Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z j. polskiego. Uczniowie oceniają, że egzamin był trudny

IL
Próbna matura 2014
Próbna matura 2014 Anna Kurkiewicz
W poniedziałek ruszył egzaminacyjny maraton. Uczniowie pisali próbną maturę z j. polskiego. Po jej zakończeniu mówili, że egzamin był trudny.

- Nie było łatwo. Zadania były bardziej skomplikowane niż te z którymi zetknęliśmy się podczas próbnych matur z Operonem – zapewniały wczoraj Natalia Wolanin i Monika Sochaj z III LO. Dziewczyny przyznają, że powtórki do próbnych testów na niewiele by się zdały.

- Mogłyśmy się spodziewać wszystkiego. Najgorsze było to, że musiałyśmy przeanalizować wiersz z czasów II wojny światowej. Na lekcjach jeszcze nie analizowaliśmy literatury tego okresu – wspominają uczennice III LO.

Na poniedziałkowej maturze uczniowie analizowali wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Spojrzenie“. Musieli także napisać rozprawkę, której tytuł brzmiał: „Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy?“. Maturzyści musieli odwołać się do X księgi „Pana Tadeusza“, a także do całego utworu i innego dzieła literackiego.
W III LO do próbnych matur przystąpi w sumie 268 osób.

- Wśród przedmiotów dodatkowych największym zainteresowaniem cieszy się biologia i chemia, którą wybrało po 111 osób – wylicza Ewa Fijuth, w-ce dyrektor III LO.

We wtorek uczniowie zdają matematykę a w środę język obcy. W czwartek natomiast zmierzą się z przedmiotami zdawanymi na poziomie rozszerzonym.

W maju 2015 r. egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone w nowej formule. Co się zmieni?

Koniec z prezentacją maturalną
Przygotowywaną wcześniej prezentację maturalną (często niestety nie pisaną samodzielnie, tylko kupowaną) wyprze egzamin ustny z języka polskiego. Każdy maturzysta będzie losował zadanie z puli opracowanej przez ekspertów z CKE. Rolą egzaminu będzie ocena umiejętność tworzenia własnej wypowiedzi na określony temat. Inspiracją będą konkretne fragmenty tekstów: literackich, popularno-naukowych lub reprodukcji.

Dodatkowo oprócz zadań na rozumienie tekstów pojawią się zadania wymagające np. napisania streszczenia tekstu oraz zadania sprawdzające świadomość językową maturzysty.

Dodatkowy przedmiot
Maturzysta będzie musiał przystąpić do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Do tej pory abiturient mógł poprzestać jedynie na egzaminach z języka polskiego, obcego i matematyki (przedmioty obowiązkowe). W sumie w trakcie sesji egzaminacyjnej może zdawać testy z pięciu przedmiotów dodatkowych.

Język obcy
W maju uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu z języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Każdy będzie musiał zdawać egzamin w formie pisemnej oraz ustnej. Dodatkowo konkretny język obcy może być wybrany jako dodatkowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski