MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Produkcja melaminy w puławskich Azotach wstrzymana do odwołania

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
zdjęcie ilustracyjne/grupa azoty Puławy
Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” informuje, że w związku z aktualnymi warunkami rynkowymi: rekordowo wysokimi cenami gazu oraz znaczącym obniżeniem popytu na melaminę, w dniu 10 sierpnia 2022 roku podjął decyzję o dalszym ograniczeniu produkcji melaminy, poprzez zatrzymanie instalacji Melamina II - poinformowano w środowym komunikacie giełdowym.

Władze spółki poinformowały również, że uwzględniając raportowane wcześniej ograniczenia i trwające prace remontowe, produkcja melaminy w Spółce od dnia 11 sierpnia 2022 roku zostaje całkowicie wstrzymana do odwołania. Zobowiązania wynikające z kontraktów handlowych, które w znaczącej części mają charakter krótkookresowy, będą realizowane w oparciu o bieżące zapasy.

Przypomnijmy, że na początku lipca puławska spółka informowała, że ze względu na rosnące ceny gazu zmuszona jest do czasowego ograniczenia produkcji melaminy. Tłumaczono wówczas, że aktualna sytuacja rynkowa spowodowała zatrzymanie jednej z instalacji produkcji melaminy (Melamina I) oraz ograniczenie - do 50 proc. zdolności produkcyjnych na kolejnej (Melamina II). W konsekwencji od zamiast nawet 270 ton melaminy na dobę, puławskie azoty wytwarzały ok. 50 ton tego produktu.

Rzecznik prasowy Grupy Azoty Puławy Paweł Wójcik przekazał "Kurierowi" treść komunikatu opublikowanego w wewnętrznych kanałach komunikacyjnych Spółki, w którym załoga została poinformowana m.in. o tym, że podjęta przez Zarząd decyzja o odstawieniu instalacji nie spowoduje zmiany aktualnej sytuacji pracowników.

W wewnętrznym komunikacie Zarząd poinformował, że jednym z kluczowych czynników, który wpłynął na podjęcie decyzji o zatrzymaniu pracy instalacji jest fakt, że rynek sprzedaży melaminy, oprócz istotnej presji kosztowej, boryka się z silnym spadkiem popytu, spowodowanym głównie konsekwencjami trwającej agresji Rosji na Ukrainę, a także ekspansywnym importem produktu z Azji.

Efektem podjętej decyzji o ograniczeniu produkcji jest minimalizacja strat finansowych, jakie wynikałyby z kontynuacji produkcji w tym obszarze.

Melamina to biały proszek, który służy do wyrobu np. żywic syntetycznych, które wykorzystywane są do produkcji laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów. Stosowana jest również do produkcji środków ognioochronnych oraz do modyfikacji betonu.

Grupa Azoty Puławy to jedyny w Polsce oraz wiodący pod tym względem na świecie producent melaminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski