Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój przebiega bez zakłóceń. Konferencja nie

Maciej Wijatkowski
Maciej Wijatkowski
W poniedziałek podsumowano konferencję Wojewódzkiego Urzędu Pracy poświęconą wsparciu młodych wchodzących na rynek pracy.

Konferencja dotyczyła realizacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w latach 2014 - 2020. To program dla osób młodych, do 29 roku życia, pozostających bez zatrudnienia.

- Do 2022 roku mamy jeszcze dwa nabory projektów - mówił Andrzej pruszkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Na wsparcie młodych ludzi przed wejściem na rynek pracy trafi 200 mln złotych.

Sumę 2 mld złotych przeznaczonych na wsparcie podjęcia pierwszej pracy podał Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Kilka ważnych projektów realizują Ochotnicze Hufce Pracy - mówił. - Ponad 1000 młodych ludzi otrzymało wsparcie ze środków europejskich. Jako bardzo ważną wymienił współpracę z Centralnym Zarządem Więziennictwa, która owocuje przywróceniem rynkowi pracy osadzonych młodych ludzi po odbyciu kary. Współpraca polega głównie na organizowaniu szkoleń zawodowych i uzupełnianiu edukacji.

Wiele uwagi wiceminister poświęcił także niepełnosprawnym.

- Blisko 600 osób z różnymi stopniami niepełnosprawności trafiło na staże w administracji rządowej i samorządowej - wyliczał. - Rząd ma także umowy w tym zakresie z Orlenem, Pocztą Polską i największymi polskimi firmami.

Krzysztof Michałkiewicz podkreślił znaczenie programu „Absolwent”, który ułatwia adaptację na rynku pracy wtórnie niepełnosprawnym w wyniku zdarzeń losowych i wypadków. To pomoc w rehabilitacji i kursy umożliwiające nawet zmianę zawodu.

- Wielu niepełnosprawnych, po ukończeniu studiów wraca do miejsca zamieszkania i nie może tam znaleźć zatrudnienia - wyjaśniał wiceminister. - Pomagamy im zmienić ten stan rzeczy i adaptować się do zastanych warunków lub szukać nowych rozwiązań.

O korzyściach płynących ze zmian w systemie edukacji, zwłaszcza w sferze branżowej, mówiła lubelska kurator oświaty, Teresa Misiuk: - System został tak udrożniony, by każdy mógł zaistnieć na rynku pracy. Odbudowujemy kształcenie zawodowe przez udział w nim pracodawców.

Pytany o powiaty, w których młodzi najgorzej radzą sobie z zatrudnieniem, dyrektor Andrzej Pruszkowski wymienił: włodawski i hrubieszowski. Najlepiej jest w powiecie łukowskim.

Konferencję prasową zakłóciło wystąpienie kandydatki w wyborach, radnej miejskiej Marty Wcisło, która w towarzystwie dwóch młodych ludzi z transparentem usiłowała protestować przeciwko podwyżce płacy minimalnej, twierdząc, że godzi w mały biznes. - To kolejny haracz nałożony na przedsiębiorców! - mówiła radna. - Wiem, bo sama jestem przedsiębiorcą. Podwyżki zwiększą koszty pracy i doprowadzą do zwolnień - próbowała tłumaczyć Marta Wcisło. Indagowana kilkakrotnie przez ministra Michałkiewicza, by odpowiedziała na pytanie czy jest przeciwko podwyżce, nie odpowiedziała i zrezygnowała z dalszego udziału w konferencji.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski