pracy. Największą zadymę, jak widać z komentarzy wywołał pan który w Wyborczej występuje jako Stanisław, a ma firmę obok hali gdzie to ma być. O co temu panu chodzi? O co chodzi posłowi, bo zaczynam wątpić w jego szczere intencje.

p
przedsiębiorca

Lublin na ostatnim miejscu!!!!
Najlepiej siedzieć nic nie robić tylko narzekać. Ludzie chcą coś zrobić, dać zatrudnienie ale oczywiście trzeba im przeszkadzać bo po co ma ktoś coś robić. Lepiej chlać piwo brać socjal i wegetować. I co z tego że trochę może pośmierdzieć w domu też śmierdzi choćby z kosza na śmieci albo jak żona bąka puści i jakoś nikt nie umiera. A oczyszczalnie ścieków o jak pachną? a ludzie na Wólce żyją i nie protestują.
Chłopy róbcie swoje. Brawo za pomysł.
PS. Do Owsiaka też się czepiają a ile ludzi żyje dzięki jego pracy.

L
Lublin chce pracy

Czy na spotkaniu 25-go wyjaśni Pan mieszkańcom ulicy Grygowej i dzielnicy, że nie wiedział pan, że to nie spalarnia? Czy przyzna do błędu? Wstyd aby poseł Rzeczypospolitej nie wiedział o czym mówi!!!! Nie powinien być posłem w takim stanie wiedzy. Czy pozwoli mieszkańcom starać się o pracę w tej firmie? Czy raczej będzie chciał dalej na naszych rozterkach i niewiedzy wylansować się na jakiegoś aktywnego posła, dbającego o wyborców? Obejrzeliśmy z dziećmi wszystko o tej pyrolizie co było na internecie i wynika z tego, ze ktoś, kto powiedział, że to spalarnia , wprowadził nas w błąd. Jak tak można?!!!! Widział pan poseł jak nasi sąsiedzi pijaczki zniszczyli tą halę przez rok? Co wieczór, jak już wypiją swoje mamroty to dla rozrywki urządzają sobie zawody w rozbijaniu szyb. Dewastacja postępuje w ogromnym tempie. Kto to potem weźmie?

p
płatformie

I zukowi

P
Paweł rucki

Ona się nie zna. Ona wierzy w to co mówi. Pewnie jakaś pani z ruchu ekologów, które zawsze zamykają głośne protesty jak tylko dostaną darowiznę pod stołem. Tak było nad Rospudą. Dostali dotacje, protesty się skończyły.

S
S

A ty nic tylko jakieś durne sugestie. Szkoda mi cię, istniejesz tylko w sieci, ciekawe czy byłabyś taka odważna tu w Siedlcach? U nas wszyscy wiedzieli co się dzieje bo się tym zainteresowali. Czemu u was nikt się nie zainteresował choćby tym ogłoszeniem urzędu w internecie? Przecież możecie zarządać od urzędników ujawnienia całej procedury? Czemu tego nie zrobisz tylko wszędzie widzisz jakiś spisek? A interesowaliście się kiedy budowali wam jakąś tam sortownię pod nosem? To dopiero śmierdzić musi!

A
Aleks

Tak sobie czytam tom waszom polemike i widzem, że nie masz konkretnych argumentów, a ciągle stawiasz tezę, ze to cały aparat urzędniczy jest temu winien. Same k..wy i złodzieje, z tego wynika mamy w magistracie, tak? Zarzucasz wszystkim niewiedzę ale jak cię jozin poprosił o linki do dokumentów to ich mu nie wysłałaś. Ja bym też z ciekawości poczytał. Ale nie ma.. jesteś niewiarygodna. A juz jesli zarzucasz urzędnikom siłowe przepchanie czegoś tam to musisz mieć mocne dowody i to na dokumentach bo już naruszyłaś kilka paragrafów kodeksu karnego. Nie jesteś anonimowa w internecie. oj nie. Łatwo cię namierzą jak się uprą. A potem to juz jak w tym kawale o posle co potrącił na przejściu dwie osoby samochodem i zabił jedną a druga mu szybę zbiła. Zadzwonił do adwokata, mówi co się da zrobic? A adwokat mówi, temu co ci zbił szybe załatwimy 5 lat odsiadki, a ten co się rzucił pod samochód dostanie z 58 w zawieszeniu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3