Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka po lubelsku. Darmowe badanie krwi. Kiedy?

Gabriela Bogaczyk
Lek. med. Teresa Dobrzańska-Pielichowska zaprasza na akcję
Lek. med. Teresa Dobrzańska-Pielichowska zaprasza na akcję Łukasz Kaczanowski
W 184 przychodniach woj. lubelskiego będzie można wykonać bezpłatne badanie krwi. To już 4 edycja akcji “Profilaktyka po lubelsku”. O jej szczegółach opowiada lek. med. Teresa Dobrzańska-Pielichowska.

Na czym polega “Profilaktyka po lubelsku”?

24 września w godz. od 8 do 13 pacjenci będą mogli wykonać bezpłatnie badanie krwi. W akcji weźmie udział 184 przychodni z terenu woj. lubelskiego.

To jest ok. 45 proc. wszystkich ośrodków. Rozpoznać je będzie można po specjalnych plakatach z dużą kroplą krwi pośrodku.

Oprócz tego już od 18 do 21 września oraz 24 września będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych szpiku.

Wszystkie te działania mają związek z Międzynarodowym Dniem Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej.

Skąd pomysł na taki rodzaj akcji?

Profilaktyka jest niezwykle istotną częścią medycyny, ale od zawsze niedoinwestowaną i zaniedbywaną przez NFZ. Dlatego po raz czwarty lekarze zrzeszeni w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców podjęli inicjatywę zmniejszenia tych niedostatków względem swoich pacjentów.

Cieszy nas to, że akcja rozwija się i przekracza granice woj. lubelskiego. W tym roku wezmą w niej udział również przychodnie z Wielkopolski i Podlasia.

Jakie są spostrzeżenia i uwagi lekarzy po trzech edycjach?

Udało nam się w ten sposób przebadać kilkanaście tysięcy osób, a ponad tysiąc zarejestrowało się jako potencjalny dawca szpiku. Z czego już dwie osoby faktycznie zostały dawcami dla osób chorych i w ten sposób uratowały im zdrowie i życie.

Głównie chodzi nam też o to, żeby spróbować wykryć schorzenia u pacjentów, którzy nie zawsze się zgłaszają, bo nie odczuwają żadnych objawów, ale to nie znaczy, że są zdrowi.

Jakie choroby udało się wykryć w ramach tej akcji?

Najczęściej dotyczyło to anemii. Udało się też wykryć np. białaczki, ale na szczęście nie było dużo takich przypadków. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryjemy jakąś chorobę, tym szybciej można wdrożyć leczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski