Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekty ronda Lubelskiego Lipca 80: Studenci za kawiarnią na moście (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Jak studenci Politechniki Lubelskiej chcą zmieniać Lublin?
Jak studenci Politechniki Lubelskiej chcą zmieniać Lublin? Jacek Babicz
Mniej samochodów, nowe place, skwerki i plaża nad Bystrzycą - pokazujemy jak studenci politechniki chcieliby zmienić fragment Bronowic.

Studenci III roku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej mieli zaproponować, jak powinien się zmienić rejon ronda Lubelskiego Lipca 80. Ich projekty można do 20 stycznia oglądać na uczelni, przy ul. Nadbystrzyckiej 40.

- Ten teren jest wyrwą w tkance miasta, do tego zdominowaną przez ruch samochodowy. Jakiś czas temu powstał projekt przebudowy ronda Lubelskiego Lipca, który wywołał dyskusje. Dlatego postawiłem przed studentami to zadanie - mówi Hubert Trammer, wykładowca Wydziału Budownictwa i Architektury PL. Studenci mogli projektować nowe budynki i zmieniać kształt ulic.

Iwona Milewska, Magdalena Pisarczyk i Klaudia Prażmo zaproponowały zwężenie niektórych z ulic do dwóch pasów. 1 Maja miałyby jeździć wyłącznie autobusy i trolejbusy, ulicą Lubelskiego Lipca tylko samochody. Przed galerią Gala autorki projektu widziałyby zielony skwer, a przy odnowionym moście Lutosławskiego plac, jeden z wielu na tym terenie. Z kolei Aleksandra Konopka i Monika Kosmala chciałyby stworzyć plac nad Bystrzycą, który byłby punktem widokowym na Stare Miasto. W podobnym kierunku poszli Anna Witkowska i Cezary Myszak - widzieliby nowy most na rzece i to taki, na którym zmieściłaby się kawiarnia. Zaplanowali także plażę i przystań kajaków, z poszerzeniem koryta Bystrzycy.

- Inni moi studenci, Ada Duda, Weronika Frączysta oraz Bartosz Bożęcki proponują przesunięcie ronda Lubelskiego Lipca na zachód i umieszczenie w jego środku pawilonu z kawiarnią, a przed galerią Gala zrobienie placu zamkniętego dla ruchu kołowego, z wyjątkiem komunikacji miejskiej -mówi Hubert Trammer. - Wielu studentów postawiło na sieć mniejszych dróg zamiast dużych arterii, to wygodne rozwiązanie w mieście, łatwiej jest wyznaczyć objazdy - dodaje.

Prezentowane projekty to prace zaliczeniowe studentów, na razie nie ma widoków na ich realizację.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski