MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Próba generalna przed spisem powszechnym. Skierbieszów jest jedną z szesnastu gmin w Polsce, która weźmie w niej udział

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Jeśli ktoś ze względu np. na brak dostępu do internetu, zaawansowany wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność, nie będzie w stanie spisać się samodzielnie przez internet, pomogą mu w tym rachmistrzowie – bezpośrednio lub przez telefon
Jeśli ktoś ze względu np. na brak dostępu do internetu, zaawansowany wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność, nie będzie w stanie spisać się samodzielnie przez internet, pomogą mu w tym rachmistrzowie – bezpośrednio lub przez telefon archiwum
Gmina Skierbieszów została wytypowana do spisu próbnego przed zaplanowanym na 2021 rok narodowym spisem powszechnym. Próba generalna potrwa przez cały kwiecień. Gmina szuka obecnie rachmistrzów do pracy.

To nie będzie taki spis powszechny do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Rachmistrzowie nie będą już pukać od drzwi do drzwi. - Nowością jest aplikacja internetowa, która w pierwszej kolejności ma posłużyć do zbierania danych w ramach spisu próbnego. Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł z niej skorzystać od pierwszego kwietnia i samodzielnie wypełnić formularz pytań przez internet - informuje Elżbieta Łoś z lubelskiego GUS.

Spis próbny odbywać się będzie w szesnastu gminach w Polsce, po jednej na województwo. W regionie lubelskim wytypowana została gmina Skierbieszów, która znajduje się w powiecie zamojskim. Próbie poddanych zostanie około pięciu tysięcy osób.

- Każdy z mieszkańców otrzyma listownie instrukcję, w jaki sposób można wziąć udział w próbnym spisie. Rozdajemy również ulotki, szkolimy młodzież w szkołach w tym temacie. Zostaną również przygotowane specjalne stanowiska, w których będzie można się spisać, jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu. Będą się one znajdowały w szkołach, urzędzie gminy, ośrodku kultury, bibliotekach, warsztatach terapii zajęciowej. Liczymy, że przez internet spisze się ok. 50-60 proc. mieszkańców gminy - wylicza Stanisław Sokal, wójt Skierbieszowa.

Jeśli ktoś ze względu np. na brak dostępu do internetu, zaawansowany wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność, nie będzie w stanie spisać się samodzielnie przez internet, pomogą mu w tym rachmistrzowie – bezpośrednio lub przez telefon. - To już będzie ostateczność. W gminie Skierbieszów trwa aktualnie nabór czterech takich osób - dodaje wójt.

Jakie są wymagania? Trzeba być osobą pełnoletnią, ze średnim wykształceniem, zamieszkałą w gminie Skierbieszów. Oprócz tego liczy się nieposzlakowana opinia oraz niekaralność.

I przyznaje, że z jednej strony cieszy się, że to właśnie gmina Skierbieszów została wytypowana do próby generalnej jako jedna z szesnastu w Polsce i jedyna w woj. lubelskim. - Na pewno będzie o nas głośno z tego powodu. To dobra reklama dla gminy. Z drugiej strony wiemy, że ciąży na nas duży obowiązek. Mam nadzieję, że się sprawdzimy - wyjaśnia Stanisław Sokal.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbędzie się w 2021 roku. Przypomnijmy, że taki spis odbywa się raz na dziesięć lat. Pytania dotyczą demografii (płci, wieku, stanu cywilnego), aktywności ekonomicznej (zatrudnienie, źródła utrzymania), zasobów mieszkaniowych (rodzaj budynku, powierzchnia użytkowa, własność budynku). Będziemy musieli odpowiedzieć na pytania związane z niepełnosprawnością, migracjami, przynależności do innej narodowości lub grupy etnicznej. Są również pytania na które odpowiedź jest dobrowolna.

- W spisie próbnym występują pytania, na które można odpowiedzieć: „nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Takiej odpowiedzi można udzielić na pytania dotyczące: pozostawania w związku niesformalizowanym z inną osobą, przynależności do wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) czy też problemów zdrowotnych powodujących ograniczoną zdolność wykonywania codziennych czynności - tłumaczy Elżbieta Łoś z lubelskiego GUS.

Próbny spis powszechny to jedno, ale rolników czeka w tym roku Powszechny Spis Rolny. Prowadzony będzie w całej Polsce w ten sam sposób co spis powszechny od 1 września do 30 listopada. Udział w spisie jest obowiązkowy dla osób posiadających gospodarstwo rolne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski