Czy to prawda, że dzieci są tajnymi nosicielami koronawirusa?
Z danych chińskich wynika, że 5-16 proc. dzieci zakażonych tym koronawirusem nie prezentuje objawów klinicznych i radiologicznych (tajne nosicielstwo), a u dalszych 51 proc. przebieg choroby jest łagodny, przypominający zwykłe przeziębienie. Zdecydowana większość zakażonych dzieci wraca do zdrowia po 1-2 tygodniach od wystąpienia objawów. Wirus może pozostawać u chorych przez co najmniej kilkanaście dni i w tym czasie zarówno nosiciele wirusa, jak i lekko chore dzieci mogą zarażać inne osoby.
Wiemy, że dzieci z wysoką skutecznością rozprzestrzeniają wirusy układu oddechowego, w tym ten powodujący chorobę COVID-19, nawet jeśli są bezobjawowe.
Dlaczego dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem najczęściej bezobjawowo?
W wielu krajach dzieci stanowią jedynie 1-5 proc. osób, u których wykonano test w kierunku zakażenia tym koronawirusem. Zgony wśród dzieci na świecie są niezwykle rzadkie. Wynika to z wielu przyczyn, nie do końca poznanych. Część z nich prawdopodobnie przebyła już wcześniej zakażenie wirusowe dróg oddechowych pod postacią przeziębienia lub zapalenia gardła wywołane wirusem podobnym do SARS-CoV-2.
Trzeba pamiętać, że dzieci, zwłaszcza małe, mają wiele infekcji wirusowych w ciągu roku (nawet do 6-8 na rok). Możliwe, że powtarzana ekspozycja na wirusy wspiera układ odpornościowy, gdy musi ona zareagować na wirusa SARS-CoV-2.
Istnieją również sugestie, że jedno z białek tego wirusa wiąże się z enzymem konwertującym angiotensynę (ACE) i że dzieci mogą być chronione przed SARS-CoV-2, ponieważ enzym ten jest u nich mniej dojrzały.
Czy noworodek urodzi się zdrowy, jeśli matka jest zakażona koronawirusem?
Badacze z Chin wskazują, iż nie wydaje się, aby infekcja wirusowa SARS-CoV-2 przenosiła się z ciężarnych matek na noworodki przy urodzeniu dziecka. Matki z chorobą COVID-19 podczas ciąży nie zarażają swoich jeszcze nienarodzonych dzieci. Aczkolwiek noworodki i niemowlęta mogą zachorować na COVID-19 zarażając się od chorych matek, personelu medycznego szpitala czy domowników. Stąd też zaleca się odizolowanie zdrowego noworodka od matki chorej na COVID-19.
Jak rozpoznać u dziecka koronawirusa?
Najczęściej występującym objawem jest kaszel, zazwyczaj suchy (48 proc. dzieci). Równie częstym objawem jest zaczerwienie gardła oraz gorączka powyżej 37.5 st. C. Inne objawy to biegunka, zmęczenie, wodnisty katar i wymioty. A zatem to dość typowe objawy tzw. przeziębienia czy grypy wywołanej przez wirusa grypy A lub B. U części dzieci (ok. 5-25 proc.) może rozwinąć się zapalenie płuc. Wśród dzieci hospitalizowanych w Chinach zapalenie płuc występowało u ok. 65 proc. dzieci. Rozpoznanie zapalenia płuc musi być potwierdzone przy pomocy tomografii komputerowej płuc lub USG płuc. Rozpoznanie wstępne czy podejrzenie choroby COVID-19 musi być potwierdzone specjalnym testem wykrywającym wirusa, popularnie nazywanym tzw. badaniem genetycznym.
- Pusto nad Zalewem Zemborzyckim. Lublinianie posłuchali apeli
- Petycja: „Żądamy cofnięcia zakazu wstępu do lasu"
- Sześć izolatoriów w województwie lubelskim. Gdzie powstały?
- Apel ratusza: Produkujmy mniej śmieci i nie róbmy remontów
- Terytorialsi pomagają w szpitalu w Zamościu
- Córka pacjenta zakażonego koronawirusem: Żyjemy w strachu
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?