Próbna matura 2020 z j. polskiego. Uczniowie zaskoczeni. „Temat wypracowania jest z 2015 roku"

Patrycja Pakuła
Patrycja Pakuła
Przemysław Świderski/zdjęcie ilustracyjne
Tegoroczni maturzyści w czwartek o godz. 9 rozpoczęli próbną maturę w wersji on-line. Nie obyło się bez niespodzianek. – Temat wypracowania jest z 2015 roku – dziwili się uczniowie.

Nieobowiązkowa próbna matura z języka polskiego, którą w ramach przygotowań do egzaminów majowych zaproponowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, wzbudziła wśród uczniów wiele emocji. Wszystko przez zadania otwarte, które były identyczne jak w maju 2015.

– Przejrzałem chyba wszystkie egzaminy wstecz, zresztą pewnie nie tylko ja. Część robiliśmy na lekcjach – opowiada maturzysta Jakub, który twierdzi, że przez powielanie zadań MEN i CKE pokazały, że ich podejście do uczniów nie jest do końca poważne.

Maturzystka Alicja opowiada, że nauczyciele zalecali im wzięcie udziału, jednak podkreślali, że jest to nieobowiązkowe.

– Ciągle słyszeliśmy jak specjaliści ciężko pracują nad maturami, że organizuje się je dla naszego dobra – mówi Alicja, która zdecydowała się na wzięcie udziału w próbie on-line.

Podobnie jak Jakub, dziewczyna uważa, że maturzyści nie zostali potraktowani poważnie. – Czuję się wręcz oszukana. Chyba, że to spóźniony żart na prima aprilis – podsumowuje maturzystka.

Zdaniem Joanny Jędruszczak, wicedyrektorki XIX LO w Lublinie, istnieje wytłumaczenie na tę sytuację. – Arkusz jest faktycznie podobny, ale to zapewne dlatego, że na przygotowanie go było mało czasu – mówi Jędruszczak. Podkreśla też, że egzamin jest nieobowiązkowy, więc wiele zależy od uczciwości i chęci egzaminowanych. – Temat wypracowania był podobny, ale pytania już niekoniecznie – zwraca uwagę.

Co znalazło się w kontrowersyjnym arkuszu? Wypracowania, które odnosiły się do III części „Dziadów” Adama Mickiewicza i utworu „Improwizacja” Adama Zagajewskiego. Pojawiły się również zadania zamknięte odnoszące się m.in. do Trylogii oraz kilka zadań typowo gramatycznych.

Nie wszyscy do egzaminu przystępują

- Tradycyjnie od lat robimy w listopadzie próbne matury z Operonem – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I LO w Lublinie. Jak tłumaczy jest to prawdziwa próba generalna, uczniowie mają okazję poznać nie tylko samą formułę egzaminu, ale również wszystkie zasady organizacyjne, co nie jest możliwe w przypadku on-line.

– Nasza szkoła nie bierze udziału w tych próbnych maturach, uczniowie decyzję o uczestnictwie podejmują indywidualnie – mówi dyrektor, który sceptycznie odnosi się do powielenia egzaminu sprzed 5 lat. – To niepoważne – podsumowuje.

Maturzyści pytają

Przez „wpadkę CKE” jak o sytuacji mówią sami egzaminowani, młodzi ludzie zastanawiają się co ich czeka w kolejnych dniach. – Ciekawe, do którego roku wrócimy z matematyką – mówi Jakub, który do próbnej matury z matematyki podejdzie w piątek.

Od poniedziałku na maturzystów czeka język obcy nowożytny, we wtorek biologia, chemia i geografia, a w środę historia. Egzaminy odbywają się w dwóch turach, o 9:00 i 14:00, a szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej CKE.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie