Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z e-zwolnieniami. Lekarze alarmują: Ten system nie działa

Sławomir Skomra
Grzegorz Jakubowski/zdjęcie ilustracyjne
Pierwszy pacjent i już problem. Lekarze alarmują, że system do wystawiania zwolnień elektronicznych się zawiesza. Zdenerwowani dzwonią do ZUS-u, ale tam nikt nie odbiera telefonów.

O problemach powiedział nam jeden z lekarzy przyjmujących w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Poniedziałek jest pierwszym dniem roboczym, kiedy medycy wystawiają już tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie. - Ale ten system nie działa. Dużo o tym słyszałem w reklamach radiowych, były zapewnienia że wszystko będzie w porządku, a tymczasem problem jest już z pierwszym pacjentem, którego przyjąłem w poniedziałek rano - mówi.

Chodzi o to, że lekarz wypełnia formularz widoczny na ekranie komputera i do sfinalizowania zadnia musi wpisać swój własny, przyporządkowany tylko temu lekarzowi kod. Bez tego zwolnienie nie zostanie wystawione. - System nie chce przyjąć kodu. Cały czas proceduje, ale nie ma zakończenia pracy - opowiada lekarz ze szpitala wojewódzkiego. - Próbowaliśmy się w tej sprawie dodzwonić do ZUS-u, ale tam nikt nie odbiera. Jedna z pracownic wisi ciągle na telefonie - opisuje sytuację.

Tymczasem na stronie internetowej ZUS znajduje się licznik wystawionych już w systemie zwolnień. O godzinie 12 wskazywał ponad 53,5 tys. e-zwolnień w całym kraju.

Małgorzata Korba, rzeczniczka prasowa lubelskiego oddziału ZUS-u przyznaje, że w pierwszy dzień obowiązkowego wystawiania e-zwolnień są z tym problemy. - Spowolnienie działania systemu dotknęło dziś około 3 procent przypadków. Na ten moment Platforma Usług Elektronicznych działa prawidłowo - informuje.

Lekarskie Porozumienie Zielonogórskie na swojej stronie internetowej apeluje, aby w razie kłopotów informatycznych lekarze wystawiali „orzeczenie o niezdolności do pracy” przygotowany przez Porozumienie.

- Kategorycznie domagamy się, aby ten druk był honorowany przez ZUS i na jego podstawie nasi pacjenci mieli wypłacany zasiłek chorobowy. Przypominamy i informujemy, że podstawą wypłaty takiego zasiłku jest opłacanie składek społecznych do ZUS (w tym składki chorobowej), a nie forma orzekania o niezdolności do pracy. W tej sytuacji apelujemy do polityków i Prezes ZUS - skoro Premier Rządu RP twierdzi, że jako obywatele tego kraju mamy zawsze prawo wyboru (np. w przypadku dodatkowego oszczędzania na emerytury od przyszłego roku), to my również chcemy mieć takie prawo wyboru jako lekarze i pełnoprawni obywatele Polski – stanowczo się tego domagamy - czytamy na stronie POL.

Korba dodaje, że istnieje w systemie tzw. tryb alternatywny: - Lekarz może wydrukować z systemu zapas formularzy, na których może wystawić pacjentom zwolnienia, gdy nie ma dostępu do internetu, systemu bądź komputera. Tak wystawione zwolnienie trzeba zelektronizować w ciągu trzech dni od ustania kłopotów.

ZOBACZ TEŻ: E-zwolnienia weszły w życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski