Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Nowa Droga: Młodzi więźniowie będą wędrować, a potem pójdą do pracy

Ewa Pajuro
Bernard Ollivier, francuski pisarz i podróżnik, autor oryginalnej metody resocjalizacji dla młodocianych więźniów
Bernard Ollivier, francuski pisarz i podróżnik, autor oryginalnej metody resocjalizacji dla młodocianych więźniów Małgorzata Genca
Miesięczna wędrówka. Tylko młodociany więzień i jego opiekun. Takie doświadczenie ma zmienić zagubionego człowieka i na zawsze zniechęcić do recydywy. Udało się we Francji, teraz ma się udać w Lublinie.

- Więzienie niczego nie rozwiązuje. Młody człowiek wychodzi z niego i po roku wraca znowu - mówił w czwartek, w lubelskim ratuszu Bernard Ollivier, francuski pisarz i podróżnik, autor oryginalnej metody resocjalizacji dla młodocianych więźniów. Jego program, funkcjonujący pod nazwą "Próg" opiera się na pracy z przestępcą w czasie 3-miesięcznej, pieszej wędrówki po górach. Ollivier przekonuje, że 85 proc. osób objętych projektem, nie wraca na drogę przestępczości.

Podobny program od kilku dni wdraża w Lublinie Stowarzyszenie POSTIS. Projekt "Nowa Droga" będzie realizowany przez dwa lata. - W pierwszej kolejności musimy wyłonić 10 osób, które wezmą w nim udział - mówi Barbara Bojko-Kulpa, prezes stowarzyszenia. Już wiadomo, że będą to mężczyźni poniżej 24 roku życia osadzeni w Areszcie Śledczym w Lublinie przy ul. Południowej. - Kryterium wieku spełnia w tej chwili 241 osób. Decydująca będzie ich gotowość do udziału w projekcie - podkreśla mjr Jan Szymanek, dyrektor aresztu.

Wybranych więźniów czeka 5 miesięcy pracy z psychologami. Potem zostanie skierowany wniosek o ich zwolnienie warunkowe. Optymistyczny scenariusz zakłada, że już wtedy będą współpracować ze swoim przyszłym pracodawcą. Nim rozpoczną szkolenie zawodowe, miesiąc spędzą w górach. - Będą wędrować po Bieszczadach. Noclegu udzielą im tamtejsze parafie - mówi ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik prasowy lubelskiej kurii. Po powrocie, będą się uczyć zawodu, by na zakończenie podpisać umowę o pracę. Na początek, na rok.

Stowarzyszenie POSTIS liczy, że opracowany model postępowania z młodymi więźniami zostanie upowszechniony i wykorzystany przez resort sprawiedliwości.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.



Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Projekt Nowa Droga: Młodzi więźniowie będą wędrować, a potem pójdą do pracy - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski