Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Materiał powstał we współpracy z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości
Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com
Udostępnij:
Tradycyjnie pojmowany rozwój cywilizacji ludzkiej jest powszechnie akceptowanym i pożądanym procesem. Niesie on jednak za sobą pewne konsekwencje, z którymi musimy się mierzyć. Konsekwencje te, to przede wszystkim stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz narastający negatywny wpływ na środowisko, prowadzący między innymi do pogorszenia jakości życia. Nic więc dziwnego, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów dobiegającego już końca Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Dzięki niektórym działaniom realizowanym przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie, przedsiębiorcy z naszego regionu mieli okazję osobiście przyczynić się do poprawy stanu środowiska, a w szczególności do znacznej poprawy jakości powietrza.

Liczba 851 wniosków złożonych w ramach Działań 4.2 Produkcja energii z OZE w przedsiębiorstwach (4 Oś priorytetowa – Energia przyjazna środowisku) pokazuje jaką popularność zdobyło dofinansowanie na wytwarzanie energii z OZE i montaż instalacji fotowoltaicznych. W ramach tego tylko Działania, w trakcie kończącej się perspektywy 596 przedsiębiorców podpisało umowy o dofinansowanie, a łączna kwota przyznanych dotacji opiewa na blisko 236 mln zł.

Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna – poprawiamy się

Kolejnym proekologicznym działaniem, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, było Działanie 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw (5 Oś priorytetowa - Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna). Działanie to swoim zakresem obejmowało termomodernizację budynków firm, a także wymianę w nich źródeł ciepła. Tylko w tym Działaniu dofinansowanie na łączną kwotę niemalże 152 mln zł otrzymało 270 przedsiębiorców, co pokazuje że termomodernizacja i efektywność energetyczna jest coraz ważniejsza dla lubelskiego biznesu.

Przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli skorzystać z dotacji w ramach wyżej wymienionych działań, będą mieli kolejną okazję do uzyskania pomocy finansowej przy realizacji przyjaznych środowisku inwestycji. Wszystko to, dzięki możliwości skorzystania ze wsparcia w ramach unijnego instrumentu REACT-EU, mającego na celu zminimalizowanie gospodarczych i społecznych skutków pandemii COVID-19, stanowiącego formę pomocy dla regionów w okresie przejściowym między perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2014-2020, a perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

REACT – EU – co to i dla kogo

REACT- EU to jeden z instrumentów stworzonych przez Unię Europejską w odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię COVID-19. Ma on formę poprawki do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r., które reguluje okres programowania polityki spójności na lata 2014–2020. W ramach REACT-EU, Województwo Lubelskie ma otrzymać ok. 26 mln EUR. Środki te Zarząd Województwa Lubelskiego planuje przeznaczyć w RPO WL 2014-2020 – w ramach nowej 15. Osi priorytetowej – przede wszystkim na wzmacnianie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw po okresie pandemii COVID-19 poprzez inwestycje sprzyjające budowie zielonej gospodarki, tj. inwestycje w termomodernizację budynków oraz w odnawialne źródła energii. Konkurs w ramach tego Działania Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie planuje ogłosić w styczniu 2022 roku. Harmonogram naboru wniosków na 2022 rok dostępny jest na stronie rpo.lubelskie.pl.

LAWP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski