Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program 500 plus. Sąsiedzi zgłaszają do MOPS przypadki pijaństwa

Redakcja
Złożenie wniosku to pierwszy etap. Po decyzji administracyjnej rodzina ma pieniądze. Jak je wydaje?
Złożenie wniosku to pierwszy etap. Po decyzji administracyjnej rodzina ma pieniądze. Jak je wydaje? Wojciech Alabrudziński
- Nie mamy jeszcze statystyk, ile rodzin czy osób wychowujących dzieci niewłaściwie dysponuje pieniędzmi z programu „Rodzina 500 Plus” - mówi Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

- Na dziś mamy za to dwa przypadki wstrzymania wypłat pieniędzy z programu „Rodzina 500 Plus” oraz innych świadczeń z powodu umieszczenia dzieci w placówkach różnych opiekuńczo-wychowawczych.

- W obu przypadkach doszło do spożywania alkoholu w domu, gdzie były dzieci - podkreśla dyrektor. Interweniowała policja.

Zgłoszenia pochodzą głównie od sąsiadów, którzy - często jeszcze szybciej niż asystenci rodzin i pracownicy socjalni - widzą, co dzieje się za ścianą po otrzymaniu pieniędzy, które powinny służyć dzieciom. Ale tam, gdzie w grę wchodzi alkohol, trudno o racjonalne myślenie.

- Mamy z dnia na dzień coraz więcej podopiecznych z tak zwanych interwencji policyjnych - mówi Dorota Wilczura, dyrektorka placówki opiekuńczo-wychowawczej „Maluch” przy ul. Sielskiej. - To dzieci zabrane z domów, gdzie rodzice byli pijani, gdzie dochodziło do przemocy wobec dzieci. Nie mam jednak wiedzy, czy libacje były związane z wypłatą z programu „Rodzina 500 Plus” - podkreśla Dorota Wilczura.

Rodziny wielodzietne w dalszym ciągu są źle postrzegane w Polsce.

Piotr Grudziński z włocławskiego MOPR ma nadzieję, że ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej weźmie pod uwagę te problemy, z jakimi coraz częściej stykają się pracownicy socjalni i asystenci rodzin. - Pomysł programu jest świetny, ale brakuje sposobu na to, aby pieniądze nie były marnotrawione na potrzeby dorosłych. Tym bardziej alkoholowe! Jak twierdzi, ujawnienie i nagłośnienie tych drastycznych przypadków (w jednym doszło do pokoleniowej libacji, w której wzięło udział kilkoro członków rodziny), ma na celu ostrzeżenie innych, chcących iść w te ślady. Świadczenia są natychmiast wstrzymywane, a dzieci trafiają do tzw. pieczy zastępczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Program 500 plus. Sąsiedzi zgłaszają do MOPS przypadki pijaństwa - Gazeta Pomorska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski