Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekty są szansą na lepszą przyszłość dla wykluczonych

Materiał Informacyjny
Dokładnie 70 milionów złotych przeznaczono na projekty w ramach aktywnego włączenia. Co w praktyce kryje się za tą formułą? Celem działań ma być powrót osób wykluczonych i ubogich do życia społecznego i zawodowego.

Dofinansowanie obejmuje programy integracji społecznej i zawodowej osób niepełno¬sprawnych, wychodzenia z bezdomności, aktywizacji społecznej i zawodowej wychowanków m.in. placówek opiekuńczo-wychowawczych, zakładów poprawczych i jednostek prowadzonych przez Ochotnicze Hufce Pracy.

Na wsparcie mogą też liczyć przedsięwzięcia prowadzące do usamodzielniania wychowanków opuszczających instytucjonalne oraz rodzinne formy pieczy zastępczej. Działania mają zabezpieczyć młodzież rozpoczynającą własne życie przed bezdomnością.

W konkursie mogą też uczestniczyć kompleksowe programy reintegracji i rehabilitacji społeczno-zawodowej realizowane głównie przez zakłady aktywizacji zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej. Szczególnie ważne są rozwój i upowszechnianie prac społecznie użytecznych oraz zatrudnienia wspieranego. Okazuje się bowiem, że osobom długotrwale bezrobotnym nie wystarczy samo znalezienie pracy. W niektórych przypadkach takim osobom w utrzymaniu zatrudnienia przeszkadza m.in. brak motywacji. W rozwiązaniu tego problemu potrzebna jest nieraz pomoc eksperta.

Lista podmiotów, które mogą się starać o dofinansowanie, jest długa. Wnioski mogą składać instytucje rynku pracy, pomocy i integracji społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, a także podmioty reintegracyjne i organizacje pozarządowe działające w tym obszarze.

W konkursie mogą startować samorządy i ich jednostki pomocy społecznej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ochotnicze Hufce Pracy, centra aktywności lokalnej i podmioty ekonomii społecznej.
Nabór wniosków trwa. Wnioski należy składać w formie elektronicznej z wykorzystaniem generatora wniosków o dofinansowanie w LSI2014EFS oraz złożyć wersję papierową w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie do 30 września 2016 r. do godz. 15.30. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.

Wsparcie trafia do potrzebujących
JACEK LIS Z FUNDACJI „SEMPRE A FRENTE”:

Realizujemy już drugi projekt, którego celem jest ułatwienie młodzieży wykluczonej i zagrożonej wykluczeniem społecznym startu w dorosłe życie. W ramach pierwszego założyliśmy Młodzieżowy Klub Środowiskowy w Niemcach. W przedsięwzięciu wzięło udział 30 osób w wieku 15–25 lat. Przez kilkanaście tygodni młodzi spotykali się z psychologami i terapeutami, dowiadywali się, jak funkcjonować w grupie i jak są postrzegani. Szczególnie ważne dla ich przyszłości były spotkania z doradcami zawodowymi, zajęcia z pisania CV, planowania kariery i przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Efekt? Sześć osób znalazło pracę, a wszyscy nauczyli się, jak lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Za¬uważamy, że wsparcie psychologiczne jest młodym ludziom bardzo potrzebne. Spotykając się z psychologiem, często odkrywają pewne aspekty swojego życia, których nie byli świadomi. Inaczej patrzą na siebie, swoje otoczenie i to, jak funkcjonują. Dzięki temu lepiej planują swoją przyszłość. Od czerwca realizujemy kolejny projekt „Pewnie w dorosłość”, który uzyskał dofinansowanie. Zakłada bardziej kompleksowe wsparcie. Przewidujemy serię spotkań z psychologami, psychoterapeutami, doradcami, zajęcia z planowania kariery oraz indywidualne szkolenia zawodowe dopasowane do konkretnego kandydata. Uczestnicy uzyskają certyfikaty i mają zapewniony trzymiesięczny płatny staż. W przedsięwzięciu wezmą udział 52 osoby, m.in. wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków OHP i placówek wsparcia dziennego. Projekt potrwa do lipca przyszłego roku. Trwa nabór zgłoszeń.

Więcej informacji o konkursach udziela Departament Wdrażania EFS
Punkt Kontaktowy: Lublin – tel.: 81 44 16 750,
e-mail: [email protected],

rpo.lubelskie.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski